Close
Mobil Menu Bars

Maaş Pazarlığı İçin İpuçları

19 Eylül 2016, 2317 defa okundu.
Maaş Pazarlığı İçin İpuçları
Maaş Pazarlığı İçin İpuçları

Maaş pazarlığı, adaya iş teklif ettiğiniz andan seçilen adayın işi kabul etmesine kadar olan süredir. Maaş pazarlığının sonuçları adayı istenilen veya değerinin altında paha biçildiği bir hisse kapılmasına sebep olabilir. Maaş pazarlığının sonuçları işvereni adayı heyecanla karşılamasını veya kaybolmuş gibi hissetmesini de sağlayabilir. Ama bizim istediğimiz iki tarafında mutlu olmasıdır.

Başarılı bir maaş pazarlığı yürütmenin ipuçları.

Maaş pazarlığı, mülakat sürecinde adayla maaşın, ek hakların (hediye çekleri, özel sağlık sigortası vb) ve çalışma koşullarının tartışılmasıdır. Adaylarınız büyük ihtimalle şu anki veya en son maaş rakamlarını sizinle paylaşırlar. Siz de muhtemel çalışanlarınızla pozisyon için bir maaş aralığı konuşmuş olabilirsiniz. Yayınlanan iş ilanları da maaş hakkında adaylara bir fikir vermiş olabilir. Maaş pazarlıklarındaki başka bir anahtar faktör ise pozisyonun seviyesidir. Maaş pazarlığındaki üçüncü faktör kurumunuzun bu çalışana ne kadar ihtiyaç duyduğu ve sahip olduğu becerileri pazarda bulmanın ne kadar zor olduğudur. Pazar aralığı ayrıca maaş pazarlığı kararlarında önemli bir rol oynar.

İşverenin Gözünden Maaş Pazarlığı

İşverenin maaş pazarlığı aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

 • Kurumdaki işin seviyesi,
 • İş pazarında iş için gereken deneyim ve becerilerin azlığı,
 • Seçilen bireyin kariyer gelişimi ve deneyimi,
 • Doldurduğunuz pozisyon için adaletli bir Pazar değeri,
 • Kurumdaki iş için maaş aralığı,
 • Coğrafik alanınızdaki iş için maaş aralığı,
 • Sektördeki mevcut ekonomik koşullar,
 • Karşılaştırılabilen işler, kültürünüz, ödeme felsefeniz ve terfi pratikleriniz gibi verilen maaşı etkileyebilecek şirkete özel faktörler.

Son olarak ne mi? Bu adayı ne kadar çok istiyorsunuz ve ona ne kadar çok ihtiyacınız var? Eğer çok ihtiyacınız varsa, maaş pazarlığı stratejiniz çabuk bir şekilde teslimiyete dönüşür. Ve karşılayabileceğinizden daha fazlasını ödemek; mevcut çalışanlarınızın ödeme aralıkları dışında ödemek, konfor bölgeniz dışında yeni çalışan maaşı ve yararlarını ödemek hem işveren hem de aday için kötüdür. Diğer çalışanlar verilen maaşa içerleyebilir ve de yeni çalışanı kaprisli görebilir. Kazan-kazan maaş pazarlığında hem çalışan hem de işveren pazarlığı uzun ve de başarılı bir ilişkinin başlangıcına hazırlanıyor gibi hissederek ayrılır. Eğer daha önce yoğun bir maaş pazarlığına oturduysanız, bunun zihinsel ve fiziksel enerjinizi tüketebileceğini biliyorsunuzdur. Bunun sebebi sizin bir teklif verebilecek aşamaya geldiğinizde bir aday havuzu geliştirecek vakit harcamış olmanızdır. Haftalarca birçok adayla mülakat yaptınız. Kurumunuz doğru kişiyi bulmak ve tanımak için önemli derecede zaman ve enerji harcadı. Daha sofistike adaylar, daha yüksek seviye adaylar ve önemli kariyer sürecine sahip olan adaylar sizin teklif mektubunuza cevap verecek, bekleyin. Maaş pazarlığı ipuçları Bir maaş pazarlığını nasıl yürütmeniz gerektiği hakkında kapsamlı detay veremesem de, sizlere bu ipuçlarını başarılı bir maaş pazarlığı yürüttüğünüzden emin olmanız için sunuyorum.

 • Maaş pazarlığı kazanmak ile alakalı değildir- iki taraf da kazanmadığı sürece. Eğer iki tarafda teslim olmuş gibi hissediyorsa, iki taraf da kaybeder.
 • Adayınızın aldığı mevcut veya en son maaş ve ek ödemeleri öğrenebilmek için her türlü çabayı gösterin. Bazı kurumlar maaşı iş başvurularında ve de iş ilanlarında sorarlar. Maaşla eşleşmeyebilirsiniz ama adayın maaş pazarlığı sırasında ne isteyeceğine dair bir fikriniz olur.
 • Maaş pazarlığı sınırlarınızı bilin. Limitlerinizi şirket içi maaş aralığınıza, benzer pozisyonlardaki çalışanların maaşına, ekonomik havaya ve iş pazarına ve şirketinizin karlılığına dayandırın.
 • Eğer maaşınız tartışılır bir seviyede değilse üstün olan adaylar sizinle tartışılır olan alanlarda pazarlık yapacaklar. Bunlar yararları, yararlar için uygunlukları, ücretli izni, işe giriş primini, satış komisyonlarını, kıdem tazminatını içerebilir. Aslında birçok aday bütün bu alanlarda ve daha fazlasında pazarlık yaparlar.
 • Eğer adayın kurumunuz içindeki potansiyel pozitif etkisine ikna olduysanız bile pazarlık yapan aday size hatırlatmaya devam edecektir.
Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!