Close
Mobil Menu Bars

Kariyer Hayatınızda Başarı İçin 10 Tavsiye

06 Mart 2015, 1745 defa okundu.
Kariyer Hayatınızda Başarı İçin 10 Tavsiye
Kariyer Hayatınızda Başarı İçin 10 Tavsiye

Kariyer yaşamınızda başarılı olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey sektörünüzdeki yetkinlikleri ve becerileri bilmek ve onları kişisel hazinenize eklemeniz gerekmektedir. Bu sizin yapacağınız birşey ve geri kalan herşeyi aşağıdaki maddeleri okuyarak tatbik edebilirsiniz.

Kariyer yaşamında başarı için tavsiyeler

Etkili bir hikayeniz olsun

Herkesin ilgi çekici ve şaşırtıcı hikayeleri vardır. Her konuda anlatacak bir hikaye bulan insanlardan olmaya çalışın. Hikaye anlatmak doğuştan gelen bir yetenek değildir. Çok fazla hikaye okuyarak bunu başarabilirsiniz. Bunu yapmalısınız çünkü hikayeler akılda kalıcılığı arttırır.

Kaleminiz kuvvetli olmalı

Kalem tutmak yalnızca bir kağıda birşeyler yazmak demek değildir. Dünya ile bilgi paylaşın. İnternet dünyasında fikirlerinizle popüler olun. Alanınızla ilgili ne düşündüğünüzü yazın. Eğer fırsatınız varsa video ile anlatın. Görselliğe önem vererek ön planda olabilirsiniz. Blog yazılarına önem verin. İyi bir blog yazarı olmaya çalışın.

Hitabet eğitimi alın

Gün içerisinde birçok konuşma yaparız ancak en fazla bunun yalnızca birkaç tanesine dikkat ederiz. Oysa ki hitabet çok önemlidir. Ne söylediğinizden çok nasıl söylediğinizde önemlidir. Hitabet yeteneği sonradan kazanabilen bir yetenektir. Çok gerekli gözükmese de konuşmalarınızın betimlenmesi için önemlidir. Betimlemenin bu kadar önemli olmasının sebebi ise akılda kalıcı olmaya çalışmaktır. Akılda kalıcı olmak kariyer yaşamında yükselmenin en etkili silahıdır.

Planlama yapın

Herşeye her zaman yetişemezsiniz. Heryere gitmeli ve herşeye katılmalıyım düşüncesini bir kenara bırakın. Herkes gibi 24 saatiniz var. Bu saati en etkin şekilde kullanmak için planlama yapın. Meşgul olmak ayıp birşey değildir. Ne zaman nerede olacağını ve ne yapacağınızı önceden bilin. Günlük, haftalık ve aylık planlar oluşturun.

İyi bir gözlemci olun

Gözlemci olmak başkalarının davranışlarını taklit etmek demek değildir. Başarılı bulduğunu kişilerin davranışlarını, alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını gözlemleyin. Özellikle neye ihtiyaçları olduğunu  bulmaya çalışın. Aynı zamanda kendinizi de gözlemleyin. Daha gür bir ses çıkarmak için neye ihtiyacınız olduğunu bulmaya çalışın.

Şarkı söylemeyi ve gülmeyi bilin

Başarılı olmaya çalışmak ve terfi almak stresli bir süreçtir. Stres insan hayatındaki en tehlikeli şeylerden biridir. Tüm kariyer hayatınızı yerle bir edebilir. Kariyer hiçbir zaman herşey demek değildir. Eğer çok stresli bir sürece girerseniz herşeyi batırabilirsiniz. Bu sebeple şarkı söylemeye zaman ayırın. Sosyal hayatınızdan geri kalmayın.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!