Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişim Kursu Nedir?

02 Aralık 2019, 4561 defa okundu.
Kişisel Gelişim Kursu Nedir?
Kişisel Gelişim Kursu Nedir?

Hayat, bazı zamanlarda bizi bilmediğimiz yerlere götürür. İş, eğitim ve sosyal yaşam arasında kaybolur gideriz. Bu üçlü arasında uçurum oluşmaması için kendimizi keşfetmek üzere arayışa çıkarız. Bu sürecin, tüm hayatımızı olumlu yönde etkilemesi için de kendimizi geliştirmek isteriz. Potansiyelimizi keşfetmeye başlarız. Yeteneklerimizi, hangi ortamlarda kendimizi daha verimli hissettiğimizi bulmak isteriz. İşte bu durumlarda kişisel gelişim kursları devreye girer. Nasıl mı? Hadi, hep birlikte soru-cevap ve örneklemelerle kişisel gelişim kurslarının ne olduğunu inceleyelim.

Kişisel gelişim kursu nedir? Sorusu günümüzde oldukça sık sorulan sorulardan biri haline geldi. Bilinçli kesim arttıkça, kendini daha da geliştirmek isteyenler, eksiklerini görüp tamamlamaya çalışan bilinçli insan topluluğu oluşmaya başladı. Peki nedir bu kişisel gelişim kursu? Uygun ortamlarda ve uzman kişiler tarafından, kişiye farkındalık oluşturacak ve kişisel gelişim teknik bilgilerini, doğru uygulama ve yöntem ile yol göstermek amaçlı kurulan kurumlardır. Kişisel gelişim kurslarında insanın kendisini keşfedebileceği fazlaca konu mevcuttur.

  • Zamanı doğru planlama yöntemleri
  • Pozitif düşünme teknikleri 
  • Yüksek motivasyon eğitimleri
  • Stres yönetimi
  • İş hayatında başarılı olma kuralları
  • Risk tabanlı düşünmek
  • Stratejik yönetim süreci

Daha çoğaltabileceğimiz birçok başlık, kişisel gelişim kurslarında alanında uzman eğitmenler tarafından anlatılır. Kişisel gelişim sadece bu başlıklarla sınırlı değildir. Aynı zamanda kendimize katacağımız farklı yetenek ve özellikleri de içinde bulundurmaktadır. 

... gibi çoğaltabileceğimiz, kendimize katabileceğimiz artı bölümleri de kapsamaktadır. Kişisel gelişime karakteristik, düşünsel ya da teknik olarak bakmanın yanı sıra, kendimize kattığımız, yeni hobi ve özellikler bizlerde farkındalık uyandırabilir. Kişisel gelişim kurslarının bir amacı da budur. 

Kişisel Gelişim Kursu Ne İşe Yarar?

Kişisel gelişim kursu bizlere hayatımızdaki eksiklikleri görmemizi sağlar. Yaptığımız yanlışları fark etmemizi ve ileriki yaşantımızda nasıl doğru yöntemlerle yürüyebileceğimiz konusunda bizlere yol gösterir. Ufkumuzu açar, farkındalık yaratır. Örneğin; kimi insan zamanını doğru planlamadan yaşar. Bu durumda kişi birçok zorluk yaşayabilir. Gün içinde işlerini yetiştiremez. Zamanında gideceği yere ulaşamaz. Böyle zamanlarda da insan kendini yetersiz hisseder. Doğru planlama ile sakin yapması gereken işleri, paniğe kapılarak kendini beyinsel ve bedenen yormaya başlar. Bu tip durumlarda, kişi kendi eksiğinin farkına vararak zaman yönetimini öğreten bir kursa gidebilir. Zamanı doğru kullanmak üzere, teknik birçok konudan faydalanabilir. Böylelikle bu kurslardan aldığı bilgiler ışığında hayatını daha verimli sürdürebilir. Peki, “Kişisel gelişim kurslarında neler var?” diye sorduğumuzda gelin hep birlikte konu başlıklarından bazılarını inceleyelim. 

Kişisel Gelişim Kursu ve Bazı Önemli Konular

Kişisel gelişim kurslarındaki bölümlerden kısaca bahsetmek gerekirse, özellikle günümüzün bir numaralı sorunu olan stres başlığını inceleyelim. Stres günlerimizi olduğu kadar, sağlığımızı da olumsuz etkilemektedir. Stresle nasıl başa çıkılır? Stres yönetiminin teknikleri var mıdır? Nasıl daha verimli ve huzurlu bir hayat sürebilirim? gibi soruların cevaplarını bu bölümde online eğitim veren kurslardan faydalanarak bulabilirsiniz. Bunun için sadece bulunduğunuz yerden Enstitünün ücretsiz ve online olarak sunduğu “stres yönetimi” ya da “stres ve stresle başa çıkma” eğitimlerini inceleyebilir ve katılabilirsiniz.

Bir başka kişisel gelişim kursundan faydalanabileceğimiz bir konu ise mülakat teknikleri. Çalışma hayatına yeni başlayan ya da girdiği mülakatlarda bir türlü başarılı olamayıp hatasını aramaya koyulan kişiler için, yapılan hataları öğrenmesini sağlayacak bölümdür. Mülakatlarda doğru davranışları ve mülakat tipleri işlenir. Bu başlıklar altında, mülakat becerileri nasıl geliştirilirden tutun, iyi bir görüşme sağlamak için teknik ve pratik bilgiler uygulamalı olarak sunulur. Süreçler nasıl ilerler? İşvereni daha iyi nasıl tanıyabiliriz? Terleme, panik gibi sor şartlar altında nasıl bir duruş sergilememiz gerekir? Daha birçok sorunun cevabını ve fazlasını “mülakat teknikleri” online eğitiminde bulabilirsiniz.

Kendinize yeni bir hobi mi edinmek istiyorsunuz? Fotoğrafçılık gibi bakış açımızı değiştiren bir kursu da tercih edebilirsiniz. Hepimiz günlük hayatımızda fotoğraf çekmeyi severiz. Ama bunun teknik bilgilerini, bakış açımızı değişime sokacak anlamsal detayları ve çekim sırasındaki yapılan hatalar gibi detayları bu ücretsiz online eğitimde bulabilirsiniz. Üstelik bunun için profesyonel fotoğrafçı olmanıza gerek yok.

Daha önceden, fotoğraf çekmeyi sevmeniz, profesyonel makine almayı düşünmeniz veya hayata karşı bakış açısı geliştirmek ve bugüne kadar keşfetmediklerinizi görmek istemeniz bile bu kursa katılmanız için yeterli sebeplerdendir. Unutmayın! Kişisel gelişim sadece karakteristik ya da psikolojik arayışımızı tamamlayan bir kavram değildir. Aynı zamanda kendimize kattığımız hobiler, teknik bilgiler ve mesleğimizle alakası olmasa bile farklı mesleki bilgilerin yanı sıra, hayata karşı olan bakış açımızı geliştiren şeylerin tümüdür. 

Kişisel Gelişim Kursu ve Topluma Olan Katkısı

Kişisel gelişim, bireylerin daha mutlu ve kaliteli bir hayat sürmeleri için, kendi yeteneklerini geliştirdikleri bir süreçtir. Bilinçli toplumlarda insan, kendini sürekli yenilemeyi ve motive olmayı severler. Daha mutlu yaşamayı, gelecek hamlelerde doğru adım atmayı ve yükselmeyi kendine hedef edinmiştir. Bu noktada insanda başlayan kişisel gelişim süreci, insanların başarı seviyesini yükseltmesiyle bulunduğu toplumu da olumlu yönde etkiler. Daha başarılı, daha duyarlı ve daha bilgili bir toplum oluşur. 

Kendini geliştirmeden bırakan bir kesim ise; kendine bir katkısı olmadığı gibi, yaşadığı topluma da bir katkısı olmayacaktır. Refah seviyede yaşamak ya da mutlu olmak gibi bir kaygısı yoktur. Olduğu hali kabullenmiştir. Çünkü farkındalık yoktur. İnsanları için daha olumsuz şartlar barındıran, daha bunalımlı bir düşünce yapısı hakimdir. 

İki toplum şekli arasındaki fark işte böyledir. Bilinçli bir toplumda kendini geliştirmek isteyen; ama bunun için doğru bir yol bulmaya çalışan insanlar için devreye kişisel gelişim kursları girmektedir. Günümüzde katılımı kolaylaşan ve kaliteli online eğitimler veren birçok kurs açıldı. İçlerinden en kaliteli eğitimi veren Enstitü, konularında uzman eğitmenler tarafından, verimli ve keyifli online eğitimler sunmaktadır. Ücretsiz de faydalanabileceğiniz bu online eğitimlerde sertifika da alabilme şansınız mevcut.

Bu sertifikalarla ister mesleğinize ek olarak hobinizi işe dönüştürün. İsterseniz de kendi kişisel gelişiminiz için size rehberlik sağlasın. Kursa gidecek yeterli vaktiniz mi yok? Yoğun çalışıyor ve kaliteli bir eğitim mi almak istiyorsunuz? Ücretsiz online eğitimler için Enstitü sayfasını inceleyebilirsiniz. Yazımın sonunda aklınızdan geçen birkaç soruyu daha duyar gibiyim.

Online kişisel gelişim kursu sonunda verim alabilir miyim?

Online kişisel gelişim kursu size kesinlikle verim sağlar. Tek ihtiyacınız internet, bilgisayar, akıllı telefon ya da tabletnizin yanında olması. Enstitü uzman kadro tarafından hazırlanmış ücretsiz programları inceleyebilir ve canlı derslere katılarak birebir uzaktan eğitim alabilirsiniz. 

Nasıl sertifika alabilirim?

Alınan eğitimin sonunda, edinilen bilgilerin verimliliğini ölçmek için bir sınava tabi tutulursunuz. Sınav sonucunda geçerli not alarak, başarılı olmanız halinde, ücretsiz sertifika kodu veya başarı sertifikası alabilirsiniz. 

Enstitü online kişisel gelişim kursunda alınan sertifikalar geçerli midir?

Aldığınız eğitimler sonucu girdiğiniz sınavda hak ettiğiniz “başarı sertifikası” soğuk damgalı olup, uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerlidir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Kadir Has Üniversitesi Grafik tasarım bölümü mezunudur. Bir süredir ilgi duyduğu alanlarla ilgili kendi oluşturduğu blogda yazmaya başladıktan sonra mesleğinde başarılı işlere imza atmanın yanında, içerik üreten alanda da kendini geliştirerek birçok blog sitesinde yazarlık yapmaktadır. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!