Close
Mobil Menu Bars

Kapsamlı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı?

30 Ağustos 2019, 2367 defa okundu.
Kapsamlı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı?
özgeçmiş, deneyim, iş görüşmesi, cv hazırlama, cv, sertifika, online eğitimler,

Özgeçmişler iş başvurularımızda bizlerin ilgili alanlarımızdaki eğitimlerimizi, deneyimlerimizi, başarılarımızı ve becerilerimizi yansıtmaktadır. Hazırladığımız özgeçmişler işverenlerin gözünde ilk izlenim oluşturması dolayısıyla kritik öneme sahip olan bir ön hazırlık belgesidir. Bu yüzden belgi hazırlanırken belgenin profesyonellik kazanmasına dikkat ve önem vermemiz en önemli noktalardandır.

Dikkat Ve Planlama

Aşırı dikkat ve planlama ile hazırlanması aşırı önem taşımaktadır. Yapılan genel araştırmaların sonuçlarına göre işverenler, bir kişinin özgeçmişi değerlendirme aşamasında ortalama 6 saniye harcamaktadırlar. Kısa sürede iyi bir izlenim bırakmamız için yani kendimizi en iyi şekilde yansıtabilmemiz için profesyonel bir özgeçmiş hazırlamak bizi düşünülenden daha çok etki sahibi yapmaktadır. Peki kusursuz özgeçmiş nasıl hazırlanır?

Özgeçmiş Hazırlarken Hangi Sıra İzlenmeli?

Öncelikle özgeçmişin iki sayfadan fazla olması olumsuz bir etki yaratabilmektedir. Kısa, öz, bizi en iyi bir şekilde yansıtan ve kolay anlaşılır olmak her zaman bir avantajdır. Yazdığımız her cümlede de bu püf noktalara dikkat etmemiz aşırı önem taşımaktadır.

İletişim Bilgileri

Ad-soyad, adres, telefon numarası, e-mail adresi yazmamız ve vesikalık bir remimizi kullanmak önemli bir noktadır.

Kendinizi Açıklayan Bir Cümle   

Özgeçmişte kendimiz hakkında bölümü nasıl yazılır?

Kendiniz hakkında 50-200 kelime arasında kısa, akıcı ve anlaşılabilir bir dilde kim olduğunuzu, şirket için neler yapabileceklerinizi, kariyer hedeflerinizi belirten, sizi en iyi yansıtan bir yazı yazmak önemli esaslardandır. Bu yazıya bir başlık eklememize gerek yoktur. Üçüncü tekil şahıs kullanımı daha uygun olmaktadır. Örneğin; "Grafik tasarım bölümü mezunu bir kişi kendini geliştirmek ve tecrübe kazanmak için uyumlu bir iş ortamı arıyor."

Deneyimler 

Bu bölümde çalışma geçmişinizi veya öğrenci iseniz nerelerde staj yaptığınızı anlatmakta olduğunuz bölümdür. 

Özgeçmişte deneyimler bölümü nasıl yazılır?

Ters kronolojik sıraya göre deneyimlerinizi yazmak daha doğru olacaktır. Yani en son çalışmış olduğunuz iş en başta yer almalıdır. Burada en önemli olan güncel ve başvuracağınız iş alanı ile ilişkili deneyimleri belirtmeliyiz. Her çalışmış olduğunuz şirketin adını, lokasyonu, çalıştığınız tarihleri, pozisyonunuzu belirtin. Geçmiş iş tecrübelerinize doğru gittikçe işiniz hakkında daha az detay vermeye çalışın. İsterseniz sorumlu olduğunuz alanları da belirtebilirsiniz. Asla maaş gibi kesin yargıları yazmayın. Cümleleri kısa tutmak sizin yararınıza olacaktır.

Eğitim

Yeni mezunsanız bu durumu tecrübeler bölümünden önce belirtmek çok daha önemlidir. Eğitimlerinizi yine ters kronolojik sıraya göre tarihleriyle listelemeliyiz. Eğer üniversite mezunuysanız diğer mezuniyet bilgilerinizi yazmanıza gerek yoktur. Üniversite bilgilerinizi, bölümünüzü yazmanız yeterli düzeyde olacaktır.

Sertifika/Eğitimler

Başvurduğunuz iş alanıyla ilgili almış olduğunuz katılım sertifikalarınız var ise ek olarak ekleyebilirsiniz. Eğer yeni bir sertifika almak ve kendinize yeni bir bilgi birikimi eklemek istiyorsanız İstanbul İşletme Enstitüsü sayfasına ulaşarak ücretsiz sertifika sahibi olabilirsiniz. Alacağınız ücretsiz sertifikalar ile özgeçmişinizi taçlandırın. Katıldığınız konferans ve münazaralardan aldığınız her katılım sertifikasını eklemek size pek avantaj sağlamayabilir.  

Başarılar/Yetenekler

Bu bölümde kişisel olarak başarı elde ettiğiniz alanları ve bölümleri belirtmek sizi iş görüşmesi sağlamak için öne çıkaracak adımlar arasındadır. Aynı zamanda yetenekli olduğunuz ilgi alanlarını da belirtmek aynı şekilde size ayrıcalık kazandıracaktır.

Hobiler/İlgi Alanları

Başvuru yapacağınız iş bölümüne göre değişiklik gösteren hobi ve ilgi alanları yazmaya önem veriniz. Bu hobi ve ilgi alanları basit olmamalıdır. Örnek: kitap okumak, müzik dinlemek gibi.

Referans

Bu bölümde işe alınabilmeniz için önemli bir bölümdür daha önce çalışmış olduğunuz firmalarda ki yöneticileriniz veya üstlerinizi referans olarak yazmak size ayrıcalık sağlayacaktır.

Başarılı bir özgeçmiş hazırlamak için eğitim var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda ücretsiz online eğitimler kapsamında CV Hazırlama ve İş Görüşmesine Hazırlık Eğitimi veriyor. Eğitimin sonunda eğitim süresince edinmiş olduğunuz bilgiler ışığında sınava tabi tutulursunuz. Yapılan sınavda başarılı olmanız halinde ücretsiz sertifika alabilirsiniz. Başarı sertifikası özel ve resmi kurumlarda geçerlidir.

Yazar: Yiğit Yaman
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!