Close
Mobil Menu Bars

Kariyeriniz İçin Büyük Bir Adım Atın

16 Aralık 2014, 715 defa okundu.
Kariyeriniz İçin Büyük Bir Adım Atın
Kariyeriniz İçin Büyük Bir Adım Atın

Her insanın, mesleki hayatında bulunduğu ve hedeflediği kariyer bulunur. Hedeflenen kariyer, bulunulan pozisyondan daha yukarıdadır. Bir çalışan için yönetici olmak, yönetici için üst düzey yönetici olmak hedef kariyerdir. Kariyer planlamasında, öncelikle kariyer planlamasının doğru yapılmasını öğretir. Doğru bir kariyer planlaması ile hedef kariyere ulaşılması daha kısa ve daha kolay olur.

Kariyer Planlaması

Kariyer planlaması konuları içerisinde kariyer hedefine ulaşılmasında izlenecek yollar, kişisel gelişime yönelik çalışmaların nasıl yapılacağını içerir. Kariyer eğitimleri, tüm çalışanlar ve çalışmayı düşünenler için önemli bir eğitimdir. Sertifika Programları içerisinde önemli bir yer tutan kariyer planlaması, Doğru kariyer hedefinin konulması ve bu hedefe ulaşılmasının en önemli ilk adımıdır. Kariyer eğitimlerinde, kariyer planlamasının yanı sıra tüm sertifika eğitim programları yer alır. Tüm sertifika eğitimleri, kariyer eğitiminizin bir parçası olacaktır.

İyi bir kariyere sahip olmak için mesleki eğitiminizi sertifika eğitimleri ile desteklemeli, güçlendirmeli ve genişletmelisiniz. Online sertifika eğitimleri ile bu hizmeti bulunduğunuz yerden de bilgisayarınız ile alabilirsiniz.

Kariyer planlaması sırasında başka bir nokta, kariyerinizi yapacağınız sektörü açıklığa kavuşturmaktır. Hangi sektörlerin ve firmaların bir geleceği olduğunu, hangi sektörlerin daha yüksek bir iş ücreti olduğunu ve hangilerinin size ihtiyacı olduğunu açıklığa kavuşturmalısınız. Bu kararlılığı yaparken, niteliklerinizi, bilgi ve becerilerinizi göz önünde bulundurun. Sadece maliyet ile gerçekten ilgilenmediğiniz alanlara gitmeyin ve kendinize güvenin, sizi geliştirecek ve kalbinizde sizinle birlikte çalışacak en iyi şirketleri düşünün.

Başka Pozisyonları  Değerlendirin

Bir kariyer yapmak, niteliklerinize uygun endüstri ve mesleği bulmak istiyorsanız veya çalıştığınız iş sizi tatmin etmiyor ise, bilginizi ve deneyiminizi değerlendirebileceğiniz diğer iş pozisyonları için bir plan geliştirmeniz gerekebilir. Bu durumda ne yapabilirsiniz, aklınızda oluşturmanız gereken bir yolu nasıl takip edebilirsiniz bunları planlamalısınız.

Kariyer planlaması bağlamında güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlemeniz önemlidir. Bu noktada, mümkünse, güçlü yönlerinizi arttırmaya çalışın. Kendinizi dinleyin. Sizi tanıyan insanların yardımıyla kendiniz hakkında yeni fikirler alın. Kariyer yapmak isteyen insanların en büyük rüyası, yaptıklarında iyi olmak, tercih edilmektir. Ne yaptığında iyi olmak için ne yaptığını bilmek önemlidir. Kendinizi bu noktada konumlandırmanız gerekebilir. Becerileriniz, kariyer planlamanız, sektör ve şirket için uygun olup olmamanız önemli konulardır.

Harekete Geçmekten Çekinmeyin

Ne yapmak istediğinize karar verirseniz, bunu gerçekleştirmek için kullanacağınız taktikleri uygulamaya başlayabilirsiniz. Yapmayı planladığınız sektör hakkında biraz araştırma yapabilir, sektördeki uzmanlardan fikir edinebilir, yapmayı planladığınız meslekte başarılı olan insanlardan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!