AnasayfaBlogMalta’da Yabancı Dil Eğitimi
Yabancı Dil Eğitimi

Malta’da Yabancı Dil Eğitimi

04 Mart 2019
Malta’da Yabancı Dil Eğitimi

Bir lisan bir insan sözünü hemen hemen herkes bilir. Bu söz aslında dil öğrenmenin kısaca bize neler katabileceğinin bir özeti. Malta’da yabancı dil hakkında konuşmadan önce dil öğrenmek üzerine birkaç cümle söylemek istiyorum. 

Yabancı Dil Öğrenmek

Herkesin bir şeyleri öğrenme yöntemleri farklıdır bunu biliyoruz fakat ortak söylenebilecek tek şey vazgeçmemek ve gerçekten istemek. Şu an geçmişime dönüp baktığımda yabancı dil öğrenmek bana hep çok külfetli gelmişti. Dil öğrenmeyi sevmeyişim okulda öğretilen dışında yol göstericimin olmayışı nedeniyle hiç yabancı dil öğrenme hevesim olmadı. 

Üniversite hayatıma ilk geçtiğimde ise bu gidişe bir dur demek için hazırlık eğitimine yazıldım. Yabancı dil eğitimimin ilk tohumlarını da ancak o zaman atabildim. Çok mu geç dersiniz? Hazırlık eğitimime kadar hiçbir zaman dil eğitimi ilgimi çekmemişti. Lisans eğitimimim bitmeden önce ise yurtdışına çıkma kararı aldım ve ülke olarak ise Malta’ya seçtim.

Neden Malta?

Bunun nedenleri arasında ilk olarak ekonomik durumlar geliyor tabi ki. Bu süre zarfında Dünyanın her yerindeki kursları araştırıp tablolar yaptım. Kafamdaki tek soru elimdeki miktarla en uzun hangi ülkede kalabilirim idi. Ben daha çok elimdeki miktara göre hareket ettim. Buradaki önemli unsurlar “zaman, par ve mesafe. Mesafe neden önemli diye soracak olursanız eğer kısa süreli gidecekseniz Amerika, Kanada gibi uzak mesafedeki dil okullarını tercih etmenizi önermiyorum. 

Zaman farkı çok olacağı için gideceğiniz ülkeye adaptasyonunuzda daha uzun olacaktır. Zaten kısa dönem gidiyorsunuz zamanınızı elinizden geldiğince verimli değerlendirmeniz gerekiyor. Malta hem yakın mesafede bir ülke hem zaman farkı çok fazla değil hem de diğer ülkelerle kıyaslandığında dil eğitimleri çok fazla masraflı değil.

Ekonomik Bir Ülke

Malta İngilizce dil okullarına gelen öğrenciler ve turizm ile kalkınan bir ada ülkesi. Malta'da her kesime hitap edebilecek dil okullarını bulmanız mümkün ve İngilizce dil eğitimini paket programlar halinde sunuluyor. Bu haliyle de diğer ülkelere göre daha ekonomik oluyor. 

Malta’da dil eğitim programı nasıl?

Bu paket programlarının içerisinde kalacak yeriniz (ekonomik, lüks veya aile yanında konaklama olarak seçenekler halinde), seçtiğiniz okul ücretleri (İngilizce kitap dahil), uçak biletleriniz (gidiş-dönüş) ve sigortanız (farklı sigorta seçenekleri) sunuluyor. Malta’ya gitmek bazıları için olumlu sonuçlanmasa da eğer amacınız gerçekten dilinizi geliştirmek ve yeni bir kültür keşfetmekse sizleri de en az benim kadar mutLu edecektir. Hangi okulu seçerseniz seçin mutlaka sizlerle ilgilenecek yardımcı görevliler olacak. Bu konu hakkında sorun yaşayan kimseyi görmedim.

Dil okulundayken yabancı bir arkadaş edinmeniz ve vaktinizi çoğu zaman onunla İngilizce konuşarak geçirmeniz sizi bir adım öne geçirecektir. Gitmeden önce güzel bir kaynak kitap bulup yanınıza almanızı da tavsiye ediyorum. Çünkü ilk gittiğinizde bir de ilk kez yurtdışına çıktıysanız kendinize ne kadar güvenirseniz güvenin ilk hafta bocalama haftanız olacak ve kendi dilinizde bir yardımcı kaynak işinize yarayacaktır.

Öğrenirken Tatil Yapın

Malta’nın küçük bir ada ülkesi olması aradığınız her şeye kolayca ulaşmanızı sağlıyor. Sokaklarında gezerken Osmanlı mimarisini görmek İtalyan, Hint, Arap ve Türk mutfaklarını deneyimlemek ya da Akdeniz kıyısını keşfetmek dil öğrenirken tatil yapıyormuş hissini yaşatacaktır. Gece eğlenceli hayatı da unutmamak lazım.

Malta’da dil okulu ticareti fazlasıyla gelişmiş durumda artık. Bu yüzden ülkede dil öğrenmek adına her türlü sistem düşünülmüş. İngilizce konuşma etkinlikleri, sergiler ve dil okullarında sizlere verilen yaratıcı ödevler hatta daha fazlası mevcut. Bir de sanırım bir tatil ülkesi olduğu için herkes rahat takılıyor. Bu da aslında şurada işe yarıyor. 

Türk arkadaşlarım ve benim de gittiğimde çekindiğim ilk şey kelimeleri doğru telaffuz edip edemediğim olmuştu. Sanırım birazda bu yüzden İngilizceyi geç öğreniyoruz. Cesaretimizi toplayana kadar biraz zaman akıyor değil mi? Fakat Malta’da insanların çoğu o kadar rahat bir tavırda ve anlayışta ki siz bir kelimeyi yanlış söyleseniz de size doğrusunu gösteriyor ve yapana kadar bekliyorlar. Siz yeter ki isteyin ve kendinize güvenerek adımlarınızı atın. Malta sizi tüm misafirperverliğiyle bekliyor olacaktır. 

Yurt dışına çıkmadan önce İngilizce eğitimi nereden alabiliriz?

Yurt dışına çıkmadan önce gideceğiniz ülkede dil konuşabilmek için yabancı dil eğitimi şart. Siz de İngilizce öğrenerek geleceğinize büyük bir katkıda bulunmak istiyorsanız İstanbul İşletme Enstitüsü’nün sunduğu ücretsiz online eğitimler kapsamındaki İngilizce Eğitimi programına hemen katılın.

Yazar: İrem Ergen

dil eğitimiingilizce eğitimionline eğitimleryabancı dil eğitimi yurt dışı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.