AnasayfaBlogKişisel Gelişim İçin Koçluk
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Koçluk

08 Ekim 2019
Kişisel Gelişim İçin Koçluk

İnsan sosyal bir varlık olarak tanımlansa da her birey çok farklı bir beyin ve beden yapısına sahiptir. Bu farklılık bireye özgünlük kazandırmanın yanında yaratıcılık da getirir. İşte dünyayı güzelleştiren ve yaşamaya değer kılan da bu özelliktir. Elbette benzer özelliklerimiz vardır ve bizi benzer sosyal grupların içine sokmaktadır. Ancak bu gruplar içinde dahi yarattıklarımız oldukça özneldir. 

İşte bu durum bizim gerek sağlık gerek beslenme gerekse eğitim ve iş anlamında farklı ihtiyaçlara yönelmemize neden olur. Bu nokta da ihtiyaçların değişmesi ve farkındalık kişinin koçluk nedir? sorusunu sorarak bir koç arayışı içine girmesini sağlar. Dolayısıyla bu ihtiyaçların her bireyde farklı olması insanın kişisel gelişim sürecine koçluk sistemini eklemiştir.

Koçluk Nedir? 

Koçluk bir konuyu öğretmekten ziyade odaklanarak düşünmeyi sağlama sürecidir. Yani bir öğretme süreci değildir. Kişilere yol arkadaşlığı yapmak, yaşamlarına dokunmak ve kendilerine dışarıdan bir göz olarak bakabilmektir. Yaşam bir bütündür fakat anlamı ayrıntılarda gizlidir. Bireyler kendilerindeki bu farklılığı yakaladıklarında ortaya çıkan ürünler kişinin yaşamını değiştirebilir.

Koçluk kesinlikle kişiye ne yapacağını söylemek değildir. Kendini bilmesini ve yeteneklerini keşfetmesini sağlamaktır. İşte bu noktada koçluk nedir sorusunun cevabı bireyin kendini keşfetmesine yardımcı olmaktır. Eğitim koçluğu, satış koçluğu, yönetici koçluğu, beslenme koçluğu, ilişki koçluğu, öğrenci koçluğu bu alanlardan bazılarını oluşturur.

Satış koçluğu eğitimi nereden alınır?

Enstitü tarafından sunulan online satış koçluğu eğitimi sayesinde bu alanda kendinizi en iyi şekilde geliştirebilirsiniz. Üstelik eğitimden başarılı olarak sertifika almaya hak kazanmanız da mümkün.

Günümüzde Koçluk Kavramı

Önceden koçluk nedir bilinmezken şimdilerde pek çok konuda online eğitim almak isteyen insanla karşılaşıyoruz. Özellikle küçük yaşlarda alınan koçluk seansları kişinin eğitim ve özel yaşamında daha başarılı olmasını sağlayabilir. Öğrencilerin küçük yaşlarda deneyimledikleri bu süreç onları ilerde iş yaşantılarında daha mutlu bireyler yapabilir. Hatta koçluk nedir? sorusu sorulduğunda artık sağlık ve beslenme alanına da atıfta bulunmak mümkün.  

Kişilerin beslenme ile ilgili alacakları koçluk seansları onların hem yedikleriyle mutlu olmalarını hem de sağlıklı ve sürdürülebilir bir beslenme modeline sahip olmalarını sağlayabilir. Özellikle bu alanda kişinin deneyimleyeceği beslenme modelleri onu yaşamının zirvesine taşıyabilir. Çünkü beslenme ve sağlık koçluk programları kişileri bir birey olarak kabul edip her bireyin farklı beden yapısına özgü modeller sunar. 

Koçluk Deneyimi

Kişi bu koçluk deneyimini yaşamının her noktasına taşıyabilir. Beden ve beyin uyumunu yakalamış ve de bunu beslenmeyle desteklemiş bir insan yaşama ve kendine daha farklı yaklaşır, yeteneklerini keşfeder. Daha üretken ve daha yaratıcı bir iş yaşamı sürdürür. Baktığımızda koçluk nedir sorusunu sormaya başlamış insanlar artık yaşamlarında bir şeylerin değişmesini isteyen insanlar oluyor.  

Kişileri farklı yapan da bu değişimi yaşamak istiyor olmaları. Yaşadıkları sıkıntılar ve arayışları onların koçluk kavramına yoğunlaşmalarını sağlıyor. Özellikle günümüzde eğitim koçluğu ve öğrenci koçluğu gibi branşlar bu alanda en çok bilinenler. 

Koçlar Ne İşe Yarar?

Bu soru insanları kendilerini zenginleştirecek onları sıkıntılarından pişmanlık duymaktan kurtaracak ve yepyeni bir yaşamın anahtarını bulduracak bir kavramla tanıştırıyor. Kişi dışarıdan bakan bir gözlemci olan koç ile birlikteliği boyunca onun da yaşam deneyimlerini öğreniyor. İnsanlar biyolojik yapılarıyla beraber ruhsal yapılarının bir bütün olduğunu ve her bireyde farklı deneyimlendiğini koçları aracılığıyla keşfediyor. Yeteneklerinin farkında olup hayatın pişmanlıklarla yaşanamayacak kadar değerli ve biricik olduğunun farkına varıyor.   

Öyleyse koç adını verdiğimiz kişiler kendi yolculuklarında öğrendikleriyle başka yaşamlara dokunurlar. Sonuç olarak koçluk bizi farklı alanlara sürükler ve yaşamı olduğu gibi kabul edip sahip olduklarımızın değerini anlamamıza yardım eder. Koçlar ise kişilerin her birini ayrı bir birey olarak kabul ederek farklı özelliklerini bir zenginlik olarak görüp yaşam yolculuğunda onlara eşlik eder.

Yazar: Nurhayat Kayar

koçluk nedir koçluk koç satış koçluğu online eğitim sertifika
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Koçluk nedir ne değildir? Koçluk, seçim, hedefleriniz çerçevesinde yaşanan bir süreçtir. Kişinin kendi kararlarını vermesin sağlar. Koç; psikolog, eğitmen ya da danışman değildir.
Koçluk

Koçluk Nedir Ne Değildir?

18 Ağustos 2021
Satış Nedir? Satış Koçluğu ve Önemi
Satış - Pazarlama

Satış Nedir? Satış Koçluğu ve Önemi

01 Ekim 2019
Koçluk; 29 Haziran 2013 tarihinde de resmi gazetede resmen meslek olarak tanındı. Sektör haline geldi. Yapılan araştırmalar bu mesleğin 30 yıl sonra ayakta kalacağı doğrultusunda.
Koçluk

Geleceğimizin Mesleği: Koçluk

06 Haziran 2021