AnasayfaBlogKişisel Gelişim Kavramı Hakkında
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kavramı Hakkında

19 Temmuz 2019
Kişisel Gelişim Kavramı Hakkında

Dünyaya gelen her insan belirli bir potansiyel ile doğar. Hayatlarına devam ederken de bu potansiyelden destek alsalar da çevre faktörü ile aynı niteliklerle hayata başlayanlardan farklı bir noktaya varırlar. Nitelik olarak insanların farklı hayatlarını sürdürmelerinde kişisel gelişim kavramı önem kazanır.

Kişisel Gelişim Ve Hedef

Kişisel gelişim nedir? Kişisel gelişim en temel anlamı ile kişinin var olan niteliklerini ve yeteneklerini daha ileri bir noktaya taşıması olarak ifade edilir. Kişisel gelişim yolculuğu için en temel nokta kişisin kendini tanıması. Kendinin farkında olan insan objektif bir noktadan başlayarak eksikliklerini tamamlamak için bir başlangıca sahip olur. Bu aşamanın ardından kişinin hedeflerini belirlemesi gerekir. 

Hedefini belirleyen kişi performansını da makul şekilde kullanır. Birçok farklı alana doğru yönelmeye çalışan ve güçlü yönlerinin farkında olmadan ilerleyen kişi enerjisini de hedeflerine yönlendiremez. Kendini tanımak kolay olarak yazılsa da aslında gerçekleştirme süreci oldukça zorlayıcı olabilir. Kişinin kendini tüm yönleri ile değerlendirmesi ve gerçeklerle hareket etmesi gerekir. 

Hayata Bakış Açısı

Bu sürecin ilk adımının ardından hayata bakış açısını değiştirmek söz konusu olmakta. İnsanların sorunlarını tanımlarken çoğunlukla problemin döngüsünü kıramadıklarından şikayet ettiklerini görürüz. Bu soruna bakarak konuşan insanların başlıca isyanıdır. Fakat bazen büyük resme odaklanmak gerekir. Sorunun nedeni ve kendisi dışında kişinin olaya bakış açısı kimi durumlarda belirleyici olur. 

Bakış açısını farklı bir noktaya çevirmek gelişim sürecindeki önemli bir engeli de ortadan kaldıracaktır. Kağıt üstünde her şey yolunda gidecek gibi görünse de bazı durumlarda istek başarının güvencesi olamaz. Yardım almak her anlamda ihtiyaç duyulabileceği gibi bu alanda da insanların bir gerekliliği olabilir. 

Kişisel gelişim kavramı içinde geçen kişisel sözcüğü ile sadece öznel çabalar bütünü olarak algılanabilmektedir. Kişi kendi gelişiminin temel taşıdır. Fakat bu alanda destekte referans olarak nitelendirilir. İnsanın kendini doğru değerlendiremediği noktalarda bir başka göz kişinin o anda fark edemediği bir soruna ayna olabilir. Önemli olan nokta yardımın gerektiği zamanı doğru tayin etmektir. Yardım talebini dile getirmek bazıları için güç olsa da insanlığın varoluşundan beri gelişim çoğunlukla kolektif bir çalışma gerektirir.

Kişisel Gelişim Tarihi

Kişisel gelişim kavramının önemi 2000`li yıllarda yükselen bir kavram gibi görünmesi bunu düşünenleri yanıltacak cinsten bir geçmişe sahiptir. Kendine dikkat etmek ve kendinle ilgilenmek anlamına gelen “epimelesthai sotou” kuralı Eski Yunan halkında insan yaşam kavramının temelini oluşturmaktaydı.

Sokrat’ın kişisel gelişim kavramı ile ilgili bireyin kendi ile ilgilenmesinin ve kendini tanımasının, birçok başlangıç için temel basamak olduğunu vurgulamıştır. Yalnızca Eski Yunan da değil Doğu kültüründe de yaklaşık 2000 yıl önce Sun Tzu’nun “Savaş Sanatları” adlı eserlerinde gücün insani değerler ile dengelenmesi gerektiği vurgulanmıştır. Günümüzde kişisel gelişim kavramı geçmişin ışığında içeriğini geliştirerek büyümeye devam eder. Artık birçok dalda ayrı başlıklar halinde kişisel gelişim ele alınmaktadır.

Kişisel Gelişim Sürecinde Eğitim

Kişisel gelişim tanımı günümüzde geniş bir yelpazede ele alındığı için kişisel bilgi edinme çabası kimi durumlarda yetersiz kalabilir. Günümüz iş dünyasında da işveren ve çalışanlar uyumlu ve sürekli bir çalışma yaşamı için kişisel gelişimi kullanmaktadır. Çalışma dünyası özellikle son yıllarda rekabet ortamının zorlu bir atmosferde yaşanması ile eğitim konusuna önem vermiştir. İşverenler kısa zamanda çalışma performansı ve çalışanların eğitimi arasındaki ilişkiyi fark etmiştir. 

Şirketler artık çalışanlarından sadece iş bilgisi yeterliliği istememekle beraber kişisel gelişimlerine de katkı sağlamalarını bekler hale gelmiştir. Her değişimin kişinin kendisinde başladığı artık göz arda edilemeyecek bir gerçektir. Kurumsal eğitimlerin yetersiz kaldığı durumların olduğunun tecrübe edilerek öğrenilmesi ile kişisel gelişim iş yaşamında da yükselen bir kavram haline gelmiştir.

İstanbul İşletme Enstitüsü kişisel gelişim eğitimleri başta olmak üzere daha birçok konuda ücretsiz online eğitimler ve sertifika programları sunuyor. Bu programların ilgisinin farkına varan herkes bu alana yönelerek kendini kolay bir şekilde geliştirmek istemektedir. Siz de kişisel gelişim konusunda Kişisel Gelişim Eğitimleri alabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim en temel anlamı ile kişinin var olan niteliklerini ve yeteneklerini daha ileri bir noktaya taşıması olarak ifade edilir. Kişisel gelişim yolculuğu için en temel nokta kişisin kendini tanıması.

Kendini Tanımak İçin Ne Gerekir?

Kendini tanımak kolay olarak yazılsa da aslında gerçekleştirme süreci oldukça zorlayıcı olabilir. Kişinin kendini tüm yönleri ile değerlendirmesi ve gerçeklerle hareket etmesi gerekir. 

Kişisel Gelişim Tarihi Nedir?

Kişisel gelişim kavramının önemi 2000'li yıllarda yükselen bir kavram gibi görünmesi bunu düşünenleri yanıltacak cinsten bir geçmişe sahiptir. Kendine dikkat etmek ve kendinle ilgilenmek anlamına gelen “epimelesthai sotou” kuralı Eski Yunan halkında insan yaşam kavramının temelini oluşturmaktaydı.

kişisel gelişim gelişim hedef online eğitimler sertifika eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.