Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Markalaşma

11 Ağustos 2016, 2403 defa okundu.
Kişisel Markalaşma
Kişisel Markalaşma

Eğer mevcut iş pazarında yeni bir pozisyon arıyorsanız kendinizi bir ürün gibi düşünün. Kendinizi de bir ürün gibi pazarlamalısınız.

Kişisel marka yaratmanız için bazı ipuçları.

Sen nesin?

Network kurarken veya mülakattayken kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Neden biri inansın ki?

Uzmanlık alanınızı kanıtlayabilecek örnekler verin ve başarılarınızı anlatın. Onların problemlerini çözmek için ihtiyaç duydukları uzman olduğunuzu kanıtlamak için hazır olan başarı hikayeleriniz olmalı. İstediği kadar resmi veya sıradan olsun, herhangi bir tartışmaya hazır olmalısınız; bu ister bir kafede kahve içmek olsun isterse mülakatta sorulan "sizi neden işe almalıyız" sorusu.

Sizi farklı yapan ne?

Eğer biz sizin en son iş unvanınızı ve nerede çalıştığınızı bilseydik o zaman günlük olarak ne yaptığınıza dair çok iyi bir fikrimiz olurdu. Nasıl değer kattığınızı gösterin. Yaratıcılık ve yenilik becerileri, farklı insanlar tarafından farklı şekilde uygulanan becerilerdir. Sizi herkesten ayıran özelliği ortaya çıkarın.

Sizin için önemli olan nedir?

Kendi kişisel vizyonunuzu hayatınızın bir sonraki döneminde hayatınızın nasıl görünmesini istediğinize göre geliştirin. Unutmayın ki ne kadar büyük zaman aralıkları yönetirseniz uzun vadede o kadar başarılı olursunuz. Bir sonraki rolünüz için ideal çalışma deneyimlerinizi vizyon olarak geliştirin ve bir sonraki on ya da yirmi yıl içinde olmak istediğiniz yolun o olduğundan emin olun. Bütün bunları düşünün: maaş, yer, topluluk, yararları, sorumluluk derecesi, unvanlar ve kurum kültürü.

İnternetteki durumunuza bakın.

Kendinizi Google ile arayın ve ne çıkacak bir bakın. Eğer yaygın bir isminiz varsa isim değişikliğini düşünün. LinkedIn, Twitter gibi sosyal medya araçlarında herkese açık profilinizin olduğundan emin olun, ve tabii ki iş arama sitelerinde özgeçmişinizi bulundurmayı unutmayın. Bir internet sitesi oluşturmayı düşünün, özellikle endüstri konferanslarında makaleler yazıyor veya konuşmalar yapıyorsanız bunu kesinlikle yapın. Özgeçmişinizde ve kartvizitinizde LinkedIn profilinizi kesinlikle link olarak verin. Eğer bir şeyde uzmansanız bir blog açın. Sonuncusu ama en önemlisi, kötü şeyleri eleyin. Arkadaşlarınızın Facebook sayfasındaki kişisel fotoğraflarınız sizi yeni bir iş ararken riske atabilir. Forumlardaki herhangi bir tartışmalı mesaj potansiyel olarak başkaları sizi aradığında sizin ayağınıza bağ olabilir. Kendi kişisel markanızı yaratın ve mesajınızı kontrol edin. Bir şey bulmanın en kolay yolu ulaşılabilir olmaktır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, liderlik, mülakat bilgileri, cv oluşturma gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!