Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişim ve Online Eğitim

25 Eylül 2018, 1407 defa okundu.
Kişisel Gelişim ve Online Eğitim
Kişisel Gelişim ve Online Eğitim

İnsanlık var olduğundan beri günümüze kadar kişisel gelişim süreci birikerek varlığını sürdürmüştür ve sürdürmeye devam edecektir. Her dönemin kendi içinde kişisel gelişime yönelik araç gereçleri olmuştur. Ve bu araç gereçler topluma, içinde bulunulan yüzyıla göre çeşitlilik göstermiştir. Zorunluluktan ortaya çıkan gelişmelerle kişisel gelişimi de bu noktada birbiri ile karıştırmamak gerekir.  Çünkü kişisel gelişim zorunluluktan değil tamamen bilinçli bir şekilde bireylerin kendi istekleri doğrultusunda yöneldikleri bir alandır. Kişisel gelişim bireyin kendini tanıması, gelişen dünyaya uyum sağlamak üzere sahip olduğu yetenekleri geliştirme çabalarının tümüne denir. Evet, kişisel gelişim; çağı yakalamak yarınlara kalmak için üzerinde önemle durulması gerekli bir konudur. Kişisel gelişim ömür boyu sürmesi gereken, bireylerin kendilerine yaptığı yatırımdır. Başarıya giden yolun adıdır kişisel gelişim. Kendiyle barışık olma, akıl ve mantığın beraberce yoğrulması, kişinin kendini değişime adapte olacak şekilde yenilemesidir kişisel gelişim. Bu kadar önem arz eden bir konunun üzerinde de aynı önemle durulması gerekmektedir.

Kişisel Gelişime Nereden Başlamalıyız?

Bir gün kişisel gelişim uzmanı Ahmet Şerif İzgören’i dinlerken Lewis Carol’un Alice Harikalar Diyarında kitabından: “Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi yoktur! “ alıntısı ile daha yola çıkmadan önümüze koyduğu uyarı tabelası dikkatimi çekmişti. Hayatımız boyunca içinde bulunduğumuz kaba sığmadığımızı hissettiğimiz dönemler, bir şeyler yapma hissiyatımız olmuştur zaman zaman. Bir şeyler yapmalıyım, şunu da yapmalı buna da yetişmem gerekli düşüncesi ve hareketliliğinde olmuşuzdur. İçinde bulunduğumuz böyle anlarda: kendimize ne yapmamız gerekir, nereden başlamamız gerekli gibi sorular sormaya başlarız. Bununla beraber şu an içinde bulunduğumuz şartları yetersiz gördüğümüz ve daha iyisini yapabileceğimize inancımız oluşmuşsa, gideceğimiz yolu belirleme vakti de gelmiş demektir. Çünkü kişisel gelişim sabır ister ve bu yüzden plan ister, kısa ve uzun vadede yapılacakların yol haritasının çizilmesini ister.

Kişisel Gelişimde Online Eğitim

kişisel gelişim, online eğitim, kişisel gelişim ve online eğitim

Küreselleşme beraberinde birçok alanda gerçekleşen değişim ve dönüşümler zaman ve mekân kavramlarını da etkilemiştir. Dünya’nın bir ucundan bir ucuna bilginin paylaşımı kolaylaşmıştır. Bundan dolayıdır ki insanlar istedikleri her yerden ihtiyaçları olan bilgiyi elde etme imkânı bulmaktadır. Eskiden kişisel gelişim adına zor şartlarda bilgiye ulaşmaya çalışırdık. Herhangi bir yere eğitim görmek için seyahat etmek mecburiyetindeydik ve birçoğumuz zaman bulamadığı için bu eğitimlerden faydalanamamaktaydı. Fakat günümüzde internetin elimizin altında olduğu herhangi bir ortamda online eğitimler sayesinde kişisel gelişim eğitimlerine her an her ortamda ulaşabilme şansımız bulunmaktadır. Meşgul olduğumuz işler her ne olursa olsun kişisel gelişimimize zaman ayırma kolaylığını online eğitimler sayesinde elde etmekteyiz. Online eğitimin getirmiş olduğu kolaylık sayesinde kendimizi keşfetmek, çevremizi keşfedip; Dünya’daki gelişmelere ayak uydurma fırsatı elde etmiş bulunmaktayız. Bugün oturduğumuz yerden online eğitimler sayesinde Dünya’nın diğer ucundaki kişisel gelişim sertifikalarını elde edebiliyoruz. Materyallere ulaşmanın bu kadar kolaylaştığı günümüzde bizi yeteneklerimizi geliştirmekten alıkoyacak unsurlarda azalmıştır. Ve kişisel gelişim adına birçok şey kendi irademiz sonucu kararlıkla peşine düşülürse elde edilebilecek seviyeye gelmiştir. Online eğitim sayesinde yabancı dil öğrenmek isteyen yabancı dilini öğrenebilirken, online eğitim sayesinde lisans ve yüksek lisans diplomaları alınmaktadır.

Kişisel Gelişimde Motivasyon

Her şeyden önemlisi kendimizi tanımalı, sahip olduğumuz gücün farkında olmalıyız. Ve bu doğrultuda yol haritamızı kısa ve uzun vadede belirledikten sonra kendi içimize dönerek eksik gördüğümüz taraflarımızı belirlemeliyiz. Eksik olan taraflar belirlendikten sonra kişisel gelişim için adım adım eksikleri tamamlamak üzere harekete geçmeliyiz.

Kişisel gelişimi yalnızca maddeden ibaret bir unsur olarak görmememiz gereklidir. Hem ruh hem de beden birlikte önemsenmelidir. Gerçekleştirebileceğimiz hayallerimiz hedeflerimiz zaten olmalı fakat bunun yanında çok uç hedeflerimiz de olmalı ve imkânsız gibi gözüken hayaller kurmaktan da kaçınmamalıyız. Kişisel gelişim sabır ister demiştik işte bu yüzden yeteneklerimizi geliştirmeye başlamak için harekete geçtiğimizde olumsuz ve yıkıcı eleştirilere kulak tıkamalıyız. Yapıcı eleştirileri ise önemsemeliyiz. Bizi geliştirecek, bize katkı sağlayacak ilişkiler geliştirmeliyiz. Etrafımızda gelişime açık bireylerle ilişkileri de önemseyerek bilgiyi paylaşmasını da bilmeliyiz. Kişisel gelişim çalışmalarında olumsuzluklarla birbiri ardınca karşılaşmış olsak da ayakta durmayı başarmalıyız. Kışın ortasında da olsak gelecek olan bahara hazırlık yapmasını bilmeliyiz. Her yeni gün hayatın devam ettiğini, kişisel gelişim yolunda öğrenmenin sürekliliğini önemsemeliyiz.

Hangi mesleği yapıyor olursak olalım ya da hangi yaş grubunda olduğumuzun önemi olmaksızın yeteneklerimizi geliştirmeye bakmalıyız. Zaman daralıyor hissiyatının üstesinden gelerek, kişisel gelişimimiz için zamanın çıldırtıcı baskısına karşı müthiş bir mücadele göstermeliyiz. Zamana takılıp yolda kalmamalı her şartta her yaşta öğrenmeye açık ve gayretli olmalıyız. İçinde bulunduğumuz zaman dilimi bizim için en önemli zaman dilimi olduğu için yalnızca o anın kıymetini bilmeliyiz. Evet, yarınlara dair hedefimiz olmalı ama yarınlara odaklanmışken acele edip bugünü kaçırmamalıyız. İşimizden, okul hayatımızdan, sporumuzdan, yemek yemekten, sosyal medyada bulunmaktan yani kısacası hayatın her anında hayattan zevk almasını bilmeliyiz.

Kişisel gelişim bize bir yük değil hayat boyu öğrenme eğilimidir. Öğrenmek ve öğrendiklerini başkalarına aktarmak için mücadele verenlerden olmak dileğiyle.

Yazar: Murat Tekinok

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(2)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Servet Özkan
28 Eylül 2018
5.0

Faydalı bir yazı olmuş. Ama gerçekten kişisel gelişimde motivasyon önemli.

 

Ahmet Dogantekin
27 Eylül 2018
5.0

 Öğrenmek ve öğrendiklerini başkalarına aktarmak için mücadele verenlerden olmak dileğiyle. Ne kadar doğru, güzel bir söz. Yazı da başarılı.