AnasayfaBlogKursa Gitmeden Yabancı Dil Öğrenmenin Yolları
Yabancı Dil Eğitimi

Kursa Gitmeden Yabancı Dil Öğrenmenin Yolları

25 Mayıs 2021
Kursa Gitmeden Yabancı Dil Öğrenmenin Yolları

En son ne zaman bu defa bir yabancı dil öğreneceğim dediniz? Aradığınız işi bulduğunuzu düşündüğünüz anda karşınıza çıkan İngilizce yeterlilik sınavında mı? Bir turist size adres sorduğunda 'no' diyerek hızlı adımlarla uzaklaştığınız da ya da araştırdığınız bir konuda sadece yabancı kaynaklarla karşılaştığınızda mı? Yaşanan bu ve benzeri olaylardan sonra kendi kendimize sürekli bu defa öğreniyorum öğrenmeliyim deriz. Ama bir türlü bu fırsatı yaratamayız. 

Kursa Gitmeden Yabancı Dil Öğrenmenin Yolları Nelerdir?

Eğer hazırsanız ve kararlıysanız öğrenmek için önünüzde hiçbir engel yoktur. Üstelik pahalı kurslara para vermeden yıllarca uğraşmadan sadece konsantre olarak ve sıkı çalışarak bunu başarabiliriz. Nasıl olacağını merak ediyorsanız hadi başlayalım..

  • Dili Hayatınızla Bütünleştirin

Bir dili öğrenmek için yaşamamız, hayatımızın tüm alanlarına dahil etmemiz gerekir. Üniversite dönemine gelmiş biri 8-12 yıl arasında dil eğitimi almış olur. Bu oldukça uzun bir süredir ancak büyük bir çoğunluk bir şey öğrenemediğini iddia eder. Peki neden? Çünkü dil gramer kitaplarıyla öğrenilmez.

Ana dilimizi nasıl öğrendiğimizi düşünelim. Yabancı dil öğrenmek de bu süreçten çok farklı değildir. Yeni doğan bir bebek ilk kelimesini söyleyene kadar sürekli o dile maruz kalır. Bu da uzun bir dinleme süreci gibi düşünülebilir. Söylediklerimizi anlar, tepki verir ancak konuşamaz bir süre. Sonra birkaç kelimeyle, devrik cümlelerle kendini ifade eder. Ancak anlaşılır. Siz de öğrenirken hatalar yapabilirsiniz ancak bu sizi yıldırmamalı, hata yapmaktan korkmamalısınız.

  • Bol Bol Dinleyin

Yabancı dil öğrenebilmek için sürekli o dile maruz kalmanız gerekir. Eğer yurt dışına çıkma şansınız varsa mutlaka bunu değerlendirin ancak böyle bir fırsatınız yoksa sürekli dinlemelisiniz. Tıpkı çocukluk döneminde sürekli dinleyerek ana dilimizi öğrendiğimiz gibi, yabancı dil öğrenme sürecinde de sürekli dinlemeliyiz. İlk başlarda pek bir şey anlamayabilirsiniz. Bu durum sizi yıldırmasın, vazgeçmeyin. Bir süre sonra dinlediğiniz kelimeleri tekrar edip ezberlemeye başlayacaksınız.

Eğer sıfırdan başlayacaksanız o dilde bebekler için geliştirilmiş çizgi filmlerle başlayabilirsiniz. En temel bilgilere o şekilde ulaşabilirsiniz. İnternette sizi dinlemeye ve konuşmaya teşvik edecek sitelere ulaşabilirsiniz bunları değerlendirebilirsiniz. Youtube videolarından yararlanabilir, seviyenize uygun hikayeler dinleyebilirsiniz. O dili yaşayın bunun için o toplumun kültürünü de öğrenmeniz bu süreci kolaylaştıracaktır. Yabancı filmleri orijinal alt yazılarıyla izleyin. Son olarak şarkılar dinlemeyi e ihmal etmeyin.

  • Her Gün Çalışın ve Okuyun

Dil öğrenme de ne yazık ki mucizevi kestirme yollar yoktur. Düzenli ve sıkı çalışmanız gerekir. Bol bol tekrar ederek kalıcı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Çalışırken düzenli notlar almalısınız böylelikle hem akılda kalma oranları artar hem de tekrar ederken size kolaylık sağlar. Her gün çalışmaya başlamadan önce önceki günü tekrar etmelisiniz bunu 5 dakika gibi kısa sürede yapabilirsiniz.

Yeni öğrenilen kelime ve cümle kalıplarını not almalı, öğrendiğiniz her şeyi pratiğe dökmelisiniz. Tıpkı ilkokul Türkçe derslerinde olduğu gibi yeni öğrenilen kelimeyi cümle içinde kullanmalısınız mesela. Yanınızda sözlük taşıyabilir veya mobil uygulamalar indirebilirsiniz. Böylelikle daha sık tekrar edebilirsiniz. Gün içinde birkaç defa bakarak onlarca kelimeyi hayatınıza katabilirsiniz belki de.

Her seviyeye uygun okurken de kendinizi mutlu hissedeceğiniz hikaye kitaplarıyla başlayıp bol bol okumalısınız. Sesli okuyarak kulağınızın alışmasını sağlayıp aynı zaman da telaffuzunuzu da geliştirebilirsiniz.

  • Yazma Alıştırmaları Yapın

Yeni öğreneceğiniz kelime kalıplarını cümleleri not alabilir ve tam anlamını öğrenene kadar tekrar etmelisiniz. Kelime kartları oluşturup, bulmacalar çözebilirsiniz. Günlük tutabilirsiniz evet evet günlük. Belirli kelime haznesine ulaştıktan sonra metin yazabilmek adına kısa cümlelerle başlayıp günlük tutabilirsiniz. Böylelikle kat ettiğiniz yolu gördükçe hevesiniz de artacaktır. Yazmak öğrendiklerinizi pratiğe dökmenizi de sağlayacaktır.

  • Konuşmaya Çalışın

Belki de en korktuğumuz aşama bu aşamadır. Çünkü hepimiz anladığımızı ancak konuşamadığımızı söyleriz. Öğrendiklerinizi kendi kendinize konuşarak başlayabilirsiniz. Konuşmak, pratik yapmak son adım gibi görünse de aslında ilk adımdır. Fakat konuşmak için temel kelime ve gramer bilgisi almalı bu nedenle dinleme, yazma ve okumayla birlikte konuşma pratiği yapmalısınız. Pratik yapmanın birçok yolu vardır. Kendi seviyenize uygun online yayınlardan faydalanabilir, yurt dışında yaşayan arkadaşlar edinip sohbet edebilirsiniz.

Evde, pahalı kursa gitmeden dil öğrenmenin bir başka alternatifi de online eğitimler olabilir. İstanbul İşletme Enstitisü'nün yabancı dil eğitimleri arasında yer alan Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Korece ve Japonca eğitimini ücretsiz olarak ya da cüzi ücretle alablirsiniz.

Bir dili öğrenmenin bahsettiklerimiz dışında da birçok yolu vardır ancak temel şart istemek ve istikrarlı olarak çalışmaktır. Gidebiliyorsanız o ülkeye gidip dilini öğrenin ancak böyle bir şansınız yoksa teknolojiden faydalanın. Yabancı arkadaşlar edinin veya size bu yolculukta eşlik edecek bir arkadaşınızla beraber çalışın. Hata yapmaktan korkmadın konuşun. Son olarak unutmayın ki azimli ve kararlı olduktan sonra yapamayacağınız şey yoktur.

Kursa Gitmeden Yabancı Dil Öğrenmenin Yolları Nelerdir?

Kursa gitmeden yabancı dil öğrenmek için; dili hayatınızla bütünleştirin, konuşmaya çalışın, yazma alıştırmaları yapın, her gün çalışın ve okuyun.

Yabancı Dil Hayatla Nasıl Bütünleştirilir?

Ana dilimizi nasıl öğrendiğimizi düşünelim. Yabancı dil öğrenmek de bu süreçten çok farklı değildir. Siz de öğrenirken hatalar yapabilirsiniz ancak bu sizi yıldırmamalı, hata yapmaktan korkmamalısınız.

Yazma Alıştırmalarının Yabancı Dil Öğrenimine Katkısı Nedir?

Belirli kelime haznesine ulaştıktan sonra metin yazabilmek adına kısa cümlelerle başlayıp günlük tutabilirsiniz. Böylelikle kat ettiğiniz yolu gördükçe hevesiniz de artacaktır. Yazmak öğrendiklerinizi pratiğe dökmenizi de sağlayacaktır.

YAZAR: ÇAĞLA AKTAY

yabancı dil öğrenmek Kursa Gitmeden Yabancı Dil Öğrenmenin Yolları Yabancı Dil Öğrenmenin Yolları Kursa Gitmeden Yabancı Dil Öğrenmek yabancı dil yabancı dil eğitimleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.