Published on: 08 Temmuz 2019 Rüya Naz 0 Yorum
Okuma Sayısı : 858

Yazmak neden faydalı? İnsanlar yazarak duygularını, düşüncelerini ve yaşadığı olayı daha iyi algılıyor. Hayal gücünü geliştiriyor, zihin ve psikoloji üzerine birçok faydası oluyor. Bununla da bitmiyor yaşadıkları kötü olayları daha kolay atlatıyor yani bir nevi stresle de başetmenize yardımcı oluyor. 

Bilgi düzeyiniz artar

Blog yazmak için araştırmalar yapıaram yeni bilgiler öğreneceğiniz için bilgi biriminiz artar ve ayrıca bu size araştırmacı ruhu kazandırır. Yazmaya devam ettikçe bilgi düzeyinizin ne denli arttığını, bilgiye aç ve sürekli kendini geliştirmeye çalışan biri olduğunuzun farkına varacaksınız

Yazmak iyileştiriyor

kişisel gelişim için yazı yazmak

Yeni Zelanda'da yapılan bir araştırmayla; bir grup sağlıklı insanla deney yapıldı. Bu kişilerin kollarına küçük bir biyopsi yarası açıldı. Ve bu grubun bir kısmından yaşadığı üzücü olayı yazmasını geri kalanlardan da bir önceki günü nasıl geçirdiklerini yazmaları istendi. Sonuç gerçekten şaşırtıcı. Evet üzücü olayı yazanların yaralarının daha erken iyileştiği gözlendi. Çünkü yazarak daha mantıklı düşünmeye başladılar ve stresleri büyük ölçüde azaldı. Ne güzel özetlemiş Cahit Zarifoğlu: "Yazmak kendini iyileştirmektir."

Blog, metin, köşe yazısı, şiir farketmez. Duygularınızı ve düşüncelerinizi yazdığınız zaman kendinizi ifade etme yeteneğiniz gelişir. Öte yandan yazmak diksiyonunuz üzerine de olumlu etkileri olacaktır.

Yazmak her şeyden önce bir hobi olabilir sizin için. Dileğiniz duygularınızı, düşüncelerinizi deneyimlerinizi başkalarıyla paylaşmak ya da hayaliniz bir kitap yazmak olabilir. Eğer hayaliniz buysa o zaman yavaştan yazmaya başlamanız sizin için faydalı olacaktır.

kişisel gelişim için bol bol yazın

Yazmayı hobi edinmiş, Amine Bozkuş'un yazdığı güzel bir şiiri:

Bırakmalısın ey gök!
İçindeki yağmurları bırakmalı,
Dokunmalı artık şu kurumuş yüreklerin tenine,
Islatmalı, her damlasıyla
Çirkinleşmiş yüzleri,
Temizlenmeli içten içe gizlenen kötü niyetleri,
Yağmalısın...yağmalısın ki
yeşermeye yüz tutmalı güzel yürekli insanlar...

- Amine Bozkuş

Sizler de iyi şiirler, yazılar yazmak istiyorsanız ilk adımı atın ve yazmaya başlayın. Yazmak özgüveninizi artıracağı gibi stresle başetmenizde anahtar rol oynayabilir.

Şiir, metin, günlük, blog... Herkesin farklı alanlarda yazmaya yeteneği olabilir. İş odur ki yeteneğinizin farkında olup peşinden gitmek. Yeteneğinizin farkında olun ve peşinden mutlaka gidin belli mi olur belki de geleceğiniz bu yeteneklerinizde saklı.

  • kişisel gelişim ,
  • blog ,
  • diksiyon ,
  • stresle başetme ,
  • özgüven ,
  • stres
Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

Bitlis Eren Üniversitesinde Hemşirelik okuyor. 4.sınıf öğrencisi. İstanbul İşletme Enstitüsünden aldığı birçok sertifikası bulunmakta.

Devamı