Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Eğitim almış birçok insanın güzel bir işte çalışmak, bu sayede hem emeklerinin karşılığını alırken hem de aldığı eğitimi kullanabilerek daha verimli olmak gibi hedeflerinin olması oldukça normaldir. Ancak, her zaman bu mümkün olmamaktadır. Kişiler ya istemediği işlerde çalışarak hedeflerine ulaşamamakta ya da çalıştıkları işte köreldiklerini hissetmektedir. Bu durumun önüne geçmenin tek yolu ise güzel ve başarılı bir kariyer planlaması yapmaktır. Çünkü yapacağınız planlama hem size yol gösterecek hem de istediğinize ulaşmanız yönünde gerekli donanımı sağlamanıza yardımcı olacaktır. Peki, sözü edilen planlama nasıl yapılmalıdır?

Kariyer planlamanın birçok aşaması bulunmaktadır ve kişilerin bu aşamalı sabır ve özenle uygulaması durumunda başarıya ulaşmaları söz konudur. Sözü edilen aşamalar ulaşmak istediğiniz hedefi belirleme, sektörü seçme, kendi durumunuzu değerlendirme ve buraya kadarki aşamaları göz önüne alarak hareket planı belirleme şeklindedir. Kariyer planlama konusunda her aşama çok değerli ve gerekli olmasına rağmen planlamanın bel kemiğini içinde bulunduğunuz durumu belirleme ve hareket planı kısımları oluşturmaktadır. Çünkü kendinizde eksik gördüğünüz noktaları kariyer yolunda, hareket planına geçmeden tamamlamanız gerekecektir. Bunun için de uzaktan eğitim sertifika programları etkili olmakta ve eksik olan taraflarınızı tamamlayabileceğiniz profesyonel bir bilgi ortamı yaratmaktadır. Unutmayın hedefleriniz büyükse ya da güzel bir iş yaşamı hedefliyorsanız sözünü ettiğimiz planlamaları kesinlikle yapmanız gerekmektedir. Ancak, böyle bilinçli bir şekilde davranırsanız başarıya ulaşmanız mümkün.

Eklenme Tarihi: 03 Ocak 2015


  • kariyer ,
  • kariyer planlama ,
  • kariyer planlama nasıl yapılır ,
  • kariyer planlamanın aşamaları ,
  • kariyer planlamanın önemi
Blog Yazarı

Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde Blog Yazarlığı eğitimi almış olan öğrenciler konuk yazar olarak yazılarını gönderebilmektedir. Yazının sonunda yazarın adı yer almaktadır.