AnasayfaBlogMarshmallow Testi Nedir?
Nedir?

Marshmallow Testi Nedir?

16 Şubat 2021
Marshmallow Testi Nedir?

Marshmallow Testi, 1960'larda ve 1970'lerde psikolog Walter Mischel tarafından, bir grup çocukta öz denetimi araştırmak ve bu çocukların "sıcak" veya "soğuk" bir düşünme sistemine yönelip eğilmediğini görmek için yapılan bir çalışmadır.  Marshmallow Testi, dürtüselliğin doğuştan gelen bir yetenek olduğunu ima ediyor olsa da özdenetim almanın yollarını araştırmaktadır. 

Örneğin, kendiniz için net, ulaşılabilir hedefler belirleyebilir, davranışlarınızı bilinçli olarak izleyebilir ve analiz edebilirsiniz. Ayrıca kendinizi baştan çıkarma ortamlarından çıkarabilirsiniz. Bu yöntemleri ve becerileri tekrar ederek, kendi kontrolünüzü potansiyel olarak artırabilirsiniz. Bu nedenle, şu anki dürtüsellik veya dürtüsel olmama durumu, gelecekteki potansiyeliniz hakkında kesin bir yargıya ulaştırmamaktadır. Marshmallow Testi’ni bir örnekle açıklayacak olursak;

Örnek Deney

Marshmallow Testi, Mischel ve araştırma ekibinin boş bir odadaki bir masanın üzerine bir tabak ikram (genellikle şeker- çikolata) koyması ile başlamaktadır. Üç ile beş yaş arasındaki çocuklar tek tek test edilmek üzere bu odaya tek tek yönlendirilmiştir. Her çocuğa, araştırmacıların birkaç dakikalığına oradan ayrılacağı söylenip, araştırmacılar dönene kadar ikramlardan herhangi birini yemeye direnebilirse, çocuklara iki şekerleme alabilecekleri söylenmiştir. Eğer çocuklar ödüllere direnemezse, araştırmacılar odaya erken basılan bir zil uyarısı ile gelerek çocuklara şekerleri yemelerine izin vermektedir. Araştırmacılar zilin çalması ile çağrılmıyorlarsa, 15 dakika sonra odaya dönmektedirler.

Bir çocuk zili erken çaldıysa ve hemen bir şeker yemek isterse, "aceleci" bir düşünce sistemine daha çok güvenmektedirler. Gelecekte daha küçük ama hemen tatmin edici bir ödül için daha büyük bir ödülü (iki şeker) feda etmeye istekli olmaktadırlar. Diğer taraftan, eğer bir çocuk on beş dakikanın sonuna kadar beklediyse, "kararlı" bir düşünme sistemine daha fazla güvenmektedirler. Daha küçük, anlık ödül yerine daha büyük uzun vadeli ödülü (iki şeker) önceliklendirebilmektedirler.

Marshmallow Testi Kimlere Uygulanır?

Psikolog Walter Mischel tarafından yaratılan Marshmallow Testi, şimdiye kadar yapılmış en ünlü psikolojik deneylerden biridir. Test, küçük çocukların anında bir ödül veya hazzı geciktirirlerse daha büyük bir ödül arasında karar vermelerine olanak tanımaktadır. Mischel ve meslektaşları tarafından yapılan araştırmalar, çocukların gençken hazzı erteleme yeteneklerinin gelecekteki olumlu sonuçlarla ilişkili olduğunu bulmuştur. Daha yeni araştırmalar ise bu bulgulara daha fazla ışık tumakta ve çocuklukta kendi kendini kontrol etmenin gelecekteki faydaları hakkında daha incelikli bir anlayış sağlamaktadır. Marshmallow Testi’nin temel çıkarımları ise şöyledir:

  • Marshmallow Testi Walter Mischel tarafından oluşturulmuştur. Walter Mischel ve meslektaşları, bu deneyi küçük çocukların şekerleme yerken hazzı erteleme yeteneklerini test etmek, sabır seviyelerini ölçmek için kullanmıştır.

  • Marshmallow Testinde, çocuğa hemen bir ödül alma veya daha iyi bir ödül almak için bekleme fırsatı sunulmaktadır.

  • Çocukların Marshmallow Testi sırasında tatmini geciktirme yetenekleri ile ergenlik çağındaki akademik başarıları arasında bir ilişkinin bulunduğunu sağlamaktadırlar.

  • Daha yeni araştırmalar, çevrenin güvenilirliği gibi çevresel faktörlerin çocukların hazzı geciktirip geciktirmemesinde rol oynadığını gösteren bu bulgulara ayrımlar eklenmiştir.

  • Beklenenin aksine, çocukların Marshmallow Testi sırasında hazzı geciktirme yetenekleri zamanla artmıştır.

Marshmallow Testi Nasıl Uygulanır?

Marshmallow Testi, sosyal bilim araştırmalarının en ünlü parçalarından biridir. Bir çocuğun önüne bir şeker koyun, ilkini yemeden 15 dakika gidebilirse ikinci bir tane alabileceğini söyleyin. Ödülünü ikiye katlayacak kadar sabırlı olup olmadığını gözlemleyin. Eğer çocuğunuz gerçekten bu konuda dirençliyse iradesini o yaşta kontrol almasını sağlayabilmektedir. Testi geçmek, birçok çocuk için gelecekteki başarının umut verici bir işaretidir.

Marshmallow Testi prensibi, kendini geliştirmenin hemen hemen her alanında geçerlidir. Dağınıklığın üstesinden gelmenin ilk adımı, eve geldiğinizde sadece sandalyeye atma dürtüsüne kapılmak yerine ceketinizi asmak olabilir. Çocukların seçim yapma özgürlüğüne sahip olmalarına yardım etme meselesi olan Marshmallow Testi özgüvende sağlamaktadır. Şekeri yemeyi seçip seçmeyecekleri, nasıl bekleyeceklerini bilmeleri de çocuklara kalmış seçim olmaktadır. Ama bu test sayesinde çocuklar da gerçek bir seçim yapma yeteneğine sahip olmaktadırlar.

Açıkçası, tüm hayatınızı kendi kendini kontrol ederek geçirdiğiniz anlamına gelmemektedir. Tamamen kendi kendini kontrol eden bir hayat, kendini kontrol etmeyen bir hayat kadar kasvetli olabilmektedir. Ancak fırsatlarınızı gerçekten optimize etmek istiyorsanız, becerilere ve motivasyona sahip olmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Marshmallow Testi Neden Önemsenmelidir?

Takip çalışmalarında Walter Mischel, orijinal Marshmallow Deneyindeki aynı çocukları yetişkin olarak nasıl yaptıkları konusunda araştırmıştır. Walter Mischel, marshmallow ikramlarını almak için daha uzun süre bekleyen çocukların daha yüksek SAT (sayısal yeteneğini ölçen program) puanları, daha iyi sağlık ve daha yüksek eğitime erişim açısından daha büyük genel başarı bulduklarını görmüştür. Sadece bu da değil, şekerlemeleri için daha uzun süre bekleyen çocukların ebeveynleri, çocuklarının geleceklerini daha iyi planladığını ve stresi etkili bir şekilde idare ettiğini söyleme olasılıkları da daha yüksek çıkmıştır.

Daha da yakın bir zamanda, 2011'de, psikolog BJ Casey orijinal Marshmallow Testi’nin katılımcılarına ulaşmıştır. Onlardan yetişkin olarak özdenetimlerini yeniden test edecek benzer bir deneyin parçası olmalarını istemiştir. Casey'nin sonuçları, genellikle dürtüsel davranan ve çocukken "aceleci" düşünme sistemlerine güvenen insanların hala yetişkinlerle aynı şekilde davrandıklarını bulmuştur. Benzer şekilde, sabırlı olan ve çocukken "kararlı" düşünme sistemlerine güvenen insanlar da yetişkinlerle aynı şekilde davranma eğiliminde bulunmuşlardır. Casey'nin yetişkin deneyinde karşılaştırma kolaylığı için kullanılan şekerlemeleri göstermesine rağmen, Casey'nin deneylerinde yetişkinler için cazip olabilecek çeşitli farklı nesneler de kullanılmıştır. 

Marshmallow Testi, dürtüselliğin doğuştan gelen bir yetenek olduğunu ima etmekte gibi görünse de özdenetim almanın yolları da bulunmaktadır. Örneğin, kendiniz için net, ulaşılabilir hedefler belirleyebilir, davranışlarınızı bilinçli olarak izleyebilir, analiz edebilir ve kendinizi baştan çıkarma ortamlarından çıkarabilirsiniz. Bu yöntemleri ve becerileri tekrar ederek, kendi kontrolünüzü potansiyel olarak artırabilirsiniz. Bu nedenle, şu anki dürtüsellik veya dürtüsel olmama durumunuz, gelecekteki potansiyeliniz hakkında gerçekten kesin bir açıklama olmamaktadır. Çocukların içindeki dürtüselliği de rahatça anlayabilmeniz için bu testi uygulayabilir ve hangi kategoride yer aldığını rahatlıkla bulabilirsiniz.

marshmallow testi marshmallow deneyi kişisel gelişim şeker testi Walter Mischel marshmallow testi nedir çocuk gelişimi
Fatma Aykut
Fatma Aykut
Blog Yazarı

Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo Televizyon bölümü mezunu olan Fatma Aykut, 7.5 yıl yerel bir televizyonda Yayın Operatörlüğü ve Muhabirlik yaptı. Şu an Atatürk Üniversitesi Reklamcılık bölümünü okuyor ve İstanbul İşletme Enstitüsü’nde içerik editörlüğü yapıyor.    

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Pozitif Psikoloji Nedir?
İletişim

Pozitif Psikoloji Nedir?

19 Temmuz 2021
Oyun terapisi eğitimiyle oyunların iyileştirici ve tedavi edici yönünü keşfedin. Uzman psikolog ve eğitmen eşliğinde harika bir online program.
5
(16)

Oyun Terapisi Eğitimi

11 Konu5 Saat
yasemin erdemirrYasemin Erdemir
240110
Masal terapisi eğitimi psikologlar için yeni beceriler edinmesini sağlar. MAsal terapisi sertifikanızla bireysel, grup veya diğer seanslarınızda fark yaratın.
4.3
(3)

Masal Terapisi Eğitimi

16 Konu5 Saat
yasemin erdemirrYasemin Erdemir
19089
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
360150
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
14080