AnasayfaBlogMarkalaşma Yolculuğu
Markalaşma

Markalaşma Yolculuğu

09 Temmuz 2019
Markalaşma Yolculuğu

Kişisel marka sahibinin doğuştan sahip olduğu yada sonradan edindiği bilgi birikimi, yetenek, öngörü gibi özelliklerin bir arada toplanması diye bilinir. Markalaşma ise kişisel markanın insanların yararına dönüştürülüp bu işten kazanç sağlama, tanınma ve benimsenme sürecidir. 

Kişisel Markalaşma

Marka isminiz akılda kalır şeklide olmalı ve söylendiğinde kulağa hoş gelmeli. Henüz bir logonuz yoksa mutlaka yaptırmalısınız. Sizin kimliğinizi ve işinizi yansıtan bir logo olmalı. Kişisel markalaşma yolunda görsellik kıymetlidir. Logo ise markanızın ilk izlenim alanıdır.
Marka sahibinin işleri büyütme ve geniş kitlelere ulaşma fikri var ise buarada kişisel markalaşma devreye girer. Bu aşamada çok fazla kişiye ulaşmak ve bunu amaç haline dönüştürmek gerekli. Pazar payının önemi büyük. Memnuniyet ise dikkat edilmesi gereken konular arasında. 

Reklam Önemlidir

Ürettiğiniz ürün ya da hizmet ne kadar çok kişiye ulaşır ve o kişilerin hayatına dokunursa sizin de reklamınız o derece başarılı olur. Yapılan bu reklamlara kulaktan kulağa yayılan reklamlar denir. Halk arasında oldukça hızlı ilerler. Pazarda yer almak, güvenilir ve farklı olmak kişisel markalaşma süreci sırasında ilerlemenize yardımcı olur. Memnun olan ya da isminizi duyan kişiler tekrar sizinle iletişime geçip yeni şeyler sipariş verdiğinde bu durum kişisel markalaşma yolunda emin adımlarla ilerlediğinizi gösterir. Böylece maddi ve manevi kazanç da başlamış demektir.

Kaliteli İşlere İmza Atın

Yaptığınız iş her ne ise kalitesini bozmamanız gerekli. Çevreye zarar vermeden ilerlemek için ise güncellemeler yapıp doğa dostu olan ürünlerle devam etmelisiniz. Satılan ürün doğruyu yansıtmalı. Sizden ürün ya da hizmet satın alan kişiler anlattığınız ile sattığınız ürün arasında fark bulmamalı. Gerçek olan ve kaliteniz ne ise onu anlatmak gerek.

Sosyal Medyayı İyi Kullanmak

Markalaşma sürecinde sosyal medyanın rolü büyük. Satış yapabileceğiniz oldukça fazla alan var. Bu tarz yerlerde fotoğraf ön plana çıktığı için ışığının geliş ve yansıma yönünü iyi ayarlamak , renk uyumları, kombinasyon, perspektife dikkat etmek ve gerçek objeler kullanmak gerekir. Bu özellikler ürün ve hizmet ile ilgili gerçek içerikler yazmak sosyal medyadaki satış oranınızı arttırır. Kişisel markalaşma yolunda ilerlerken gerçeği ve elinizde olanı yansıtmak her zaman iyi izlenim yaratır.

Heyecanı Kaybetmeyin

Yapacağınız işi seviyor olmalısınız. Risk alıp memnun kalmayacağınız işlere girişmeyin. Çünkü yıllarca aynı işleri yapacaksınız. Bu artık sizin markanız ve siz kişisel markalaşma yolunda ilerliyorsunuz. İlk gün hangi heyecanla başladıysanız o şeklide devam etmelisiniz. Markanızın kalitesi ve kimliği pozitif enerji versin. Bu insanların dikkatinden kaçmayacaktır. Emin olun. Günümüz karmaşasından sıkılan farklı şeyler görmek ve kullanmak isteyenler frekans değeri yüksek işlere ilgi gösterir. 

Bir Girişimci Örneği

Şimdi size kişisel markalaşma yolunda ilerleyen genç bir girişimciden bahsedeceğim. İmrence Düşler markası sahibi İmren Akman kendine bir iş kurup emin adımlarla ilerliyor. Yaptığı iş ise oldukça kıymetli. Geleneksel zanaatımız olan yazmacılık mesleğini günümüze uyarlayıp oldukça farklı tasarımlar çıkartıyor. Çizimini yaptığı desenleri linolyum denen bir malzemeye aktarıp oyma bıçaklarıyla kalıp hazırlıyor.

Kullandığı boyalar ise Tokat’dan aldığı geleneksel el yapımı boyalar. Bu kalıplarla boyaların birleşmesi sonucu kumaşlara baskılar yapıyor. Adeta kumaşlara can veriyor. Sanki kumaşlar nefes alıyor ve size bir şeyler anlatır hale geliyor. 
Sonrası ise dikim aşaması. Bu kumaşlar çantalara ve bazı ev tekstili ürünlerine dönüşüyor. Her aşaması tamamen el yapımı olan ürünler sahibinin heyecanını ve sevgisini alıyor içine.

Bu ürünleri sosyal medyada satışa çıkaran marka sahibi paylaştığı fotoğraflarla ve gerçekliği yansıtan yapım aşaması ile dikkatleri üzerine topluyor. Ve markalaşma süreci ve imaj adım adım gerçekleşirken maddi ve manevi kazanç elde ediyor.

markalaşma sosyal medya marka kişisel markalaşma
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Markalaşma Yolculuğu
Markalaşma

Markalaşma Yolculuğu

09 Temmuz 2019
Markanızın İmajını Şekillendirin
Marka Yönetimi

Markanızın İmajını Şekillendirin

29 Ekim 2019
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Pazarlama İletişimi Eğitimi
Ezgi DağdaşEzgi Dağdaş
500209
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259