Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişim İçin Sertifika Programları

28 Mayıs 2018, 1820 defa okundu.
Kişisel Gelişim İçin Sertifika Programları
Kişisel Gelişim İçin Sertifika Programları

Kişisel gelişimde sertifika programlarının bize sağladığı katkıyı göz ardı etmek haksızlık olur sanırım. Hele ki günümüzde ücretsiz eğitim veren kuruluşlar kişisel gelişim adına bize büyük bir fırsat sunarken.

Sadece iş hayatında artı değer kazanmak ya da iş bulma konusunda diğer rakiplerinden bir adım önde olmak için kazanılması gereken bir deneyim değildir kişisel gelişim. Benim gibi iş hayatını noktalandırıp emekli olmuş biri için bile kişisel gelişim sonu olmayan bir süreç olmalı ve ücretsiz olarak bize sunulan bu eğitim fırsatlarından yararlanarak sertifika programlarına katılmaktan geri durmamalıyız. Neden kullandığım dili daha düzgün konuşmak adına eğitim alma şansım varken kendimi bundan uzak tutayım ya da işitme engelli bir kardeşime yardımcı olabilmek adına işaret dili eğitimi almayayım? Karşımdaki insanın beden dilini okuyabilmek sizce de bir ayrıcalık değil mi?

Kişisel Gelişim Sertifika Programları

Tüm bu kişisel gelişim odaklı sertifika programları bize hayatı daha anlamlı ve daha yaşanılır bir hale getirebilmek adına verilen eğitimleri kapsamaktadır. Gerek daha yolun başında bir genç olun gerekse emekli olmuş bir ihtiyar. Her yaşta size artı değer katacak bir şeyler öğrenmek kadar zevkli bir uğraş yoktur diye düşünüyorum. Evet, benim gibi emekli olmuşlara sesleniyorum. Hayattan kopmayın, kendinizi geliştirmek adına size hiçbir maddi külfet yüklemeyen bu ücretsiz online eğitim sertifika programlarına katılın. Çeşitli eğitimler içinden size hitap edenlere sırasıyla başvurun ve kişisel gelişiminize devam edin mutlaka. Bu yaştan sonra neyime gerek demeyin sakın. İnanın öğrenmeye başladıkça ne kadar keyifli olduğunu göreceksiniz.

Ücretsiz Online Eğitimler

Ben ilk olarak İşaret Dili Eğitimi aldım bu sertifika programlarından. Uzun bir araştırma sürecinde oldukça maliyetli olan bu eğitimin ücretsiz olanını bulabildim ve inanın çok mutlu oldum. İnternet ortamında işaret diliyle yapılmış videoları seyretmek bana büyük bir haz veriyordu ve ben bu hazzı artık bizzat yaşayabilecektim. Düşünsenize yardıma ihtiyaç duyan işitme engelli birine yardım eli uzatabilmek ne büyük bir mutluluk. Onu anlayabilmek onunla aynı dili konuşabilmek…

Ardından Etkili İletişim ve Beden Dili konusunda sertifika programına katıldım. Buradaki amacım ise iletişimde bulunduğum insanlarla daha sağlıklı daha anlaşılır bir iletişim kurabilmekti. Bir birimizi anlama konusunda oldukça duyarsız bir toplumda yaşıyor olmamız, insanların bir birine tahammül edemeyecek derecede anlayışsız olmaları zaten başlı başına bir sorun olan günümüzde karşımdaki insanı daha net ve daha doğru anlayabilmek adına bana artı değer kattığı kanaatindeyim bu sertifika programının.

Bunlarla yetinmedim elbette bana hitap edecek yeni eğitimler ararken Blog yazarlığı ve diksiyon eğitimi buldum ve tabi ki yine ücretsiz eğitim olan sertifika programlarından. Yazmayı seven biri olarak ve az da olsa sosyal ortamda paylaşım yapan bir birey olarak daha estetik ve daha çok ilgi gören paylaşımlar yapabilmek elbette ayrı bir güzellik. Paylaşımlarınızı okuyan insanların sıkılmadan sizi takip etmeleri, paylaşımlarınızı sabırsızlıkla beklemeleri gerçekten hoş bir duygu olsa gerek. Almış olduğum eğitim sayesinde daha bilinçli paylaşımlar yapacağıma inanıyorum doğrusu. Güzel Türkçemizi konuşurken dikkat etmemiz gereken kuralların neler olduğu konusunda ve bazı kelimelerin yazılışından farklı olarak okunması gerektiğiyle ilgili verilen Diksiyon Sertifika Programı da daha anlaşılır bir konuşma yetisi vermek adına oldukça faydalı bir eğitimdi benim için.

Belki de tüm bunların gereksiz birer uğraş ve zaman kaybı olduğunu düşünenler vardır içinizde ama inanın hiç de böyle değil. Emin olun öğrenmenin yaşı yok ve kaç yaşında olursanız olun öğrenme hakkınızdan taviz vermeyin. Neme gerek demeyin sakın, okumaktan ve öğrenmekten hiçbir zarar gelmeyecektir size aksine ne kadar okur ne kadar öğrenirseniz yeni nesillere o kadar güzel örnek olur ve onlara her konuda yardım ve destek sağlayabilecek yeterliliğe ulaşırsınız. Sertifika Programlarının bizlere kişisel gelişim açısından verdiği katkıyı yadsınamayacak kadar değerli buluyorum. Hele ki benim gibi emekli olmuş insanların her hangi bir maddi getiri kazanma kaygısı içinde olmadan tamamen kişisel gelişimi devam ettirmek adına bu eğitimlere iştirak etmesinin çok faydalı olacağına inancım tamdır. Kaldı ki henüz yolun başında olan gençlerimiz için okul müfredatları dışında almış oldukları bu kişisel gelişim takviyeleri onları zorlu hayat yolunda gerek iş gerek sosyal yaşamda hep bir adım önde tutacaktır.

Çocuklarımıza, gençlerimize iyi birer rol model olmak bizim için önemliyse kendimizi geliştirmekten vazgeçmemeliyiz. Okuma ve öğrenme hakkımızı sonuna kadar kullanmalı okuma sevdamızı günlük gazete sayfaları ile sınırlı tutmamalıyız. Bize hitap eden kişisel gelişim Sertifika Programlarına iştirak ederek yeni bilgiler ışığında aydınlanmalıyız ki bizim ışığımızı takip eden çocuklarımıza her zaman yol gösterebilecek enerjiyi bulalım. Unutmayın sakın aldığınız sertifikanın size maddi bir getiri sağlaması gerekmiyor önemli olan kişisel gelişiminize katkı sağlayacak yeni bilgiler öğrenmenin mutluluğunu yaşamak ve bu bilgilerle donanımlı olarak bizi takip eden çocuklarımıza ve gençlerimize yol gösterici olarak görevimizi layıkıyla yerine getirmek. Emin olun bu hazzı hiçbir şeyde bulamayacaksınız.

Yazar: Ertan Kalay

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Ferhat Akıncı
02 Ekim 2018
5.0

hepsine katılıyorum. sertifika programları da çok iyi