Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Markalaşma Süreci

17 Mayıs 2019, 1696 defa okundu.
Kişisel Markalaşma Süreci
kişisel markalaşma, dijital pazarlama, sosyal medya uzmanlığı, kişisel markalaşma süreci

Dijitalleşen dünya üzerinde artık birçoğumuz kişisel markalaşma yolunda, bilmeden de olsa bazı adımlar atmaya başladık. Kullandığımız sosyal ağlar ile belki kendi çevremizde kişisel markalaşma adımları attığımızın farkında olmayabiliriz. Yaşadığımız dönem itibari ile dijital mecraları kullanarak kişisel markalaşma kolay gibi görünebilir. Ancak şunu unutmamalıyız ki günümüzde neredeyse herkes kişisel marka olmak istiyor!

Bu durumda bizi rakiplerimizden ayıracak ve dikkat çekecek olan en önemli nokta "ürettiğimiz içerikler" olacaktır. Yazılı ya da görsel olarak oluşturduğumuz tüm içerikler, bizi markalaşma sürecinde bir adım öne taşıyacaktır. Kopya ya da alıntı içerikler kullanmak bizim markalaşma sürecimize olumsuz etki edecektir. 

Neden Rakiplerinizi Geçemiyorsunuz?

Çok iyi bir çalışansınız! Çok çalışıyor, doğru işler yapıyorsunuz ve bunu başarılı bir şekilde sürdürebiliyorsunuz. Ancak, rakiplerinizin geliri sizden daha fazla ve daha çok iş teklifi alıyor. Bu durumda hata sizde mi? Bence, evet. Çünkü rakipleriniz kişisel markalaşma sürecini başarı ile yönetmiş ve tamamlamış durumda!

Günümüzde, ben işimi doğru yaparım ve işimi kaybetmem mantığı Türkiye’de yer edinmiş olsa dahi, Avrupa’da birçok profesyonel çalışan yaptığı iş ne olursa olsun, kariyerindeki başarı basamaklarının kişisel markalaşma sürecinden geçtiğini görmüş, kabul etmiş ve planlarını bu şekilde yapmaya başlamış durumdadır.

Unutmayın, marka demek büyük bir firma, ünlü olmak ya da büyük paralar kazanan bir birey olmak demek değildir. Başarıya giden basamakları düzgün bir şekilde hızlı ve kolay çıkabilmek için, kendinizi bir çalışan olarak değil, bir ürün ya da marka olarak görmek durumundasınız. 

Kişisel Markalaşma ve Sosyal Medya Kullanımı

Bir firmada sosyal medya uzmanlığı yapıyor olduğunuzu düşünelim. Şimdiye kadar bu alan üzerinde uzmanlaşan birçok rakibiniz olacak. Dijital medya alanında farklı ne yapabilirim, diye düşünebilirsiniz. Sektörel bazlı olarak düşündüğünüzde birçok yöntem karşınıza çıkacaktır.

Kişisel markalaşma sürecinde, tüm sosyal ağlarda aktif olmanız ve düzenli olarak özgün içerik paylaşmanız çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu içerikler sizi korkutan rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olacaktır. Sosyal medya ya da dijital pazarlama dinamikleri devamlı değişkenlik gösterdiği için, her yapılan güncellemeden sonra konu üzerinde araştırma yapmak ve bu araştırmalarınızın sonucunu dijital dünyada doğru bir şekilde yayınlamak, sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.

Kişisel Markalaşma Sürecinde Planlama

Kişisel Markalaşma süreci elbette hızlı bir süreç olmayacaktır. Bunun için içeriklerinize gösterdiğiniz özen kadar planlamaya da özen göstermelisiniz. 10 yıl sonrası için plan yapmak belki size hayalperestlik gibi gelebilir. Ancak, her başarı hikâyesi bir hayal ile başlamıştır.

Belki de bu konuda tarihin bize sunduğu en güzel örneklerden biri olaran Martin Luther King Jr.'ın 1963 yılında iş ve özgürlük hakları için çağrıda bulunduğu "I have a Dream" başlıklı konuşmasıdır. Bu örnek üzerinden de görebildiğimiz gibi, markalaşma süreci hayal etmek ile başlar. Hayal kurun, plan yapın ve markalaşma sürecinin ilk adımlarını atmaya başlayın.

Unutmayın, daha önce de belirttiğim gibi kişisel markalaşma uzun bir süreç olacak. Ancak, başarıya giden her yol zordur! Yaşayacağınız ve üstesinden geleceğiniz her zorluk size ayrı bir tecrübe katacak ve bu sürecinizde sizi daha çok motive edecektir. 

Başarısızlıklarınızın sizi yıldırmasına izin vermeyin. Her proje mükemmel bir sonuç vermeyebilir. Düşündüğünüz her şey doğru ilerlemeyebilir. Bunlar sizi hayal kırıklığına uğratsa bile, siz hiç bir zaman kendinize inanmaktan vazgeçmeyin ve kurduğunuz hayalin peşinden koşmaya devam edin. Yarattığınız her yeni proje sizi hedefinize bir adım daha yaklaştıracaktır.

Öğrenmeyi her zaman kendinize bir ilke haline getirin. Birçok yerde kullanılan "Değişmeyen tek şey, değişimdir." sözü her zaman markalaşma sürecinde kişisel ilkeniz olsun. Yaşanan her değişime rakiplerinizden önce reaksiyon gösterin. Araştırın, öğrenin ve paylaşın.

Yazar: Sinan Arsoy

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!