Close
Mobil Menu Bars

Maaş Pazarlığı Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalıdır?

18 Ağustos 2016, 2510 defa okundu.
Maaş Pazarlığı Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalıdır?
Maaş Pazarlığı Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalıdır?

İnsanlar bir işte çalışırken bir sonraki maaş zammı için maaş pazarlığı yapmayı yadırgamaz ve de kuruma kattıkları değer oranında zam isterler. Ama söz konusu şey işe alım süreci olunca pazarlık yapıp yapmamaları konusunda çekimser davranıyorlar.

Maaş pazarlığı yapmanın zamanı ve de yeri vardır.

Benim deneyimime göre insanların teklif aşamasında problem yaşamalarının sebebi genel olarak teklifin bir veya birden çok tarafıyla mutsuz olmalarından kaynaklanmaktadır. Ama nasıl devam edeceklerini bilemezler. Birçok insan yeni bir iş aramaya başladığında kafasında hedeflediği bir maaşla yola çıkar ama bunu işe alım uzmanıyla ilk buluşmanızda ortaya atmamalısınız. Maaş konusu genel olarak ikinci mülakatın sonunda eğer siz seçilen adaysanız ortaya atılır. Bu pazarlık yapmak için ideal bir zamandır. Eğer maaş konusu getirilmiyorsa iş teklifi resmi ve yazılı bir teklif yapılmadan önce sözlü olarak yapılır. Bu sözlü teklif aşaması siz işverenin en iyi seçimi olarak açık bir şekilde pozisyon aldığınızdan dolayı pazarlık yapmak için en iyi zamandır. Teklifleri için işe alım uzmanına teşekkür edin, pozisyon ve kurum için olan hevesinizden bahsedin ve teklifte olan maaş paketini tartışmak istediğinizi açıklayın. Hiçbir zaman sözsel olarak teklifi kabul edip, daha sonra maaşı veya pozisyonun herhangi bir yönünü tartışmak istediğinizi söylemeyin.

Maaş pazarlığı sürecinde takip edeceğiniz 5 adım.

İşe alım sürecinde maaşınızı tartışırken bu beş adım yaklaşımını uygulayın:

1 - Araştırma.

Mülakattan önce mevcut maaşları araştırın. LinkedIn’i beklentilerinizin gerçekçi olduğundan emin olmak için kullanabilirsiniz. Eğer zor pazarlıklar yapacaksanız bilgi en önemli silahınızdır.

2 - İlginizi gösterin.

İşe alım uzmanına veya yöneticisine pozisyona çok ilgi duyduğunuzu ama maaşı konuşmak istediğinizi belirtin. Rakamlar hakkında konuşmadan önce ilginizi belli etmek sizin işe alım uzmanına sadece yüksek maaş kovalamadığınızı gösterir.

3 - Dürüst olun.

Ne kadar değerli olduğunuzu düşündüğünüzü profesyonel ve açık bir şekilde tartışın. Değerinizi uzmanlık örneklerinizle ve önceki başarılarınızla olduğu gibi pozisyonun önceden araştırdığınız sektör fiyatıyla doğrulamaya hazırlıklı olun.

4 - İşe alım uzmanını kullanın.

İşe alım uzmanınızla konuşun ve onların tavsiyesini dinleyin. Bizler işe alımda uzman insanlarız ve mevcut sektör trendleri hakkında size tavsiye verebiliriz. 5 - Sabırlı Olun. Maaş konuşmanızı çok erken yapmayın, seçilen aday olduğunuzu bilene kadar bekleyin. Aynı zamanda hızlı bir cevap da beklememelisiniz. İşe alım uzmanı yöneticilerinden teklifi tekrar değerlendirmek için onay almaya ihtiyaç duyacak.

Son Düşünceler

İşe alım öncesi maaşınızı tartışmak bazı insanlar için garip bir durum olabilir. Bu insanlar işe alımlarını riske etmemek için maaş hakkında konuşmaya başlamadan önce bunu mümkün olan en son dakikaya bırakırlar. Bu tavsiye edilmez. İşe alım uzmanının yardımıyla uygun olduğu yerde sabırlı bir şekilde değerinizin ne olduğuna dair açık ve de makul bir değerlendirme ile gelmek sadece hayalinizdeki işi güvence altına almanız için en iyi şans değil, aynı zamanda tatmin edici bir maaş almanız için de iyi bir şanstır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!