Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişim Yolunda Online Eğitim

11 Ekim 2018, 1321 defa okundu.
Kişisel Gelişim Yolunda Online Eğitim
Kişisel Gelişim Yolunda Online Eğitim

Bireylerin kendini gerçekleştirme sürecine kişisel gelişim denir. Maslow’un, İhtiyaçlar Hiyerarşisi Kuramı’na göre kendini gerçekleştirme birey için son basamaktır. Daha öncesinde fizyolojik ihtiyaçlar, güvenlik ihtiyacı, sevgi ve saygı ihtiyaçları gelir. İnsan, öncelikle bu ihtiyaçlarını gidermelidir. Evsiz bir kişinin kişisel gelişimini sağlaması yani kendini gerçekleştirmesi çok zordur. Örneğin; aç olan bir kişi hedefi olan doktora tezini bitirmeye yönelemez. Öncelikle yiyecek arar ve karnını doyurmaya çalışır. Bu bağlamda bakacak olursak kişisel gelişim de her birey için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.

İnsan, bilinçli veya bilinçdışı bir süreç ile gelişmek ister. Her zaman daha iyi şartlara ulaşabilmek ister. Bununla birlikte kişisel gelişim dinamik bir süreçtir. Bireyler, koydukları hedefe ulaştıkça bir adım öteye geçmek isterler. Yeni mezun bir birey öncelikle iş sahibi olmak isteyebilir. İşe girip bir süre çalışır. Daha sonrasında ise daha iyi imkanları olan bir işe girmek isteyebilir. Süreç bu şekilde, kişilerin öznel yargıları doğrultusunda ilerler. Kişisel gelişimin sağlanabilmesi yolunda bir araç da online eğitimlerdir.

Online Eğitim

kişisel gelişim, kişisel yolunda online eğitim, online eğitim

WEB tabanlı, canlı ders, ders notu veya ders videolarının kullanılarak sertifika alınabilen eğitime online eğitim denir. İnternetin hayatımıza girmesi ve gelişen teknoloji ile beraber ‘’online eğitim’’ kavramı ile tanıştığımız söylenebilir. Teknolojinin gelişmesi insanların hayatını da hızlandırmaktadır. İnsanlar, daha az zamanda daha fazla üretmeye doğru itilmektedirler. Bununla birlikte zaman kavramı değer kazanmaktadır. Günümüzde bireylerin, kendileri için bir şeyler yapmadıkları her an onlara dezavantaj sağlayabilmektedir. Bu yüzden online eğitim insanlara; evde, işyerinde, tatilde yani herhangi bir yerde kendini geliştirme fırsatı sunmaktadır. Öte yandan online eğitim, küreselleşmenin getirilerinden olan, bilgiye ilk elden ulaşmayı kolaylaştırır. Örneğin akşam evinizde oturuyorken bir profesörün size eğitim vermesi, sorularınızı yanıtlaması harika bir deneyim olmaktadır.

Online Eğitim ile Kişisel Gelişim

Günümüzde neredeyse tüm çalışma alanlarında rekabet ön plandadır. Birçok birey, kendini avantajlı konuma getirebilmek adına kişisel gelişimine önem vermektedir. Rakiplerinin önünde geçebilmek adına farklı alanlarda öne çıkmak istemektedir. Kişisel gelişimin, diğer bir değişle kendini gerçekleştirmenin birçok yolu bulunmaktadır. Bu yollardan biri de online eğitimdir.

Online eğitim ile bireyler, eksik olduklarını düşündükleri alanlarda kendilerini geliştirebilirler. İnternet ortamında birçok alanla ilgili online eğitimlerin bulunması kişilere bu konuda avantaj sağlayabilmektedir. Kişisel gelişimden işletme yönetimine, aşçılıktan, bahçe tasarımına bir çok online eğitim mevcuttur. Örneğin iş arkadaşları ile sık sık iletişim sorunu yaşayan bir kişi, bu durumla ilgili olarak çatışma yönetimi, etkili iletişim vs gibi online eğitimler alabilir. Bu şekilde işyerindeki iletişim sorunlarını gidermeye yönelik adım atmış olmakla birlikte kişisel gelişimine de katkı sağlamış olacaktır.

Genellikle iş hayatından bahsetmiş olsak da online eğitimler ile kişisel gelişimin farklı alanlara da katkı sağladığını söyleyebiliriz. Bu alanlardan biri de sosyal hayat olabilir. Yazının başında vurgu yaptığımız ihtiyaçlar hiyerarşisinde sevgi ve saygı ihtiyaçlarından bahsetmiştik. Bireylerin, yaşamda kaliteli bir biçimde varolabilmesi için saygı ve sevgi paylaşımlarında da bulunmaları gerekmektedir. İnsan doğası bu duruma doğal bir olanak sağlamaktadır. Ancak değişen dünya düzeni bu doğal düzeni de etkileyebilmektedir. Değişen iletişim biçimleri ve iletişim araçları ile birlikte varolan insan doğasını güncellemek gerekmektedir. Sosyal medya araçlarının kullanımı, iletişim stratejileri gibi konularda da bireyin kendini yenilemesi gerekmektedir. Zamanın değerli olduğu ve WEB tabanlı ulaşımın kolay olduğu bu günlerde sosyal hayatımızın düzenlenmesi konusundaki destekçilerimizden biri de online eğitimlerdir. Teknolojinin kullanımı, insan ilişkileri ve ilgili daha bir çok konudaki online eğitimler ile birlikte kişisel gelişimimizi sağlamamız mümkün hale gelmiştir. Online eğitimler, kişinin kendini gerçekleştirme yolundaki yol arkadaşlarından biri olmuşlardır.

kişisel gelişim, kişisel yolunda online eğitim, online eğitim

İş hayatı, sosyal hayat gibi alanların yanı sıra özel ilgi alanları da kişisel gelişim ile bağlantılı alanlardır. Bu alanlar hobi olarak adlandırılabilir. Hobiler, kişiyi rahatlatan, çalışma alanı dışındaki aktivitelerdir. Günümüzde birçok insanın çeşitli alanlarda hobisi olabilmektedir. Hobisi olmayan, ancak ilgi duyduğu alan konusunda bilgi eksikliği olan insanlar da mevcuttur. Online eğitim alanın da bu kişiler için de yararlı olabilecek eğitimler mevcuttur. Örneğin bahçe düzenlemesi yapmak ve bunu hobi edinmek isteyen bir birey bahçe düzenlemesi eğitimi alarak kişisel gelişimine katkı sağlayabilir.

Toparlayacak olursak, geçmişten günümüze teknoloji ve insan yaşamı an ve an değişmekte ve yenilenmektedir. Birey, yaşamda kalabilmek ve kendine yer açabilmek açısından bu değişikliklere ayak uydurmak zorundadır. Diğer bir değişle kişisel gelişimine önem vermek zorundadır. Kişisel gelişime önem vermenin yani kendini gerçekleştirebilmenin yardımcı araçlarından birisi de online eğitimlerdir. Bu eğitimler, WEB tabanlı eğitimlerdir. Yazılı, görsel şekilde alınabilir. Eğitimlerin içeriğindeki çeşitlilik de bireylerin ihtiyaç duydukları bir çok alana hitap edebilmektedir. Bu sayede bireyler kendini gerçekleştirme yolunda eksik oldukları alanlarını online eğitimler ile tamamlayabilmektedir.

Yazar: Mert Can Çetinkaya

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!