AnasayfaBlogKariyer Değişikliği İçin 5 Yöntem
Kariyer Değişimi

Kariyer Değişikliği İçin 5 Yöntem

26 Kasım 2015
Kariyer Değişikliği İçin 5 Yöntem

İşe alım üzerine kariyer değişikliği yapmadan önce bilgi teknolojileri alanında çalışıyordum. Hayatımda bundan önce bir kere bile işe alım yapmam gerekmemişti. Nasıl yapılacağını aşağı yukarı biliyordum ama tam olarak yetkin olduğum söylenemezdi. Önceki pozisyonumda yönetici olduğumdan elbette kariyerim boyunca yüzlerce insanla mülakat yaptım ve işe aldım. Ama teknik olarak işe alım farklı bir şeydir. Mülakat ve işe alım için bir başkası adayla ilgilenirdi. Kariyer değişikliği yapmadan önce bunu hiç düşünmediğimi de eklemek isterim. Gerçek işe alım mevcut durumundan memnun olan birini bulmak ve onu başka bir şey için ayrılmaya ikna etmektir. Bu tamamen farklı bir hikayedir. Ayrıca bizim başladığımız işte başarılı olmak için gerekçeleri belirlememiz gerekmez. Siz ne demek istediğimi anladınız. Bu tam anlamıyla bir değişimdir. Kariyer değişikliği sizin için çok yönlü olabilir. Kariyer değişikliği yalnızca benzer alanda olmak zorunda değildir. Bir teknoloji uzmanı olmaktan satış elemanına, yönetici asistanından çağrı merkezi müşteri temsilciliğine, muhasebeden avukatlığa veya yapmak istediğiniz her neyse o olabilir. Mevcut profesyonel kariyeriniz ne olursa olsun eğer kariyer değişikliği ile ilgili başarılı olmak için neye ihtiyaç olduğunu gerçekten anlarsanız diğer profesyonelliğe geçebilirsiniz.

Kariyer değişikliği için neler yapmalısınız?

Sevdiğiniz işi yapın, ama bunu öncelikle kendi değerlendirmeniz çerçevesinde yapın.

Sevdiğiniz işi yapmak kulağa hoş geliyor. İyi karar almanın en önemli açılarından biri de sadece iyi bir karar alma süreci değil aynı zamanda o süreci besleyecek gerekli bilgiye sahip olmaktır. Süreci yaşamadan bütün bilgiyi toplamak yeterince zordur ama kendinizi tanımamanın bahanesi yoktur. Kendinizi neyin mutlu ettiğini bulmak adına bir öz farkındalık egzersizi yapın. Bir CEO olmak sizi mutlu yapmaz. İşler ve unvanlar insanları kendiliğinden mutlu yapmaz. Sizi mutlu eden işin beraberinde getirdikleri ve sizi mutlu eden görevlerdir. Örneğin “genel olarak problemleri çözmeyi severim, ama özellikle teknolojik olanları” ve “zeki insanlarla çalışmayı seviyorum” ve “kurumumda bir etkim olsun isterim” ve “takdir edilmek istiyorum” ve devam ediyor. Unvanların dışına çıkın ve eylemlere geçin.

Doğru yerde savaşmak doğru zamanlamadan daha önemlidir.

Hastalanmak, tatile çıkmak veya bir şirketten ayrılmak için doğru zamanı bulduğunuz hiç oldu mu? Ben öyle düşünmüyorum. Mükemmel zamanlama hakkındaki her şeyi unutun. Ne zaman hazırsınız biliyor musunuz? Hazır hissettiğinizde! Yine de size sahip olmanız gereken parametrelerden bahsedeceğim. Bir maaş kesintisi yaşamaya hazır mısınız? Sıfırdan başlamak ister misiniz? Bu soruların hepsini başlıca düşündüğünüzden emin olun. Bir tane ek savaş alanı bileşeni vardır. Kendi silahlarınızın farkında olun. Hangi becerilere sahipsiniz? Onları kolayca transfer edebilecek misiniz yoksa iyi bir başlangıç yaptığınızdan emin olmak için onları sıralayabilir misiniz?

Başarı için gereken temel özellikleri bilin.

Bir önceki nokta kim olduğunuzu, ne yaptığınızı, ne yapabileceğinizi ve bunun sizin geçişinize nasıl yardımcı olacağı ile alakalıydı. Bu nokta sizin profesyonelliğinizin ne gerektirdiğine bağlı. Hangi beceriler sizi mutlu yapar? Benim örneğimde ben işe alımın satışla, pazarlamayla ve psikolojiyle alakalı olduğunu biliyordum. Aynı zamanda şirketleri ve iş pozisyonlarını da anlama becerisi gerektiriyor. Liderlik pozisyonlarında bulundum, sattım, pazarladım, yazılım geliştirdim ve birçok endüstride çok iyiydim çünkü kariyerimin o noktasında yüzden fazla şirkete hizmet verdim. Yapmak istediğiniz geçiş her ne olursa olsun, sizi başarılı biri yapacak temel beceri ve özellikleri araştırın. Matematikte iyi misiniz? Müşteri odaklı mısınız? Rahat bir konuşmacı mısınız? Dışa mı dönüksünüz?

Keşfinizi yapın.

Kariyer değişikliği için yapabileceğiniz en zekice egzersizlerden biri de yapmak istediğiniz işi yapan insanları aramak. O işi şu anda yapanı vurgulamak istiyorum. Günü gününe bunu yaşayan insanlar size iyi, kötü ve çirkin hakkında iyi tavsiyeler verebilirler. Bunu önceden yapan insanlar ayrıca bilgilidir ama eğer çok önce o pozisyonda çalışmışlarsa karşılaştıkları en büyük konulardan birkaçını unutmaya eğilimlidirler. Zaman ve teknik de değişmiş olabilir.

Pozitif kalmak neden önemli?

Bir kere değişiklik yaptınız mı, pozitif kalın ve bu büyük değişikliği neden yaptığınızın öncelikli nedenlerini aklınızda bulundurun. Eğer nedeniniz açıksa ve öz değerlendirmeyi doğru bir şekilde yaptıysanız başarılı olacaksınız. Ama eğer nedeninizi kaybederseniz, yolunuzu da kaybedersiniz. Kariyer değişikliği yapmak isteyenler için değinmek istediğim son bir nokta daha var. Her zaman söylemişimdir, hiçbir zaman “nasılın” “neye” karar vermesine izin vermeyin. İşte bu kadar, istediğinizi yapın. Eğer yeterince isterseniz oraya ulaşırsınız.

Kariyer Değişikliği İçin 5 Yöntem başarılı kariyer kariyer değişikliği kariyer değişikliği nasıl yapılır kariyer değişimi 26/11/2015
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.