AnasayfaBlogKişisel İmaj Yönetimi Nedir?
Beden Dili

Kişisel İmaj Yönetimi Nedir?

17 Ocak 2021
Kişisel İmaj Yönetimi Nedir?

Kendimizin ve başkalarının bizi nasıl algıladığına kişisel imaj diyoruz. Yani imaj aslında zihinlerde bizden kalanlardır. Örneğin Barış Manço denince kaç yaşında olursak olalım yüzümüze bir gülümse yayılır. Bunun nedeni bizde sahip olduğu imajın pozitif olmasıdır. Kişisel imaj aslında işimizi iyi ve etkili yapmanın bir yoludur.

Başkalarının üzerinde bıraktığımız etkiyi daha olumlu ve güçlü olması için yaptığımız değişimlere kişisel imaj yönetimi diyoruz. Bu değişimler kimi zaman görüntünüzle kimi zaman da davranışlarınız veya iletişiminizle olabilir. Fakat bunların sizin özünüzden yola çıkılarak yapılması çok önemli. Ancak bu sayede başarılı ve tutarlı bir kişisel imaja sahip olursunuz. Kendi potansiyelinizden yola çıkarsanız eşsiz olursunuz.

Kişisel İmajın Önemi

Biriyle tanıştığımızda akıllarda bıraktığımız izlenim ilk izlenimdir. Bu kişiler sizden ayrıldıktan sonra sizin hakkınızda karar verirken, konuşurken veya düşünürken bu ilk izlenim onlara yön verecektir. Peki insanlar neden izlenim elde etmeye ihtiyaç duyarlar? Çünkü bizim hakkımızda fikir sahibi olup ona göre nasıl davranmaları gerektiğine karar verirler.

Kişisel İmajı Oluşturan Unsurlar

Kişisel imajımı nasıl oluşturacağım diye düşünüyorsanız; “İnsanlar tarafından nasıl bilinmek isterdiniz?” sorusunu kendinize sorarak başlayabilirsiniz. Daha sonra karakterinizin, işinizin ve sosyal konumunuzun gerektirdiklerine bakmalısınız. Bu sayede size özgü kişisel imajınızın çerçevesini oluşturmaya başlarsınız.

Bunlara ek olarak ilişki içinde olduğunuz kişilerin ve kitlelerin de beklentisini göz önüne alırsanız başarılı bir kişisel imaj oluşturursunuz. Örneğin temiz ve özenli giyinmiş bir avukat, ben kendime ve işime önem veriyorum, sizin davanızda da elimden geleni yapacağım imajı çizer. Öbür tarafta ütüsüz gömleğiyle gelen özensiz bir avukata siz kendinizi emanet etmekte tereddüt etmez miydiniz? 

Peki karşımızdaki kişilerin kafasında bizim imajımız nelere göre şekillenir? Kişisel imajı oluşturan bileşenler çok çeşitlidir. Bulunduğunuz ortama, pozisyonunuza, işinize ve yaşınıza uygun giyinmeniz önemlidir. Temiz ve özenli görünmek, öz ve anlaşılır konuşmak, beden dilinizi etkili kullanmak imajınızı tutarlı ve etkili yönettiğinizi gösterir. Bunlara ek olarak alanınızdaki potansiyeliniz, birikimleriniz ve deneyimlerinize göre de imajınız şekillenir. Görüldüğü üzere kişisel imajın bileşenleri yalnızca görüntü olarak değil bütüncül bir yapıda karşımıza çıkıyor.

İş Hayatında Kişisel İmaj Yönetimi

İşe alınırken ya da terfi edilirken yalnızca sizin diplomanıza ya da tecrübenize bakılmıyor. Aynı zamanda davranış ve tutumlarınıza, giyiminize, iletişiminize ve görgü kurallarına da bakılıyor. Garanti Bankası’nın eski CEO’su Akın Öngör CEO olma aşamasında özenli giyimine, görgü kurallarına olan hâkimiyetine de bakıldığından bahsediyor. 

Gülümseyen bir yüz, olumlu enerji, özenli bir görünüm ve etkili dinleme mutlaka size artılar getirir. Agresif tutumlar, özensiz görünüm, dikkatsiz dinleme ve kendini övme olumsuz bir izlenim bırakır. Bunlar da sizin işe alımınızı etkiler.

İyi yönetilmiş kişisel imaj bize hem kariyer basamaklarını tırmanırken yardımcı olur hem de çevremizdeki insanların güvenini kazandırır. Başkalarının üzerinde bıraktığımız etkiyi daha olumlu ve güçlü kılar. Kendi özümüzden yola çıkarak işimiz ve kişiliğimiz doğrultusunda imajımızı oluşturursak özgünlüğe ulaşmış oluruz. Bu yolla güçlendirmeye çalıştığımız imajımız samimi, tutarlı ve doğal olur. Ancak bu sayede potansiyelimizi doğru ve etkili ifade etmiş oluruz.

Başarılı ve tutarlı imaj sahibiysek başkalarının zihninde olumlu yer ederiz. Fakat zihinlerde olumsuz yer edersek bu durum onların bize karşı negatif tutum sergilemelerine neden olabilir. Çünkü insanlar karar verirken imajımız onları yönlendirir. Potansiyelimizi etkili şekilde sunmak ve hayatımızı kolaylaştırmak için kişisel imajımızı gözden geçirmeliyiz derim ben.

YAZAR: GÜL GÜLEL

Kişisel imaj yönetimi imaj yönetimi iş yerinde imaj yönetimi kişisel imaj
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.