Close
Mobil Menu Bars

Masal Terapisi Ne İşe Yarar?

15 Ekim 2020, 757 defa okundu.
Masal Terapisi Ne İşe Yarar?
masal terapisi, oyun terapisi, masal terapisi eğitimleri, masal terapisi yöntemi, masal terapisti

İnsanlar, geçmişten günümüze hikâye ve masal anlatarak kendi varoluşlara ve yaşadıkları topluluğa anlam katarlar. Yeri geldiği zaman güldüren yeri geldiğinde düşündüren hikâye ve masallar, kişinin düş dünyasını da zenginleştirmektedir. Kişinin zihinsel gelişimine birçok faydası olan masallar, bugün bir terapi yöntemi olarak da kullanılıyor. Adına masal terapisi dediğimiz yöntem, çocukların kendi anlam dünyasını ifade etmelerini kolaylaştırıcı bir özelliğe sahip. Masal terapisi, diğer terapi türleri gibi kişinin terapi süresince rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Özellikle söz konusu çocuklar olduğunda, terapide rahatlatmak ve zorlayıcı olmamak önemlidir.

Adını duyduğumuz pek çok oyun terapisi türü gibi, masal terapisi de çocuğun kendini rahatça ifade etmesine olanak sağlar. Çocuğun içsel anlam dünyasına yolculuk yapmasını sağlayan masal terapisi, pek tabii bazı rahatsızlık ve sorunların çözümü için kullanılır. Sadece  çocuklar için değil, yetişkinler için de kullanılan masal terapisi, duygu ve düşünce dünyasının ifade de anlam kazanmasına yardımcı olur. Bu faydalı ve çözüme giden yolu açan terapiyi daha yakından tanımak için yazımızı sizlerle paylaşacağız. 

Masal Terapisi Ne Demek?

Masal terapisi, son yıllarda oldukça popüler olan bir terapi yöntemidir. Terapide; masallar ve hikâyeler aracılığıyla kişinin iç dünyasını ifade etme imkânı sağlanır. Masal terapisinin bu denli popüler olmasının sebeplerinden biri de terapinin yetişkinlere yönelik de kullanılmasıdır. Yüzyıllardır kendini masal ve hikâyelerle anlamlandıran insanların, terapi yöntemi olarak da masalları kullanmaları pek şaşırtıcı değil. Masallar, kişini doğrudan ifade edemeyeceği ya da ifade etmek istemediği duygudurumları ve düşüncelerini, sembolik olarak anlatabilmenin bir yoludur.

Masal terapisi, daha çok çocuklar için kullanılsa da yetişkinlerin de bir araya gelmiş topluluğun içinde kendini sembolik olarak ifade etmesi, rahatlatıcı bir etkinlik olarak görülmektedir. Kişinin hem kendisini anlatarak rahatlamasına hem de kendini ifade edebilecek düş gücünü kullanmasına yarayan masal terapisi, terapinin seyrine dair bir fikir sunar. Bu terapi neticesinde, terapinin hangi aşamalarına geçileceği belirlenmiş olur. Pek çok terapi yöntemi gibi masal terapisi de belli durumlarda kullanılır.

masal terapisi, oyun terapisi, masal terapisi eğitimleri, masal terapisi yöntemi, masal terapisti  

Masal Terapisi Neden Kullanılır?

Masal terapisi genel olarak çocuklara göre hazırlanır ve uygulanır. Yetişkinlere yönelik uygulanan masal terapisi yöntemleri olsa da yazımızda çocuklara yönelik olan terapiden bahsedeceğiz. Masal terapileri, 3-13 yaş aralığındaki çocuklar için uygulanır. İçsel dünyada yaşanılan sıkıntı veya soruna dair belirtiler gösteren bir çocuğa, oyun terapisi türlerinden biri uygulanır. Çocuklar, yetişkinler gibi kendini ifade edecek sözcüklere ve düşüncelere henüz sahip olmadığından, uygun oyun terapilerinden biri tedavi için kullanılır. Masal terapisi yöntemi de masal ve masal materyalleriyle çocuğun kendini baskı olmadan ifade etmesi için uygulanır. Buradaki amaç travmatik olay, durum ya da sosyal kaynaklı bir sorun yaşayan çocuğun, bilinç ve bilinç dışı durumlarını açığa çıkarabilmesine vesile olmaktır. Bu terapi yöntemi, travma, sosyal kaygı bozukluğu, boşanma sonrası stres bozukluğu ve davranış bozukluğu yaşayan çocuklar için uygulanır. 

Masal terapisinde, uygun masal ortamı ve materyaller hazırlanır. Profesyonel eğitim almış masal terapisti, uygun masal okumalarını çocuğa aktarır ve çocuğu süreç içinde gözlemler. Terapi boyunca; masal çizimleri, masal materyallerini seçme ve kullanma, masal okumasında çocuğun duygudurumları gözlemlenir. Terapide, çocuğun yaşadığı duygusal sıkıntılar ve zorluklar, bir şekilde kendini simgesel olarak gösterebilir. Bundan dolayı da masal terapisti, doğru gözlem ve değerlendirmelerle uygun terapi tekniklerini uygulamaya başlar.

Çocukların doğru ve sağlıklı gelişim aşamalarına geçmeleri adına masal terapisi en uygun terapi yöntemlerinden biridir. Çocuk, bu terapi yoluyla kendi dünyasını terapiste; benzetme, dolaylı aktarma, eşleştirme ve soru aracılığıyla gösterir. Kullanılan metafor ve simgeleri ise terapist her seans boyunca inceler. Ailelerin daha çok güvendiği ve tercih ettiği masal terapisi, uyun eğitimi almış kişiler tarafından verildiğinde yarar sağlamaktadır. Her meslek grubunda olduğu gibi masal terapisti olmak için de bir eğitim gereklidir. 

Masal Terapisti Eğitimleri Nelerdir?

Masal terapisi, ancak bu alanda eğitim almış kişiler varsa uygulanabilir hâle gelmektedir. Önemli bir psikolojik terapi alanı olan masal terapisi; psikolog, psikoterapist ve çocuk gelişimciler tarafından kullanılıyor. Masal terapisi eğitimleri, uzun bir sürece yayılan profesyonel programlardır. Bu eğitimler; yüz yüze kurs ve uzaktan eğitim yoluyla verilmektedir. Masal terapisi alanında kendinizi kanıtlamak ve geliştirmek adına sertifika almak da şarttır. Sertifika, sizin bu konuda eğitim aldığınızı ve alan yetkinliğinizi kanıtlayan bir işleve sahiptir. 

Masal terapisi eğitimi, alanında uzman psikolog, psikoterapist ve çocuk gelişimciler tarafından verilir. Nitelikli ve profesyonel bir terapi eğitimi için yetkinlik sahibi kişilerden eğitim almak gereklidir. Masal terapisi eğitimlerinde; masal terapisinin tanımı, gelişimi ve amacına yönelik bilgiler verilir. Haftalara yayılan eğitim içeriğinde; masal terapisi teknikleri ve masal terapisinin uygulama alanları detaylıca anlatılır. Eğer alanla yakından ilişkili meslek ve bölümlerdeyseniz veya masal terapisini merak ediyorsanız Enstitü tarafından da verilen online masal terapisi eğitim kursunu alabilir ve konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

masal terapisi, oyun terapisi, masal terapisi eğitimleri, masal terapisi yöntemi, masal terapisti

Kimler Masal Terapisti Olabilir?

Yüz yüze ve uzaktan eğitim şeklinde verilen masal terapi eğitimleri almak ile masal terapisti olmak aynı şeyler değildir. Konu hakkında bilgi sahibi olan herkes, terapist olamaz ve olmamalıdır da. Masal terapisti olmak için psikoloji, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, çocuk gelişimi ve psikoterapi alanlarında yer almak gerekir. Terapiyi uygulama yetkisi için bu alanlarda eğitim görmek şarttır. Kısacası masal terapisti olmak için aşağıdaki meslek gruplarında lisans ya da yüksek lisans görmek ve alan hakkında eğitim görmek zorunludur.

  • Klinik Psikologlar
  • Psikolojik Danışmanlar
  • Pedagoglar
  • Psikiyatrlar
  • Çocuk Gelişimi Mezunları
  • Özel Eğitim Uzmanları
  • Psikoterapistler

Masal terapi eğitimleri ve kursları, temel olarak masal terapisti yetiştirmek üzerine kurulsa da her kesimden insanın üzerinde eğitim alması gereken bir içeriğe sahiptir. Özellikle mesleği dahilinde çocuklar ile ilgilenen bireylerin ve ebeveynlerin eğitimi alarak bilinçlenmesi sağlanabilir. Çocukların, bir yetişkin olmadığı ve yetişkin gibi hareket etmeyeceği bilinerek çocuğun içsel dünyasını anlamak, ebeveynler için çok değerli bir kazanım olacaktır. 

Masal Terapisi Nedir?

Masal terapisi, çocuk ya da yetişkin bireyin kendisini masal ve hikâyeler aracılığıyla ifade etmesine olanak sağlayan bir yöntemdir. Terapi genellikle 3-13 yaş aralığındaki çocuklara uygulansa da pek çok masal etkinliği vasıtasıyla yetişkinlerde de bu yöntem kullanılabiliyor. Terapideki amaç, çocuğun var olan sorunlarını masallar yoluyla anlatabilmesi, rahatlayabilmesi ve kendini ifade edebilmesini sağlamaktır. 

Masal Terapisi Ne İşe Yarar?

Masal terapileri, çocuğun duygusal sıkıntı ve zorluklarını aşmak için masalları kullanan bir işleve sahiptir. Çocuğun anlam dünyasının gelişimini sağlayan masal terapisi, bir yandan da iç dünyaya ışık tutar. Kendini metafor, simge ve masallarla ifade eden çocuğun sorununa yönelik çözüm yolları terapi içinde aranır. 

Masal Terapisi Eğitimleri Nelerdir?

Masal terapileri, alanında eğitim görmüş uzman kişiler tarafından uygulanır. Uygun ve doğru bir masal terapi süreci için yüz yüze ya da uzaktan kurs vasıtasıyla eğitim almalı ve sertifika almaya hak kazanmak gerekir. Masal terapisi eğitimi alarak  masal terapisti olmak için çocuk gelişimi, psikoloji, rehberlik danışmanlığı, özel eğitim ve psikoterapi alanlarında eğitim görmek ve meslek içinde bulunmak gerekir. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!