Close
Mobil Menu Bars

Kariyer Hedefleriniz Ne Durumda?

09 Mart 2016, 2314 defa okundu.
Kariyer Hedefleriniz Ne Durumda?
Kariyer Hedefleriniz Ne Durumda?

Yeni yıla girdiğimiz gün daha dün gibi ama hiç farketmeden iki ay geçti. Sürenin nasıl geçtiğini anlamadık ve insanlar doğal olarak 2015'in sonunda aldıkları yeni yıl kararlarından bahsetmeye başlıyor. Yani 2015'in sonunda üzerinde çokça düşündüğümüz, 2016 hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyor muyuz? Aslında ben şunu merak ediyorum: kariyer hayatınız için ne hedeflediniz ve şu an kariyer hedefleriniz ne durumda?. Kariyer hedefleriniz için bir şeyler yapıyor musunuz? Bu yazıyı kaleme almamın sebebi size kariyer hedeflerinizi gerçekleştirebilmeniz için birkaç ipucu vermektir. 2016 yılında gerçekten neye odaklanmanız gerektiğini bilmek ister misiniz?

İşte size kariyer hedefinizi gerçekleştirebilmeniz için dört yol.

1 - Özgün olun.

İşiniz için veya hobileriniz için ne yapıyorsanız yapın mutlaka özgün olmanız gerekir. Benim bir zamanlar çalıştığım şirketin endüstrideki liderlerden biri olarak öne çıkmasının nedenlerinden biri de benim her gün sosyal medya kullanıyor olmamdı. Yaratıcı dünyada bir şeyleri başarılı yapan tetikleyici noktaları anlıyorum ve ayrıca Snapchat ve Instagram gibi platformların içeriğini anlıyorum. 135 bin tweetimin içinden benim atmadığım bir tane bile yok. Yani, ister Instagram veya Snapchat veya facebook gibi bir şey olsun, özgün içerik yazın. Diğer insanların ne söylediğini unutun ve yapın. Katılım sağlayın.

2 - Akşam 7 ve Gece 2 arasını gözden geçirin.

Ben bir zamanlar akşam saat 7 ve gece 2 arasındaki zamanda inanılmaz şekilde kitap okuyordum ve neredeyse yemek yemeye bile vakit bulamıyordum. İster finansal işler ister yaratıcılık üzerine çalışma olsun, akşam 7 ve gece 2 arasındaki zamanı gözden geçirmeniz gerekir. Hayatınıza mutluluk veya eğlence getirebilecek baka bir pratik yol olmadığını düşünüyorum. Ben bazı şeyler hakkında fazlaca pratiğimdir. Bu, insanların benden beklediği şey olmayabilir ama bu "benim". Mesai saatinin bittiği ve de uykuya daldığınız saatler arasındaki zaman harika şeyler başarabilmek adına beyaz bir boşluktur. Bu ister ofiste geç saatlere kalarak kariyerinizde ilerlemek olsun, ister eve gitmek ve blog yazmak veya Facebook hesabınızda bir şeyler yapmak olsun, bu zamanı 2016 yılında daha zeki bir şekilde kullanın.

3 - Öz farkındalık.

Son 16 aydır ve kişisel olarak bütün hayatım boyunca bu amaç için özellikle uğraşıyorum. Ben öz farkındalığın bir insanın sahip olabileceği en iyi şey olduğuna inanıyorum. Öz farkındalığın nasıl bulunacağını bu sene denedim, bu makale dışında eğer bunu kendi 2016 önceliğiniz yaparsanız daha mutlu ve başarılı olursunuz. İnanın bana!

4 - Şikayet etmek hiçbirşeyi çözmez.

Negatif olmak, bardağın yarısını boş görmek ve şikayet etmek insanoğlunun kesinlikle en büyük zaman israfı yaptığı şeylerdir. İster terapi ile ister alışkanlığı yok etmek gibi yöntemlerle olsun, artık kariyer hayatınız için şikayet etmeyi bırakın. Sistematik olarak: Pozitif yayınlar dinleyin. Meditasyon yapın. Daha az şikayet etmenize neden olabilecek ne varsa yapın... Bu gerçekten başarıya ulaşmanızı hem profesyonel hem de kişisel anlamda sağlayabilecek şeylerden biri. Bunu listeye koymasaydım olmazdı.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!