Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişim Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?

15 Ağustos 2018, 1928 defa okundu.
Kişisel Gelişim Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?
Kişisel Gelişim Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?

Kişisel gelişim son dönemlerde yaygın olarak duyduğumuz ve kullandığımız bir terim olup, kendini her açıdan geliştirmek olarak tanımlanabilir. Sosyal ve kültürel açıdan bakıldığında olmazsa olmazımız kişisel gelişim için ne yapmalıyız? Hiç düşündünüz mü? Kitap okumak, sosyalleşmek, eğitimlere katılmak  vs. dediğinizi duyar gibiyim. İlk aklımıza bunlar mı geliyor? Düşünelim... Bakış açımızı değiştirip farklı bir pencereden bakmaya ne dersiniz? Kendi içimize dönelim ve ne istediğimizi soralım. Gelişim neden önemli, bunu yapmalı mıyım? Nereden başlamalı, ne yapmalıyım?

Kişisel Gelişim Nasıl Gerçekleştirilir?

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim nedir sorusuna cevap aramadan önce, ilk önceliğimiz kendimizi tanımaya ve geliştirmeye karar vermek olmalıdır. Ne istediğimizi bilip kendi iç dünyamızı keşfetme kararını aldıktan sonra işe kitap okumakla başlayabiliriz. Daha sonrasında kişisel gelişim seminerlerine katılabiliriz. Bunun dışında online eğitimlerde çok önemli yer kaplamaktadır. Teknolojinin yaşamımızın neredeyse tamamı kapladığını varsayarsak;  günümüzde kişisel gelişimizi geliştirme aracı olarak ilk sırada online programlar yer almaktadır. İstanbul İşletme Enstitüsü bu programlara verilebilecek en güzel örneklerdendir.

Ücretli ve ücretsiz çok güzel programlarından faydalanabilirsiniz.

Kendi tecrübem ile söylüyorum birçok ücretsiz programına katıldım. En son Blog Yazarlığı Eğitimi programına katılarak şu anki ilk blog yazımı yazıyorum. Kendimi keşfetmeme yardımcı oldu. Bu ve benzeri birçok program ile kendinizi keşfedebilirsiniz.

Korkmayın! Keşfedin. Kaybedecek bir şeyiniz yok...

Ne demiştik Kişisel gelişim istemekle, kendini keşfetmekle başlar. Hadi ilk adımı atalım. Karar verelim ne istiyoruz? Belki de birçok kitap okudunuz, birçok seminere katıldınız. Ama halen istediğiniz yerde değilsiniz.

Kişisel Gelişim Nedir?

Bir şeyler mi eksik? Kendi içinize yönelin!.. Bir kağıt bir kalem alın! Sonra bu kağıdı yukarıdan aşağıya doğru dikey bir çizgi ile ortadan ikiye ayırınız. İkiye ayırdığınız kağıdın sağ üst köşesinden başlayıp sırasıyla adınız soyadınızı yazınız. Alt satıra geçip, mesleğinizi yazınız. Örneğin öğrenci, eğitimci, ev hanımı vs. çalışıyor iseniz maaşınızı yazınız. Alt satıra geçiniz ve hobilerinizi yazınız. Tekrar alt satıra geçiniz ve şu an ne yaptığınızı yazınız. Güncel yaşantınızı çok kısa özetleyebilirsiniz.

Son olarak hayattan ne istediğinizi üç madde olarak yazınız. Bu maddeleri sırası ile iş, aşk ve sosyal yaşam olarak sıralayınız. Daha sonra sayfanın diğer tarafına geçiniz ve ilk olarak kişisel gelişim ile ilgili bir şey yaptığınız mı diye soru sorup cevaplayınız. Bu soruya evet ya da hayır cevabı ile yanıt veriniz.

Cevabınız evet ise sırası ile şunları yapınız;

  • Okuduğunuz kişisel gelişim kitaplarının adları,
  • Katıldığınız Seminerler ve adları,
  • Katıldığınız online eğitimler,

bu sorulara cevap yazdıktan sonra yaptığınız tüm çalışmalardan ne öğrendiğinizi özetleyiniz.

Kişisel gelişimle ilgili neler yapabilirim?

Kişisel gelişim ile ilgili bir şeyler yaptınız mı sorusuna hayır cevabını verenler, şimdi sıra sizde! Kendinize sorun ne istiyorum, gerçekten kendimi geliştirmek istiyor muyum? Muhtemelen cevabınız evet yoksa bu uygulamaya neden devam ediyorsunuz! O zaman doğru adımla başlayalım. Kendimizi geliştirmek istediğimiz yönlerimizi sırası ile yazalım.

Örneğin; sosyalleşmek... Sonra neden bunu istiyoruz? Çekingen miyiz? Utangaç, korkuyor muyuz? gibi sorular soralım. Daha sonra ne yapmalıyım sorusunu sorunuz. Bunun için kitap, seminer, online eğitim gibi gelişime katkı sağlayacak yardımcı elemanlardan herhangi birini seçebilirsiniz.

Bu sizin kişisel gelişim için attığınız ilk adım olacaktır. Bol bol kitap okuyun. Online eğitimlere katılın. Şimdi yaptığımız çalışmaya devam edelim evet ve hayır sorularını cevaplayıp, aşamaları atladıktan sonra uygulamamızın başına dönüp, ilk adımdan başlayarak yazdıklarımızı okuyalım. Bu bizim kendi iç yolculuğumuza attığımız ilk adımımız olacaktır.

  • Kimiz?
  • Neredeyiz?
  • Ne istiyoruz?
  • Ve en önemlisi ne yapıyoruz?

İç benliğinizdeki ilk keşfiniz. İlk! Neden mi ilk? Bu çalışmayı daha önce yaptınız mı? Yada daha önce hiç kendinizle yüzleşebildiniz mi? Kişisel gelişim kişinin içinde başlar. Önce ister, sonra harekete geçer ve en önemlisi uygular. Hadi ne duruyorsunuz? Kitap araştırın. Robin Sharma’nın Ferrari’sini Satan Bilge kitabı, yayınlanan kitap 3 milyondan fazla okuyucuya ulaştı. Mümin Sekman’dan Her Şey Seninle Başlar. Ahmet Şerif İzgören Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır, Doğan Cüceloğlu İçimizdeki Çocuk, Gökhan Dumanlı Ve İş Hayatında ve Sosyal Yaşamda Zarafet kitabı ayrıca çok güzel seminerleri de bulunmaktadır.

İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz online eğitim programları

Kişisel Gelişim Nedir?

Diksiyon Eğitimi, Excel Eğitimi, Satış ve Pazarlama Teknikleri Eğitimi, Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili, Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi gibi birçok eğitim programları bulunmaktadır.

Size sadece bu programlara katılmak ve uygulamak görevi düşüyor. Aslında görev değil. Kendiniz için zevk ile yapmanız gereken güzellikler. Evet güzellik herşey güzellik ile başlar. Güzellik ise istemek, sevmek, saygı göstermek, vakit ayırmak, önemsemek ve öz güven ile başlayıp devam eden bir döngünün parçasıdır.

Hayatımız; kendi iç dünyamız, hayallerimiz, isteklerimiz, eylemlerimiz, sonuç elde ettiklerimiz ve edeceklerimiz ile devam etmektedir. Daha güzel, sağlıklı, özverili bir yaşam için; içinizdeki çocuğu dışarı çıkartıp, Onu havalara uçurun ve onun gelişimi için katkıda bulunmayı unutmayın. Kişisel gelişim sizinle başlar. Onu geliştirmek ya da geliştirmemek Sizin elinizde.

Yazar: İsmet Ekmekçi

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Zeynep Koç
17 Ağustos 2018
5.0

Önerinizi deneyeceğim :)