AnasayfaBlogKobilerin Geleceği e-Ticaret
Dijital Pazarlama

Kobilerin Geleceği e-Ticaret

21 Mayıs 2019
Kobilerin Geleceği e-Ticaret

e-ticaret sektörünün yaygınlaştığı günümüzde, geleneksel perakende mağazacılıktan e-ticaret sektörüne doğru hızlı bir kayma gözlemlenmektedir. Sektörün bu denli hızlı bir eğilim göstermesi ile fiziksel mağazalar yavaş yavaş kapanmakta ve bu mağazalar yerlerini sanal mağazalara bırakmaktadır. 

İnternet alışverişlerinde perakende müşteri kesimi ihtiyaçlarına uygun milyonlarca ürüne çok daha hızlı ve ekonomik olarak erişebilmektedir. 

Kuşaklar Arası Alışveriş Farkı

Dünya üzerindeki e-ticaret alışverişlerinde oran her yıl katlanarak artmaktadır. Kuşakların tercih ettiği alışveriş yöntemleri incelendiğinde bu artışın gelecekte nasıl bir yol izleyeceği rahatlıkla görünmektedir.

Baby Boomers kuşağı (1946 – 1964 arası doğanlar) alışveriş tercihlerinde geleneksel alışverişi tercih ederken X kuşağı (1965 – 1980 arası doğanlar) geleneksek alışverişin yanında az da olsa sanal alışverişi tercih etmektedir. Y kuşağı olarak adlandırılan 1981 – 1997 doğumluların alışveriş alışkanlıkları incelendiğinde sanal alışveriş oranı geleneksel alışverişi geçmiştir.

Bu istatistiklere baktığımızda bir sonraki kuşağın (Z Kuşağı 1998 sonrası doğanlar) alışveriş alışkanlıklarını tahmin etmek hiç de zor değil. Yakın gelecekte bireyler ihtiyaçlarının neredeyse tamamına yakınını e-ticaret uygulamaları ile giderir hale gelecektir.

Türkiye Pazarında E-Ticaret

Dünyada bu sektörün büyüklüğünü söylemeye gerek yok diye düşünüyorum. Dünyanın en büyük firmalarına baktığınızda ilk sıralarda Amazon, Alibaba gibi dünya devlerini görebilirsiniz. Türkiye pazarında da dijital pazarlama yani e-ticaret sektörü oldukça parlak gözüküyor. Sektör devlerinin bir bir Türkiye pazarına girmesi de bunun en büyük göstergesidir.

Genç nüfusunun fazla olması sayesinde elektronik ortamdaki alışverişin çabuk benimsemesi Türkiye’yi iyi bir pazar haline getirmektedir. Bu sebeple pastadan pay almak isteyen yabancı yatırımcılar, büyük yatırımlar ile Türkiye pazarına girmeye başladılar.

e-Ticaret Platformları

İnternet üzerinden ticaret yapan platformların da kendi arasında alt kırılımları mevcuttur. B2B, B2C VE C2C gibi farklı şekilleri vardır. Peki bu kısaltmalar ne anlama geliyor?

  • B2B (Business to Business) firmalar arasında yapılan satışa verilen isimdir.

  • B2C (Business to Consumer) firmaların son tüketiciye yaptıkları satışa verilen isimdir.

  • C2C (Consumer to Consumer) ise tüketiciler arasında yapılan satışa verilen isimdir. İkinci el sitelerini buna örnek gösterebiliriz.

Fiziksel Mağaza Sahipleri Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Firmaların gelecekte varlıklarını sürdürebilmek için elektronik ortamda yer almaları oldukça önemlidir. Bu pazarda kendilerine yer bulabilmeleri için öncelikle kendi sanal satış sitelerini kurabilirler. Bunun için hazır paketler sunan firmalar bulunmaktadır. Dijital pazarlama ve mobil uygulamar ile ilgili bir firma ile anlaşıp hızlıca sanal mağazalarını oluşturabilirler.

Bir diğer yöntem ise açık kaynak kodlu ücretsiz platformlar üzerinden bir mağaza oluşturarak sektöre giriş yapmaktır. Bunun için biraz bilgisayar ve kod bilgisi gerekmektedir. Kobiler, kendi e-ticaret platformunu kurma yöntemlerinden birini tercih ettiklerinde birtakım güçlüklerle karşılaşmak durumunda kalmaktadır. Bunlardan ilki reklam gideridir.

Sektörde reklam olmazsa olmaz ögelerden biridir. Bilinirliği arttırarak satışlarınızı maksimum düzeye çıkarabilmek için iyi bir reklam çalışması yapmış olmanız gerekmektedir.

Sektöre girişte karşılaşılacak zorluklardan biri de ödeme sistemidir. Kredi kartı ile ödeme yapılabilmesi için ya her banka ile sanal pos anlaşması imzalamalı ya da sanal pos hizmeti veren firmalardan biri ile anlaşıp, ödeme sistemini en güvenilir hali ile kurmanız gerekmektedir. Her iki seçenekte de ortaya komisyon bedelleri ek bir maliyet olarak çıkmaktadır.

Son olarak bunların hiç biri ile uğraşmayıp, e-pazar yerlerinden birine başvurarak burada bir mağaza açıp, ürünlerini sergileyebilirler. Bu durumda yukarıda bahsedilen giderlerden (reklam, sanal pos vs.) muaf olup yalnızca sektöre göre farklı komisyon bedelleri ile karşılaşılacaktır.

Yazar: Eren Eşmelioğlu

e-ticaret dijital pazarlama sanal mağaza mobil uygulamalar internetten alışveriş alışveriş
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
Girişimcilik

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

24 Haziran 2020
Kobi'ler Dijitalleşiyor
Dijital Pazarlama

Kobi'ler Dijitalleşiyor

18 Mart 2019
En İyi E-Ticaret Paketleri
Satış - Pazarlama

En İyi E-Ticaret Paketleri

10 Nisan 2020
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229