Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Markalaşma ile İş Bulma Stratejileri 2020

13 Kasım 2019, 1729 defa okundu.
Kişisel Markalaşma ile İş Bulma Stratejileri 2020
kişisel markalaşma, iş bulma, 2020, kariyer, sosyal medya, iş hayatı, online eğitim, enstitü, sertifika

Kişisel markalaşmanın yolu, imaj ve algınızı profesyonel yönetebilmekten geçer. 2020 yılına yaklaşırken, iş arayanlar, işini değiştirmek isteyenler, işverenlere ve işe alım uzmanlarına karşı imajlarını en iyi şekilde ifade etmelidir. Çalışmak istediğiniz pozisyona, şirketlere ya da sektörlere göre profesyonel markanızı yaratmak, iş bulmanıza ve işe girmenize katkı sağlar.

kişisel markalaşma, iş bulma, 2020, kariyer, sosyal medya, iş hayatı, online eğitim, enstitü, sertifika

Başvuruda bulunduğunuz ya da bulunacağınız şirketler, sizi çevrimiçi ortamlarda muhakkak araştırırlar. Nasıl bir vizyona sahip olduğunuzu, sosyal varlığınızı merak ederler. Bu nedenle, güçlü etki bırakacak yeteneklere ve uzmanlıklara sahip olmanız, hakkınızda iyi bir izlenim bırakır. İlgi alanlarınızın da ifade edildiği sütunlar, sizinle ilgili fikir verir.

Kişisel Markalaşma ve İş Bulma

Çevrimiçi ortamlarda varlığınızı en iyi şekilde ifade etmek için içerik ve etkileşim aracılığı ile bunu sağlayabilirsiniz. Kişisel markalaşma ile, iş başvurularında işverenlerin yanı sıra, potansiyel kitlenizin de ilgisini çekmeyi başarırsınız. Peki kişisel markalaşma nasıl olur? İş bulma stratejileri nelerdir?

1- Kişisel Web Sitenizi Kurun

Uzmanlık alanınız ya da ilgi alanınız ile ilgili kişisel bir web sitesi kurarak başlayabilirsiniz. Kurduğunuz sitede, geçmiş çalışmalarınızı sergileyebilirsiniz. Öte yandan, güncel çalışmalarınızı ve fikirlerinizi ifade etmek için web siteniz mükemmel bir seçenektir. 

CV’nizi, dijital ortamlarda paylaşırken kişisel web sitenizin URL’sini de özgeçmişinize iliştirmek, harika bir detay olacaktır.

Şirketlerin neredeyse hepsi; markalarını meydana getirmek, büyütmek ve çalışmalarını anlatmak için web sitelerini araç olarak kullanır. Siz de bu yöntemi kullanarak kişisel markanızı oluşturun.

Kendi web sitenizi oluşturmak, işverenlere sizin hakkınızda geniş bir bilgi yelpazesi sunar. Web sitesi kurmanız, işverenlerin aradığı bazı becerileri barındırır. Teknoloji ile aranızın iyi olması, tasarım becerisi gibi. Öte yandan, kişiselleştirilmiş tasarımlarınız ile 

Web sitesi kurmayı gözünüzde büyütmeyin. Ücretsiz Web Sitesi Kurma Eğitimi sayesinde pratik web sitesi kurmayı öğrenebilirsiniz.

2- Blog Yazmaya Başlayın

Blog yazarak sizin için önemli olan şeyleri, düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Web sitenize entegre bir blog kurmak, profesyonel anlamda büyük destek olabilir. Blog sahibi olmanız, sahip olduğunuz düşünceleri ve bilgileri paylaşıp işverenleri etkileme olanağı sunar.

Blog Yazarlığı Eğitimi ile başarılı blog içerikleri oluşturmayı ve profesyonelleşmeyi öğrenebilirsiniz.

Örneğin, yapay zeka teknolojileri konusunda tutkuluysanız ve amacınız bu alanda çalışmak ise, blog yazınız. Düşüncelerinizi ve yaratıcılığınızı konuşturun. Sizin için değerli konular hakkında içerik üretmeye devam edebilirsiniz.

Profesyonel bir web sitesi/blog kurma hakkında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Tasarım, içerik konusunda özenli olun.
  • Sosyal medya hesaplarınız ile entegre edin.
  • Belirli aralıklarda ve düzenli olarak içerik üretin.
  • Kariyer hedeflerinize odaklı bir blog kurabilirsiniz.

kişisel markalaşma, iş bulma, 2020, kariyer, sosyal medya, iş hayatı, online eğitim, enstitü, sertifika

3- Sosyal Medyayı Etkin Kullanın

Sosyal medya, kişisel markalaşma ve iş bulma konusunda önemli etkilere sahiptir. İşverenlerin büyük çoğunluğu adayları çevrimiçi ortamda arar ve sosyal medya profillerini gözden geçirir. 

Sosyal medyayı, alanınızda uzman olmak istediğiniz konuda geliştirebilirsiniz. İş arama ve iş bulma aşamalarında sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeniz iyi olacaktır. İşverenlerinizin görmemesi gereken paylaşımları kaldırın. Olumsuz bir ilk izlenimden uzak durmanız için bu konuda özellikle dikkatli olmalısınız. Bir iş arayan olarak, çalışmak istediğiniz şirketleri sosyal medya kanalları üzerinden takip etmek, onlara olan ilginizi ifade etmeniz için birçok fırsat sunmaktadır.

Sosyal medyada dikkat edilmesi gerekenler neler?

  • Hedef kitlenize, işverenlerinize ve amaçladığınız sektöre dayalı içerik paylaşabilirsiniz.
  • Sosyal medyada apolitik olmaya özen gösterin.
  • Kullanıcı adınızın ve profil fotoğrafınızın profesyonel olması çok daha iyi bir izlenim için önemlidir.
  • Sektörünüz ile ilgili Facebook ve LinkedIn gruplarına katılın.
  • İşverenlerden sosyal medya aracılığı ile iş istemeyin.

4- Gelişimi Sürdürün

Sektörünüz ile ilgili konferans, seminerleri takip edin. Sektörün önde gelen isimleri ile tanışmanız ve network kurmanız açısından bu etkinlikler önemlidir. Öte yandan alanınız ya da hedeflediğiniz sektör ile ilgili güncel yayınları takip ederek işinizle ilgili gündemi yakalayın.

Web sitesi kurmak, blog yazmak, sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmek ve güncel tutmak, iş bulma açısından büyük avantaj sağlıyor. Bu avantajları geliştirmek ve fark yaratmak için online eğitimlerden faydalanın. Enstitü tarafından sağlanan online eğitimler, iş hayatı eğitimleri, yabancı dil eğitimleri, kişisel gelişim eğitimleri gibi geniş seçenekler sunar.

Eğitimlerden başarılı olarak sertifika almaya hak kazanabilir, CV’nizde ve yeni bilgileriniz ile fark yaratmaya devam edebilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!