Close
Mobil Menu Bars

Kariyer ve Kariyer Eğitimleri

01 Ekim 2019, 1282 defa okundu.
Kariyer ve Kariyer Eğitimleri
kariyer, kariyer eğitimleri, iş dünyası, girişimcilik, sertifika, online eğitim

İş hayatı, birçoğumuzun içinde bulunduğu ya da bulunacağı bir dünyadır. Bu dünyaya adım attığımızda  başarı basamaklarını tırmanmak ve iyi bir kariyer elde etmek çoğumuzun hedefidir. Peki iyi bir kariyer sahibi olmak için neler yapmamız gerekir? Başarılı bir insan olmak neden önemli? Bunların cevabını yazımızın devamında birlikte öğreneceğiz. Öncelikle gelin, kariyer nedir birlikte bakalım. 

kariyer, kariyer eğitimleri, iş dünyası, girişimcilik, sertifika, online eğitim

Kariyer Nedir?

Kariyer, bireyin iş yaşamına adım attığı andan itibaren yaptığı işler bütünüdür. Ancak kariyer yalnızca iş dünyasına özgü bir şey değildir. Daha geniş bir perspektiften bakacak olursak, iş, üniversite ya da hayata dair aldığınız kararları düşünün. Çünkü yaşamın bileşenleri yalnızca iş hayatından ibaret değildir. Kariyer; sosyal, politik, ekonomik, eğitim ve manevi emeklerimizle yön çizen, yaşamdaki temel değerlerimizi yansıtan kararlar bütünüdür. Çok daha ilginç geldi değil mi? :)

Kariyer, uzun bir yolculuktur

Kariyer, çeşitli iş seçenekleri ile becerilerinizi geliştirmenizi ve daha iyi bir prestij kazanmanıza yardımcı olur. Kariyer, yıllarca profesyonel iş yaşamınızı besleyecek deneyimler sunar. Uzun bir zamanı kapsar. Öğrenme, yeni networkler kurma, deneyim kazanma, terfi alma gibi süreçlerden geçersiniz. Kariyer yolculuğunuzda öğrenmeye ve alanınız ile ilgili gelişmeleri takip etmeye açık olmalısınız. Bu kariyer yolculuğunda daha fazla deneyim kazanmak ve başarı elde etmek için online İş Hayatı Eğitimleri alabilirsiniz.

Kariyer Yönetimi Nedir? Kariyer Eğitimi

Kariyer yönetimi, çalışanların bilgi ve becerileri doğrultusunda yönlendirilmesi sürecini kapsar. Bu süreç ile, çalışanların kariyerlerini ilerletmeleri hedeflenir. Sürecin sağlıklı yönetilmesi, çalışanların verimini artırmada önemli bir etkendir. 

Kariyer Yönetimi Eğitimi ile kariyer kavramını ve bireysel kariyer planlaması sürecini nasıl yönetmeniz gerektiğini, Kariyer planlama sürecinde kullanılan başlıca teknik ve yöntemleri öğrenebilirsiniz.

kariyer, kariyer eğitimleri, iş dünyası, girişimcilik, sertifika, online eğitim

Girişimcilik ve Değer Yaratma

Girişimcilik, sosyal, psikolojik ve maddi riskler alarak kendi işini kurmaktır. Hayaller ve hedefler doğrultusunda ilerlemek, bununla birlikte daha fazla kar elde etme çabasıdır. Eğer mükemmel fikirlerinizin olduğunu düşünüyorsanız, bunu hayata geçirebilmek için öğrenmeniz ve kazanmanız gereken bilgi beceriler vardır. 

Cesur olun, hata yapın, ders alın ve işe yaramayanı düzeltin.-Seth Godin

Her şeyden önce sorumluluk bilincine sahip olmak ve girişimciliğin taşıdığı risklerin sorumluluğunu baştan kabul etmeniz gerekir. Yolun başındayken yaptığınız hatalar cesaretinizi kırmasın. Hatalardan ders alın ve düzelterek devam edin.

Daima araştırmalı ve günceli takip etmelisiniz. Özellikle kendi sektörünüzle ilgili gelişmelere hakim olmanız, yolunuzu daha iyi çizmenize yardımcı olacaktır.

Network kurmak sandığınızdan çok daha mühim. Yeni fırsatlar doğurabilir. 

Girişimcilik, hayalini kurduğunuz hayatı yaşamanız için en çok sabır ve emek isteyen ancak kazanımları en fazla olan yoldur. Eğer bu yolda başarılı olmak istiyorsanız Girişimcilik Eğitimi sizin için iyi bir rehber olacaktır. 

Rakiplerinize Fark Atın

İş dünyası, yüksek rekabetten ibarettir. Rekabetin fazla olması, kurumunuzun fark yaratmasını zorunlu kılar. Sizi rakiplerinizin arasından sıyıracak olan nedir? İnsanlar neden sizi tercih etmeli? Bu noktada sizi diğerlerinden ayıracak olan nokta yenilikçi ve yaratıcı düşüncedir. Farklı düşünme biçimleri sayesinde yeni bakış açıları kazabilir, mevcut düşünce sisteminizi geliştirebilirsiniz. 

Yalnızca iş dünyasında değil yaşamınızın her alanında sizi akıllarda daha kalıcı yapacak olan da budur: Sıradışı düşünmek. Peki ama nasıl? dediğinizi duyar gibiyim. 

Sıradışı düşünmeyi nasıl öğrenirim?

Yaratıcı düşünme teknikleri ile yenilikçiliği ve farklı düşünmeyi öğrenmeniz mümkün. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından ücretsiz verilen Yaratıcı Düşünme Teknikleri ve İnovasyon Eğitimi sayesinde hem sosyal hayatınızda, hem profesyonel iş hayatınızda sıradanlıktan uzak bir birey olabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!