Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişim Nedir?

21 Eylül 2018, 1488 defa okundu.
Kişisel Gelişim Nedir?
Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim insanın yaşamından ölümüne kadar kendini geliştirme çabasıdır. Kişisel gelişim, yaşama sanatının ayrılmaz bir parçasıdır. Özgüven, bireysellik, yaşamda aktif rollerde yer alma açısından da önemlidir. Kişisel gelişim, kişinin beyin fırtınası yapmasını sağlarken aynı zamanda da kendisini geliştirmesine katkıda bulunur. Kişisel gelişim, sıradanlıktan sıyrılmaktır. Bu da ancak kişinin kendisi olmasıyla mümkündür.

Kişisel gelişimin en önemli noktası kişinin kendisini tanıması, hangi alanlarda eksiklerinin olduğunu belirlemesi ve bu eksik olduğunu düşündüğü alanlarda kendisini geliştirmeye karar vermesiyle başlar. Kişisel gelişimin amacı bireyi çok yönlü geliştirmektir. Kişi bunu ancak farklı öğrenmeler gerçekleştirerek yapar. Bu öğrendikleri konular arasında doğru ilişki kurduğu takdirde  yaratıcı düşünme becerisi kazanabilir. Kişisel gelişim ile niteliklerini geliştiren kişi, artık hayatta daha etkili, verimli ve mutlu bir kişi olur. Çünkü insanın sosyal bir karaktere sahip olduğunu düşünürsek çevresinden etkilenmesi ve kendisinin de çevresini etkilemesi kaçınılmazdır.

Kişisel Gelişim Ne Değildir?

kişisel gelişim, kişisel gelişim nedir

Kişisel gelişimin ne olduğunu daha iyi anlamak için kişisel gelişim ne değildir? sorusunu sormamız gerekiyor. Kişisel gelişim;

  • "Ben" merkezcilik, yani kendini dünyanın merkezine koymak değildir.
  • "Ben oldum artık", geliştirilecek bir yönüm kalmadı demek değildir.
  • Para ya da aşk gibi hayatın tek bir yönüne odaklanarak bir yerlere gelmeye çalışmak değildir.

Kişisel Gelişimin Faydaları Nelerdir?

Kişisel gelişim, hedeflerimize ulaşmamız için gerekli olan teknik ve stratejiyi uygulamamızı sağlayarak bizi motive eder. Başkalarıyla iyi ilişkiler kurarak kaliteli bir iletişim kurmamızı sağlar. Kendimizi geliştirmemize katkıda bulunur. Kişisel gelişim sayesinde içimizdeki olumsuz düşüncelerden kurtulup daha olumlu düşüncelere sahip oluruz. Hayata ve olaylara karşı bakış açımızı  ve tutumlarımızı değiştirmemizi sağlar. Başarıya odaklanmamızı ve doğru yolda ilerlememizi sağlar. Kişisel gelişim sayesinde değişime, çağa ve yeni teknolojik gelişmelere ayak uydurmamız kolaylaşır. Kişisel gelişim imaj yenilememizi sağlar. Kararsızlıkları aşmamızı ve fark yaratmamızı sağlar. Kişisel gelişim sayesinde hedeflerimizi netleştirerek zamanımızı daha iyi yönetebiliriz.

Özetle kişisel gelişim, kişinin bilgi ve becerilerini bilinçli bir şekilde kendini daha iyiye taşıma hedefine yöneltmesidir. Kendi potansiyelimizi en üst noktaya çıkaracak değişimler için çaba gösterdiğimizde aslında bunun adının ne olduğunun çok bir önemi yoktur. Buna ister "Kişisel Gelişim" deyin isterseniz de başka bir şey...

Yazar: Aylin Kılıçaslan

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!