Close
Mobil Menu Bars

Liderlik Nedir? Liderlik Eğitimi Hakkında Bilgiler

26 Eylül 2019, 7761 defa okundu.
Liderlik Nedir? Liderlik Eğitimi Hakkında Bilgiler
liderlik, lider, liderlik eğitimi, etkili lider, liderlik özellikleri, sertifika, online eğitim

Liderlik, bireyin hedeflerine ulaşma amacıyla gösterdiği çabaları en üst düzeye çıkardığı bir süreçtir. Liderlik, otoriteden değil, sosyal etkilerden kaynaklanır. Liderlik, ortamı ve şartları uyarlama yeteneğidir. Böylece problem çözmede herkes katkı sağlar. 

Şirketler, organizasyonlar ve örgütler, işleri başarı ile yürütebilmek için liderlere ihtiyaç duyarlar. Lider, kendisinde bulunan enerji, güç ve motivasyonla başkalarına da ilham kaynağı olur. Olumlu etkiler bırakır.

liderlik, lider, liderlik eğitimi, etkili lider, liderlik özellikleri, sertifika, online eğitim

Liderlik Özellikleri Nelerdir?

Dünyada liderlik üzerine yazdığı kitaplar ve verdiği eğitimlerle binlerce lider yetiştiren Amerikalı yazar John C. Maxwell liderlik için: "Bir lider, yolu bilen, giden ve yol gösteren kişidir." demiştir.

Lider, vizyon sahibi olandır. Hedefleri doğrultusunda çalışırken kararlıdır. Vizyonunu ve tecrübelerini birlikte çalıştığı insanlarla paylaşma konusunda istekli ve özverilidir. İşlerin sürdürülebilir yürümesi ve etkin olması, başarı için önemli bir kıstastır. 

Hedefleri ve amaçlarını gerçekleştirmek için farklı yöntemler ve bilgiler sunar. Dönemsel olarak doğan farklılıkları kontrollü bir biçimde koordine etme ve denge kurma konusunda yeteneklidir. Liderlik becerisi, eğitim gerektirir.

Kriz anlarında soğukkanlı olmayı bilir. Mantıksal bir çerçeve içerisinde düşüncelerini kontrol eder. Ani kararlar vermekten ve onları uygulamaktan kaçınır. Zor anlarda nasıl hareket edilmesi ve nasıl kararlar verilmesi gerektiğini bilir. 

Lider, güven verir. Kendine ve işine olan inancı gereği dik durur. Bu duruş çevresindeki insanların da çalışma motivasyonunu sağlar. Çevresine ilham olur bir nevi. Aldıkları cesur kararlar, risk almaya açık olmaları çevresine de güven aşılar.

liderlik, lider, liderlik eğitimi, etkili lider, liderlik özellikleri, sertifika, online eğitim

Lider, katkı sağlar. Gerek çalıştığı insanlara gerekse aralarına yeni katılan bir üyeye daima yeni şeyler katar. Fikir alışverişlerini önemser. 

Liderlerin muhakkak anlatacakları başarı hikayeleri vardır. Hangi şartlardan bugünlere geldiklerini, nelerle mücadele ettiklerini anlatırlar. 

Kimse başarıya giden yollardan kolaylıkla geçmez. Başarısızlık içinden doğan nice başarılar vardır. Lider, başarısızlık hikayelerine de sahiptir. Bu başarısızlık öykülerinden dahi ilham alırsınız. 

İyi liderler cesur, kararlı, korkusuz ve alçakgönüllüdür. Hatalarını kabul eder ve eleştirileri kişisel gelişimleri açısından olumlu yönetirler. 

"Liderlik, kişisel değerlerle uyumlu, katılımcı bir karşılıklı saygı ortamında, uzun vadeli yapıcı hedeflere hakim olma konusunda kendi kendine motive oldukları standartlar oluşturma ve yaratıcı bir iklimi yönetme yeteneğidir." - Mike Vance

Liderler ekip çalışmalarını ve çalışma gruplarını yönetmeyi iyi bilir. Gerçek bir liderlik, başarı ve hedeflere ulaşmak için takımda çalışmaktır. İyi bir takım çalışması da son derece önemli. İnsanı yönetmek, göründüğü kadar kolay bir şey değildir. Ekip farkındalığına sahip liderler, hatalı yapılan işlerde de sorumluluğu üstlenir. İyi yapılan şeylerde ise ekibini ödüllendirir.

Liderler, iş yaşamında da özel yaşamında da dengeye sahip olmalıdır. İş hayatında başarının yolu mutlu olmaktan geçer. Yaptığı işte mutlu olmayan birinin ne derece etkili bir lider olabileceğini düşünürüz ki? Gereken motivasyonu sağlama ve verimli çalışabilme için işini sevmek, mutlu olmak önemli.

Lider, diğer kişilerin almaktan kaçındığı riskleri almaktan sorumlu bireylerdir. Vermeleri gereken kararlarda kendilerinden eminlerdir. Lider bir hata yaparsa, ekibini suçlamaz, cesaretli olur. Çünkü aldığı risklerden o sorumludur. Onu lider yapan da göze aldığı risklerdir. İyi lider, zamanın ötesine geçmeyi bilir. Diğerlerinin göremediği fırsatları görüyorlar ve bu fırsatların nasıl gerçekleştirileceğine yönelik nasıl harekete geçileceğini biliyorlar. 

liderlik, lider, liderlik eğitimi, etkili lider, liderlik özellikleri, sertifika, online eğitim

Liderlik Eğitimi Nedir? 

Liderlik eğitimi, iş hayatında başarılı olmak isteyen herkes için gerekli bir eğitimdir. Çünkü liderlik, iş hayatının vazgeçilmez ve her zaman aranan bir parçasıdır. İş yaşamında yükselmek, kariyerinizde ilerlemek için liderlik eğitimi sizin için faydalı olacaktır.

Liderlik Eğitimini Nereden Alabilirim?

Liderlik Eğitimi, İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz verilmektedir. Online eğitimler sayfasından Liderlik - Postmodern Liderlik Eğitimine erişim sağlayabilirsiniz. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!