AnasayfaBlogLiderlik Sanatı Nedir?
Liderlik

Liderlik Sanatı Nedir?

01 Ekim 2019
Liderlik Sanatı Nedir?

Lider Kimdir? Lider, strateji düşünen, vizyon sahibi ve yeni vizyonlar oluşturabilen, ekiplerini bir amaca ulaştırmak için motive eden ve etrafındakilere ilham olan insanlardır. Yapılacak işleri her zaman ekiplerinden önce yaparak onları teşvik ederek ilham kaynağı olmaktan asla kaçınmazlar. Çünkü bu sayede başarıya ulaşabileceklerini bilirler. Her şey ilk adımla başlar sözüyle hedeflediği amaca ulaşabilmek için gösterdiği üst düzey faaliyetlerde bulunan iyi liderler hedeflerini, planlarını ve eylemlerini mutlaka yazar. Yönetici konumundaki bu kişiler bulundukları kurum ve kuruluşlarda önemli bir yere sahiptirler.

Kendine Lider Olmak

21. yüzyılın insanların sahip olması gereken en önemli özellik lider olma vasfıdır. Bu özelliğe sahip olunduğu zaman hayata diğer insanlardan bir adım önde başlanıyor. Lider olacak kişilerin yüzlerce veya binlerce ekibe bir şeyler öğretip onlara önder olması değil kişinin ilk önce kendine lider olup kendini yönetebilmesi gerekmektedir. 

Kendisini yönetemeyen kişi diğer insanları da yönetemez ve başarısızlık kaçınılmaz olur. Dünyada ki bütün lider vasfına sahip yöneticilerin en önemli ortak özellikleri kendilerini yönetebilmeleri ve kendi kendinin lideri olmalarıdır. Bu özelliğe sahip insanlar dünyaya meydan okuyabilmektedir.  Liderlik becerisi eğitim gerektirir. Bir lider gelişimi için liderlik yolculuğunda ona rehber olacak bir liderlik eğitimi almalı.

Lider Eğitimi

Başarılı bir lider olmak için her konuda olduğu gibi bu konuda da eğitim alınması gerek. Kişiler her ne kadar bilgili ve donanımlı olsalar da liderlik konusunda iienstitu Liderlik Eğitimi almaları şart. Hiç kimse eğitim almadan zirvelere ulaşamaz. Lider ruhlu kişiler ne kadar yüksek donanımlara sahip olunsa da bir noktada eğitim alınmadığı zaman eksik kalınacağını iyi bilirler.

Liderlik eğitimi nereden alınır?

Bu konuda İstanbul İşletme Enstitüsü bünyesinde uzman eğitmenler tarafından online Liderlik Eğitimi dersleri verilmektedir. Bu eğitimler sayesinde adaylar lider olma vasıflarını öğrenerek kendilerine is hayatında başarının kapılarını aralamakta ve sertifika sahibi de olmaktadır.

Başarılı Liderin Özellikleri

  • Yenilikçilerdir. Her zaman kendilerini daha iyi ve farklı olanı yapma konusunda zorlarlar. Aynı zamanda koçluk yaparlar. Her zaman en önde olurlar ve ekipleri ise onları takip eder. 

  • Satış konusunda çok iyi bir satıcıdırlar. Lider olan kişi bilgi ve düşüncelerini çok iyi bir şekilde pazarlayan ve satandır.  Pazarlama ve satış yapamayan lider, ekibinin başarısızlığında büyük bir paya sahiptir ve liderliği sorgulanır.

  • Problem çözücüdür. Sorunlardan kaçmak yerine soruna karşı ilk koşanlardır. Ayrıca kendi zamanını çok iyi kontrol edebildiği gibi ekibinin de zaman yönetimini çok iyi kontrol edebilmektedir. 

  • Lider, ekibinin kalitesini belli eder. Ekibinin kılık kıyafetinden her şeyine kadar lider sorumludur. Lider ne kadar vizyon ve misyon sahibi ise ekibi de o derece vizyon ve misyon sahibi olacaktır. 

  • Risk almaktan korkmayan ve yapılmamışı yapmaya çalışan lider kendisini her zaman daha iyiye odaklamış yüksek hedefli biridir. Hata yapmaktan koşmaz çünkü onları hata olarak görmez. Hataları onun için bir derstir ve başarıya ulaştıracak kilometre taşları olarak görür. 

  • Lider olan kişi başarıları sayesinde ailesiyle birlikte geçireceği zamana değer verir. Onu bu başarıya yükselten arka plandaki en önemli faktörün ailesi olduğunu bilir ve hiçbir zaman onları ihmal etmez.

  • Özverili, hoşgörülü ve paylaşmayı seven birisidir. Çevresinde bulunan kişilere her zaman yardım etmesini ve bunu en iyi şekilde yapmasını bilir. Bu şekilde çevresinde de sayılan ve sevilen bir insandır. 

  • Hayatını sadece maddiyata ve kariyere odaklamış biri değildir. Bunun yani sıra insanlığa nasıl daha faydalı olabilirim düşüncesiyle yoğrulmuş bir düşünce sistemi vardır.

Yazar: Dilek Özbey

liderliderlikliderlik becerisiliderlik eğitimi online eğitimler önder
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.