Close
Mobil Menu Bars

Maaş Beklentiniz Sorusuna Verilecek Cevap Nedir?

05 Şubat 2015, 11278 defa okundu.
Maaş Beklentiniz Sorusuna Verilecek Cevap Nedir?
Maaş Beklentiniz Nedir Sorusuna Verilecek Cevap Nedir ?

İş görüşmelerinde en çok terleten ve en çok pişman olunan sorulardan biridir. Hatta çoğu zaman şüpheye düşüren, keşke daha fazla söyleseydim dedirten cinsten bir sorudur. İşverenler size bu soruyu sorarlar çünkü ne şiş yansın ne kebap misali kafanızdaki miktarı öğrenerek aşağı ya da yukarı miktarla pazarlık yapmak isterler.

Aday ise fazla söylersem işe almazlar, az söylersem "bana yazık olur" düşüncesindedir. İşte bu maaş sorunsalını ortadan kaldırabilecek bir önerimiz var.

Maaş beklentiniz nedir?

Herkesin kafasında aşağı yukarı belli bir maaş miktarı vardır ve aslında hep daha fazlasını isteriz. Ancak gerçekte ihtiyacımız olan ve alt limitimiz olan bir maaş beklentimiz mutlaka vardır. Aldıkları eğitim ya da yılların deneyiminin karşılığını görmek istiyorlar. Haksız da sayılmazlar ancak işverende minimum ücretle en iyi kişileri çalıştırmak için çaba sarfeder.

Eğer gerçekten gerçekçi maaş beklentileriniz varsa işverenle pazarlık masasına oturabilirsiniz. Ancak işverenin kafasındaki ortalama miktarın 2 ya da 3 katını bekliyorsanız bu işverenin hiçbir şekilde pazarlığa oturamayacağı anlamına gelir. Bir işveren yalnızca mantık çerçevesinde sizinle masaya oturabilir.

Bazı iş görüşmelerinin en başında maaş beklentinizin ne olduğu ile ilgili sorular sorabilirler. Adaya bir soğuk duş etkisi yaratarak ellerini bağlayabilirler. Ama burada olaya birde işveren açısından bakmak gerekiyor. Çünkü günümüzde o kadar çok hayalperest adaylar var ki hak ettiklerinin 4-5 katını istiyorlar. Böyle bir durumda işvereninde zaman kaybını düşünmek gerekiyor.

Maaş soruları sizi rahatsız ediyorsa çözüm nedir?

Günlük hayatta birinden bir hizmet alacaksak öncelikle fiyatını sorarız. Otomobilimizi tamir ettireceksek öncelikle birkaç yerden fiyat alıp en iyi ustaya ve  fiyatı en uygun olan yere götürürüz. Yaptığımız işlerin neredeyse tamamında bu vardır. Marketten birşey satın alırken satın almadan önce mi yoksa satın aldıktan sonra mı fiyatına bakarız ?

Ayrıca maaş beklentiniz nedir ? soruları mülakatın ayrılmaz bir parçasıdır. Sizin tepkinizi ve beklentilerinizi ölçmek amacıyla da sorulabilir. Bu sebeple bu tür sorulara yanıt verirken sakin olmalısınız. Aksi halde mülakat olumsuz şekilde sonuçlanabilir.

Maaş beklentiniz nedir sorusuna nasıl cevap vermeliyiz ?

Mülakatta bu soruyla karşılaştığınızda artık silahın ucunda bekleyen bir mermi gibisiniz ve o merminin silahtan çıkmasından başka bir çözümünüz yok. O soruya cevap vermek zorundasınız. Ayrıca aşağıda maddeler halinde sıralanan yanıtları da verebilirsiniz. Ama görüşmenin nasıl bir boyuta varacağını herhalde tahmin ediyorsunuzdur.

  1.  Pas
  2.  Yanıt vermek istemiyorum
  3.  Ahahaha çok eğlenceli
  4.  Siz olsanız ne cevap verirdiniz?
  5.  Bunu sonra konuşabilir miyiz?

Bu soruda vereceğiniz en iyi cevap şu şekilde olmalıdır.

"Daha önce çalıştığım şirkette ek ücretler hariç olmak üzere 3200 ₺ alıyordum. Benim gibi tecrübeye sahip birisi de bu sektörde ortalama bu kadar alıyor. Ancak benim performansım/şirkete katkılarım diğer adaylardan daha fazla. O yüzden eskiden aldığım maaştan daha fazlasını hak ettiğimi düşünüyorum. Sizin de bu konuda makul bir karar verebileceğinizi düşünüyorum" gibi.

Maaş sorusuna bu şekilde cevap verdiğinizde 2 konuda öne çıkarsınız. 

  1. Sektörü yakından takip ediyor.
  2. Kendine güveni tam.

İş görüşmelerinde sahte ücretler, orantısız maaşlar ve gerçek olmayan beklentiler içerisine girerseniz olumlu bir görüşme geçirmeniz imkansızdır. O yüzden maaş beklentiniz nedir sorularına yukarıdaki gibi yanıtlar vermek sizi daima bir adım öne çıkaracaktır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Ömer Faruk Abay
12 Ekim 2018
5.0

Yüksek bir miktar söylesek şımarık mı oluruz, düşük söylesek mutsuz oluruz. Zor bir ikilem hakkında yazı...