AnasayfaBlogMarka Tescil İşlemleri Nasıl Yapılır?
Nasıl Yapılır?

Marka Tescil İşlemleri Nasıl Yapılır?

04 Nisan 2019
Marka Tescil İşlemleri Nasıl Yapılır?

“Marka” ister şirket isterse bireysel olarak, üretimini yaptığınız mamul veya fikrin satışı sırasında kullanılan kelime veya işaretlerdir. Oluşturulan markanın marka tescil işlemlerinin yapılması zorunlu değildir ancak zorunluluktur diyebiliriz. Yani kanuni olarak bir zorunluluk olmamakla birlikte, ileride markanın taklit edilmesinin söz konusu olduğu durumlarda, markanızı kanunlar önünde koruyabilmeniz için marka tescil işlemini yaptırmış olmanız gerekmektedir.

Türkiye’de yerleşik kurum ve kişiler için, marka tescil işlemleri, bir devlet kuruluşu olan Türk Patent ve Marka Kurumu (TPE) üzerinden yapılmaktadır. TPE (Türkiye Patent ve Marka Kurumu), Sınai mülkiyet bilincini toplumun bütün kesimlerinde artırarak, sınai mülkiyet haklarının etkin korunmasına ve ticarileştirilmesine katkı sağlayarak, ülkemizin ekonomik ve teknolojik gelişimine hizmet etmek ve sınai mülkiyet alanında uluslararası platformlarda etkin olmayı misyon edinmiş devlet kurumudur.

Tescil Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

TPE’ye marka tescil başvurunuzu kendiniz veya vekalet vereceğiniz bir firma aracılığı ile yapabilirsiniz. Ancakbaşarılı olmak için öncelikle marka tescil işlemlerinizi belirlerken aşağıdaki konulara dikkat etmekte yarar vardır.

  • Kendine Özgü Renk veya İşaret İçermesi

 TPE ye yapılacak marka tescil başvurusunun incelenmesi sırasında benzerlik bulunmaması için bu konuya dikkat edilmesi şarttır. Aksi takdide ilana çıkmadan önce TPE uzmanları benzerlik araştırması sonucunda liana çıkmayabilir, ya da kısmi yayın kararı verilebilir.

  • Görsel, İşitsel ve Anlamsal Açıdan Benzer Olmaması

 Yurt içinde marka tescil işlemi yapılmış görsel, işitsel ve anlamsal açıdan benzer bir marka olup olmadığını TPE’nin internet sitesinden arayarak kontrol edebilir ya da bu konuda hizmet veren bir firmadan destek alabilirsiniz.

  • Yurt Dışında Benzerinin Olup Olmadığının Araştırılması 

Yurt dışında olup olmadığı konusunda ise en kısa şekilde WIPO ( World Intellectual Property Organization)’ nun internet sitesinde tarama yaparak en azından WIPO’ya üye olan ülkeleri inceleyerek fikir edinebilirsiniz. WIPO, Fikri hakların dünya çapında, hizmet, prensip, bilgi ve işbirliği oluşturma adına hizmet eden uluslar arası bir kuruluştur. 191 üyesi ile Birleşmiş Milletler'in içerisinde kendi kendini finanse etmektedir.

  • Emtia Sınıflarının Belirlenmesi

Ürün için satış veya hizmet anlamında kullanım durumuna göre, uluslararası platformlarca belirlenmiş 45 marka sınıfı içerisinde ilgili sınıfların doğru tespit edilerek başvuru yapılması gereklidir. 10 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan Sınai ve Mülki Haklar kanunu önemli bir maddesi olarak, tanınmış marka statüsünde olmayan herhangi bir markanın, kullanımı olmayan sınıfları işgal etmesinin önüne geçilmektedir.
Eğer kendine has özellikle bir marka oluşturduysanız, TPE’ye yapılacak marka başvurusunun, TPE uzmanlarının incelemesinin ardından iki aylık ilan süresi içerisinde, herhangi bir itiraz ile karşılaşma olasılığınız azalır. Eğer itiraz gelirse, markanın tescil süresi uzayabilir hatta dava sürecine girilebilir. İtirazlar sonucunda marka başvurunuz için “tam red” ya da “kısmı red” kararı verilebilir. Tam Red, markayı alamadığınız anlamına gelir. Kısmı Red ise, markanın başvurduğunuz sınıflarda ya da sınıfların içerisindeki alt başlıklardaki bazı kalemlerde tescil alamadığınız anlamına gelmektedir. 

Markanızı korumak ve ticari anlamda sorunlar ile karşılaşmamak için marka tescil işlemi çok önemlidir. Emek harcayarak ve ticari riskler alarak gerek yurt içi gerekse yurt dışında tanımını yaptığınız bir markayı, tabiri caiz ise bir başkasına kaptırmak belkide ticari faaliyetleriniz sonu olabilir. Marka tescil işlemi, özellikle yurt dışında yüksek maliyetlere ulaşmakla birlikte, uzun vadede şirketin sınai haklarını koruması adına göz ardı edilecek bir işlem değildir. Marka tescil işlemlerinizi tamamladıktan sonra markalaşma ve marka konumlandırmayı sağlama teknikleri ile markanızı büyütün.

marka tescili marka işlemleri marka tescil işlemleri TPE wipo
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
180119