Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişim Haritası

01 Ocak 2018, 889 defa okundu.
Kişisel Gelişim Haritası
Kişisel Gelişim Haritası

Kişisel gelişim, modern dünyada insanların psikolojik, ekonomik, sosyal sorunları hakkında kendi başlarına çözüm bulabilmesidir. Son zamanlarda insanların kişisel gelişime olan eğilimi oldukça fazladır. Kendimizi geliştirmeye çalışmak sadece mutlu olmak huzur bulmak için değil, törpülememiz gereken yanlarımızı, olumsuz davranışlarımızı da görmek içindir. İniş çıkışları fazla olan insanoğlunun dengeli, sağlıklı olabilmesi için sorunlarına da çözümler bulmalıdır. Kendini bu anlamda geliştirmek istiyorsa da güzel bir yol haritası belirlemelidir.

Yol Haritanız İçin Belirleyeceğiniz Önemli Noktalar

kişisel gelişim, kişisel gelişim haritası

  • Kendini Bilmek: Öncelikle bu yolculuğa başlarken kendimizi iyi tanıyacağız. En iyi yanlarımızı ve en kötü yanlarımızı acımasızca çıkaracağız ortaya. Bütün bunları öğrenip kendimizi bulduğumuzda "işte gerçek anlamda bu benim" diyebileceğiz.
  • Karşılaştırma: Kendimizi başkalarıyla karşılaştırmak ya da kıyaslamak bazen kötü gibi görünse de kendi farklılığımızın farkına varmamızı da sağlar. Hedeflediğimiz yolda örnek alacağımız insanların hayatlarına baktığımızda kendimizde uyandıracağımız şevk tutumu bizim farklı noktalara gitmemize olanak tanır.
  • Değişim: Farkına vardığımız ve anladığımız her şeyden sonra neden kendimizi değiştirmeye başlamıyoruz? Küçük ama etkili adımlarla artık değişimin dönüşümün başlaması gelişime atılan en önemli adımımızdır.
  • Kabullenme: Kendimizi tanımanın olumlu ya da olumsuz her yönümüzü görmenin yanında bunları kabullenmemiz bizleri değişime daha hızlı hazırlar. Kendimizi, özelliklerimizi, iyi ve kötü yanlarımızı olduğumuz gibi kabullendiğimizde her şey daha kolay olacaktır.
  • Planlama: Yapmak istediğimiz, kendimize katmak istediğimiz her türlü yeniliği planlamamız gerekir. Unutmayın planlamak da bizim ayrı bir yol haritamızdır.
  • Potansiyele Ulaşmak: Korkularımızın üstüne gitmeliyiz. Güvenli bulduğumuz, çıkmaktan korktuğumuz alanların dışına çıkmalıyız. Potansiyelimize ancak korkularımızın üstesinden gelirsek ulaşabiliriz.
  • Kişisel Gelişme: Yukarıda saydığımız her şeyi bir bütün olarak sıralarsak, hedeflerimize, amaçlarımıza, planlarımıza ulaşmak için doğru bir harita belirlersek kişisel olarak gelişimimizi ileri götürmemiz için hiçbir neden yoktur.

kişisel gelişim, kişisel gelişim haritası

Kendimizi, kişiliğimizi en iyi olmaya yönlendirmek bizim elimizdedir. Biz kendimizi geliştirdikçe, benliğimizin farkına vardıkça mutluluğa gittikçe yaklaşmaya başlıyoruz. Kendimizi bilmeden geçireceğimiz bir hayat hiçbir şeyden zevk almamak, boşa yaşamak gibidir. Bütün her şeyin anahtarı kendimizde, istersek benliğimizi tanıyarak değiştirebiliriz istersek görmezden gelip hayatımıza olumsuz bir şekilde devam edebiliriz. Gelişim ve değişim başladığında güzellikleri, fırsatları ve sevgiyi kendimize çekmemek imkansızdır. Unutmayın mutluluğun sırrı kendimizdedir.

Kendinizi geliştirmek için Online Eğitim'lere katılabilirsiniz. Birçok konu hakkında eğitim almak, bilgi sahibi olmak kendinize duyduğunuz özgüveni güçlendirecek ve size daha farklı bir ivme verecektir.

Yazar: Burcu Eraslan

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!