Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişim Eğitimleri

14 Kasım 2014, 1718 defa okundu.
Kişisel Gelişim Eğitimleri
Kişisel Gelişim Eğitimleri

Günümüzde teknolojinin gelişmesi, yeni sistemlerinin ortaya çıkması ve çalışma biçimlerinin değişikliğe uğraması çalışanların kişisel gelişimlerine daha fazla önem vermesini sağlamıştır.  Kişisel gelişim tek başına ve bağımsız şekilde alınacak eğitim türü değildir. Kişisel gelişimim bir karşıtlığa sahip olması gerekir. Bunun için kişisel gelişime neden ihtiyaç duyduğunuzun cevabını bulmanız gerekiyor.

Kişisel Gelişim

Biraz önce de belirttiğimiz gibi teknoloji ve yeni sistemlerin ortaya çıkması insanların çalışma biçimlerinide değiştirmiştir. Eskiden çıraklıktan yetişme dönemi varken şimdilerde ise meslek okulları ve teknik okullar vasıtasıyla yürütülüyor. Günümüzde binlerce kişi bu tip okullardan mezun olarak iş aramaya başlıyor. Aynı şey lisans ve yüksek lisans mezunu olan öğrenciler içinde geçerlidir. İşletme, iktisat ve diğer bölümlerden mezun olan öğrenci sayısı yüzbinlerin üzerindedir. Bu kadar mezunun iş hayatında aktif olarak yer bulması imkansızdır. Bu mezunlar birbirleriyle yarış halinde olacaklar ve birbirlerinin önüne geçmeye çalışacaklardır.

İşte burada devreye kişisel gelişim eğitimleri giriyor. Kişisel gelişim meslekten bağımsız olamaz. Kişi kendisini geliştirirken bu aynı zamanda mesleki gelişimine de katkı sağlayacaktır. Kişisel gelişimine yatırım yaparak aynı zamanda mesleki gelişimini de tamamlamış olacaktır. Mezun olma durumunda olanların, mezun olanların ve halen çalışanların kişisel gelişim eğitimine mutlaka katılması gerekir. Çünkü dünya sürekli değişiyor ve sizin işinizi daha iyi yapacak olan birileri ortaya çıkacaktır. O kişiyle aradaki farkı kapatmanın kolay yolu kişisel gelişime önem vermektir.

Etkili İletişim Kurabilmenin Önemi

İş hayatında başarıyı sağlamak için iyi okullarda okumak, iyi bir dil bilmek, işi yapabilecek yeterli teknik bilgiye sahip olmak önemlidir. Ancak iş dünyasına adım attığınız anda farklı kültürlerden, farklı disiplinlerde yetişmiş insanlarla bir arada bulunursunuz. İşinizi yürütmek, bilgi alışverişinde bulunmak ve bazen rolunüzde kilit adam olabilmek için gerektiğinde yönetilen gerektiğinde de yöneten olmak zorundasınızdır. Birçok farklı değişik yapıda insanla birlikte çalışmak durumunda kalacaksınız. Bunun için etkili iletişim becerileri kazanmış olmalısınız. Etkili iletişim kurduğunuzda çalıştığınız çevreye daha kolay uyum sağlamış olacaksınız.

Motivasyon Başarıyı Getirir

İş hayatında moral bozucu çok etmen vardır, size verilmiş amaçlara kısa vadede ulaşmak bireysel olarak veya takım olarak bölümünüzde performans artışını sağlayacaktır. Moralsizlik oluşturan etmenleri bertaraf etmeyi, kendinizin ve takımınızın motivasyonunu sürekli güçlü kılmayı sağlamak önemli niteliklerden bir tanesidir. Motive olmayan ekip işleri yanlış yapacaktır, işleri daha uzun sürede yapacaktır. Kendi motivasyonsuz tutumu ile diğer çalışanları da etkileyecektir. O nedenle motivasyonu yüksek ve sinerji içinde birlikte çalışabileceğiniz bir ekibiniz olmalıdır.

Kişisel gelişim eğitimlerinde verilen ipucu bilgilerini iyice algılamış ve hayatına adapte edebilen kişi hem özel yaşamında hem de iş hayatında mutluluğu ve motivasyonu yakalayacaktır. Zaten tutkulu ve motivasyonu yüksek bir çalışma şekli sizi başarıya götürecektir. Başarılı ve motivasyonu yüksek olduğunuzda özgüveniniz artacaktır. Bu nedenle kurumsal gelişim eğitimleri hem kişisel başarıyı hem de kurumsal başarıyı beraberinde getirir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!