Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişim Eğitimlerinin Önemi

19 Ağustos 2019, 1209 defa okundu.
Kişisel Gelişim Eğitimlerinin Önemi
kişisel gelişim, kişisel gelişim eğitimleri, etkili iletişim, beden dili, online eğitimler,

Kişisel gelişim bir kişinin herhangi bir alanda sahip olduğu yetkinliklerin-özelliklerin daha ileriye taşınması olarak tanımlanabilir. Diğer insanlarla iyi ilişkiler ve iletişim kurmaya yardımcı olan kişisel gelişim hedeflere ulaşmada kişiyi motive eden bir eğitim sürecidir. 

Belli bir konuda bilgi kazanma ve yetkinlikleri arttırma faaliyetleri olarak tanımlanabilen eğitim ise, insanın sahip olduğu bu niteliklerini arttırmasındaki en önemli etkenlerden biridir.  İş hayatına yaptığı katkıları yadsınamaz derecede fazla olan eğitim, kişisel gelişimdeki rolüyle de bir kişinin hayatının her anına değer katar.  Bu amaçla kişisel gelişim eğitimleri insan hayatında önemli bir yer tutmaktadır. 

Kişisel Gelişimin Tarihi

Kişisel gelişim kavramı 2000’li yıllarda yıldızı parlayan bir kavram gibi görünse de tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Günümüzde “Sen değişirsen dünya da değişir” sloganıyla anlatılan kişisel gelişim, Eski Yunan’da bir yaşama sanatı olarak kabul edilmiştir. Kişisel gelişimle ilgili Doğu’da da önemli çalışmalar mevcuttur. Sun Tzu tarafından yaklaşık 2 bin yıl önce yazılan “Savaş Sanatı” adlı kitap insanoğlunun maddi ve manevi yönlerinin denge halinde olması gerektiğini savunmuştur.

Kişisel Gelişim Süreci 

Kişisel gelişim hayat boyu devam edecek ve hiç bitmeyecek bir süreçtir. Uzun bir süre ve çok çaba gerektiren bu süreç ilerleme kararlı bir şekilde devam ediyorsa karşılığını kişiye fazlasıyla öder. Bununla birlikte, dünya üzerindeki her birey benzersizdir ve kişisel gelişim için belirli bir eğitim metodu yoktur.

Kişinin kendini tanıması, kişisel gelişimin ilk basamağını oluşturmaktadır. Bir başka deyişle, kişinin eksik olduğunu düşündüğü alanları belirleyip, kişisel gelişim eğitimleri ile o alanlarda kendini geliştirmeye karar vermesi, gelişim sürecinin başladığı noktadır. Kendini tanımayla başlayan bu süreç karşılaştırma, değişim, kabullenme, planlama, potansiyele ulaşım ve gelişim-değişim aşamaları ile devam eder. Bu aşamaları bilinçli bir şekilde geçebilmek için de kişisel gelişim eğitimleri kişiye yön vermesi bakımından oldukça önemlidir.

Bunun yanında, fiziksel kaynaklar, zihinsel kaynaklar, sosyal kaynaklar ve ruhsal kaynaklar da kişisel gelişim için önemli olan diğer unsurlardır. Nitekim günde 30 dk’lık bir yürüyüş, 10 dk’lık bir zihin geliştirici oyun, sosyal çevre desteği ve ibadet-meditasyon gibi faaliyetlerin kişisel gelişim üzerine olumlu etkisinin olduğu yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir.  

Kişisel Gelişim Eğitimleri Nelerdir? 

Kişisel gelişim eğitimleri alanında pek çok eğitim bulunmaktadır. Etkili iletişim eğitimi, beden dili eğitimi, diksiyon eğitimi, kişisel imaj eğitimi, hızlı okuma eğitimi, sunum teknikleri eğitimi, zaman yönetimi eğitimi, stres yönetim eğitimi bu eğitimlerden bazılarıdır. 

Kişisel gelişim iş hayatında önemi daha da anlaşılan bir kavram haline gelmiştir. Nitekim günümüz iş dünyasında işverenler ve çalışanlar arasında uyumlu bir çalışma atmosferi oluşması için, kişisel gelişimi iyi olan insanlar tercih edilmektedir. 

Kişisel Gelişim Eğitimleri Neden Önemli?

Şirketler çalışanlarından sadece iş görebilirlik istememekte kişisel gelişimlerini de katkı sağlamalarını beklemektedir. Bir kişi kendisine birçok kapının açılmasında etkin bir rol oynayacak olan bu kişisel gelişim eğitimleri sayesinde kendini geliştirerek farkındalığını arttırabilir ve bireysel, sosyal ve iş hayatında avantajlı konuma geçebilir.  

Kişisel Gelişim Eğitimleri Nereden Alınır?

Gerek sosyal hayatta ve gerekse iş hayatındaki öneminin giderek artmasından dolayı kişisel gelişim üzerine eğitim veren çok sayıda kuruluş bulmak mümkündür. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde de ücretsiz online eğitimler programları kapsamında kişisel gelişim eğitimleri verilmektedir. 

Başkalarıyla ve dış dünya ile olan iletişimini farklı bir boyuta taşımak, sosyal hayatta etkili, verimli, güçlü olmak ve hayata yeni açılardan bakmak isteyenler için bu kişisel gelişim eğitimleri fayda sağlayabilir.

Yazar: Mesut Uyanık

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!