Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişimde Online Eğitimin Etkisi

16 Mart 2016, 911 defa okundu.
Kişisel Gelişimde Online Eğitimin Etkisi
Kişisel Gelişimde Online Eğitimin Etkisi

Kişisel gelişim, kişinin kendisini daha farklı kılma adımları olarak adlandırılırken, gerçekte kendisiyle yüzleşmesi ve bu yüzleşmesi sırasında kendisi hakkında farkındalığını arttırması ve yeteneklerini keşfetmesi sürecidir. Bu süreç genellikle kendini beğenmeme, daha iyi kılma isteğiyle başlayabilirken bazı durumlarda örnek aldığı kişilere benzeyebilme istediğe olabilmektedir. Bazı durumlarda ise yaşadığı ortamda kendini ortaya koyma isteği de olabilir. Kısaca herkes farklı nedenlerle kişisel gelişim yolculuğuna çıkmaktadır. Siz, ben veya bir başkası kişisel gelişim yolculuğuna herkes çıkar ve bu yolculuk her yaş döneminde devam eder.

Kişisel Gelişim Denildiğinde Aklınıza İlk Gelen Kitap Değil mi?

kişisel gelişim, online eğitim, kişisel gelişimde online eğitimin etkisi

Kitaplardan ötesini düşünmeyecek miyiz? Çocukluğunuzda radyoda duyduğunuz bir sesle, onun gibi şarkı söylemeye çalışmak, TV veya sinemada gördüğünüz bir film veya dizi karakterine benzemeye çalışmak bunlarda kişisel gelişime girmez mi? Oradan replik veya davranış almadık mı? Sonuçta hepimiz sevdiklerimizden bir şeyler kendimize katarız. Bu gelişim dediğimiz şeydir, kendini farklı kılma, farklı kılma yolculuğunda kendini keşfetmemizdir. Bu keşif sürecide çevremizin kolaylaştırıcı ve destekleyici rolü kendimizle barışık yaşayabilmemizi, kendi iç huzurunu bulmamızı sağlamayacak mıdır?

Gelişim, öğrenmenin bir sonucudur. Gelişimin ilk adımı öğrenmedir. Öğrenme bazen bir kitap, bazen bir film veya reklam sahnesi, bazende çevrenizde gördüğünüz başkası için sıradan ama sizin için önemli olandır. Olumlu veya olumsuz olsun siz o durumdan bir sonuç çıkartarak bu durumu yansıtır ve gelişim yolculuğuna adım atmaz mıyız? İşte bak artık 'farklıyız'. Öğrendik ve davranışımız değişti.

Genelde kişisel gelişim olarak adlandırılan aslında öğrenme eyleminin doğal sonucu olan bu kavram hakkında konuşan çok kişi vardır. Suistimalin çok yüksek olduğu genellikle poh pohlayan, tribüne oynayan sloganlaşan, balon etkisine sahip çok video, kitap vb kaynak bulunmaktadır. Hepsinin ortak noktası kişiye ne yapabileceğini söyler. Bu durumda insan yanlış bilgilere yönelirken aslında varılmak istenilen yere varılamadığı gibi, ayırdığımız zaman, mekan ve maddi değerin de heba olması anlamına gelmiyor mu? Oysa 'Ne olmalıyım' önemli değil, 'Neyim?' sorusunun cevabını aramalıyız. Gelişimin, özel bir durumu olan kişisel gelişimin gerçekleşmemesiyle kişinin başarısızlık hissi nedeniyle kendisi hakkında aslında gerçekte olmayan yeni bir bilgi daha edilmesiyle, daha zor aşılabilecek durumlara yol açar.  Öğrenilmiş çaresizlik, diye adlandırılan bu kavramla kişi toplumsal konumu da zarara uğrayabilmektedir. Belki de asıl ilgilenmen gereken o değildir. Kişisel gelişim, dikkat edilmesi gereken bir süreçtir.

Kişisel gelişim yolculuğuna çıkan insan, yaşamsal zorunluluklarının getirmiş olduğu farklı zaman ve mekan kısıtlamaları altında kalmaktadır. Bu durum kişilerde mevcut durumlarının kısıtlamaları altında kendilerini gerçekleştirme isteğine ket vurduğundan kişilerde mutsuzluğa neden olabilmektedir. Kendini gerçekleştirme isteğini gerçekleştiremeyen birey kendi içinde çöküşe girecektir.

Günümüz dünyasında eskiye oranla gelişimde en önemli olan şeyin bilgiye ulaşmayı kolaylaştıran çeşitli teknolojik cihaz ve yazılımlar mevcuttur. Bu durumda kişisel gelişim yolculuğuna adım atan birey kendisini keşfetmesine yardımcı olacak bilgiye zaman ve mekan kısıtlarına takılmadan ulaşabilmektedir. Bunun yanı sıra kişisel gelişimde rol oynayacak öğreticinin de öğrenciye ulaşması kolaylaşmaktadır. Bu sayede kişiler zaman mekan kısıtını aşarken, yaşanan bu kolaylık nedeniyle maliyetler de azalmaktadır.

Online Eğitim

kişisel gelişim, online eğitim, kişisel gelişimde online eğitimin etkisi

Eğitim için gerekli olan mekan kavramını ortadan kaldırırken kişileri teknolojik cihazlar karşısında birbirine bağlar, bu bağlantının yanı sıra eğitimde kullanılacak araçların çeşitliliğini (video, slayt, görselleştirme, hızlı geri bildirim alma vb.) arttırmakta ve eğitimin etkinliğini/kalitesini arttırmaktadır. Zaman ve mekan kıstasına takılmadan online eğitimle dünyanın zıt kutuplarında olsa da bir araya gelmektedir. Online eğitimin bir faydası da dünya insanlarının birbiriyle etkileşim kurmasıdır. Bilginin gelişimi de online eğitimle beraber hızlı olmaktadır. Evinden veya işinden çıkmadan birey aradığı bilgiye dilediği kurumdan ve kişiden alabildiği gibi bilgisini de ulaştırabilmektedir.

Online eğitimin, yazılımsal çözümlerle desteklenmesi ile kişisel gelişimde teknoloji önemlidir. Eğitim teknolojilerindeki çeşitlilik kişilerin kendilerini ifade etme gelişimlerinde farklı kapılarda yaratmaz mı? Kişisel gelişim yolculuğu olarak kendini programcılığa yönlendiren bir kişi çalıştığı fabrikada belki temizlik görevlisiyken, online eğitimler vasıtasıyla çalıştığı fabrikanın programsal çözümlerini üreten kişi haline gelebilir, hem de online eğitim araçlarını geliştirecek yeni bireylere de yol açmaktadır.

Online eğitim denilen kavramı açıklarken, kafanızı ağrıttığım ortada bu kadar uzun yazıyı kim okur ki zaten! İşte bu noktada yukarıda söylediğimiz teknolojinin gelişimi ile bilgiye ulaşım arttığı gibi bilgi kirliliği de artmaktadır. Bu noktada bilgiyi denetleyebilecek, kişiler ve kurumlar ürettikleri bilgi ve hizmeti sorumluluğunu taşımalıdırlar. Online eğitim ve kişisel gelişim kavramlarını beraber değerlendirmeye çalıştığımız bu yazıda fazla kafa ağrıtmadan, kişisel gelişimde online eğitimlerin önemli olduğunu söyleyip, her iki kavramında birbirine olumlu etkileri olduğunu belirtmek isterim.

Kısacası, kişisel gelişimde online eğitim önemlidir!

Yazar: Serkan Okay

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!