Close
Mobil Menu Bars

Kaliteli Finansal Yönetimin Gereklilikleri

31 Ekim 2014, 1912 defa okundu.
Kaliteli Finansal Yönetimin Gereklilikleri
Kaliteli Finansal Yönetimin Gereklilikleri

Finansal yönetimin gereklilikleri nelerdir?

İster mal isterse de hizmet pazarlıyor olsun, bir işletme için finansal yönetim oldukça önemlidir. Bunun için bazı hususlara dikkat edilmelidir. Kaliteli finansal yönetimin gerekliliklerinden bahsetmek gerektiğinde gerçek varlıkların ve finansal kaynakların kaliteli ve bilinçli bir şekilde değerlendirilmesi, işletmede finansal sorunlar yaratabilecek risklerin başarılı bir şekilde yönetimi, beklenen kazanç ve olası risklerin dengelenmesi ve son olarak da finansal politikaların işletmede başarılı bir şekilde yani mükemmele yaklaşılacak derecede uygulanması şeklinde sıralanabilmektedir.

Saydığımız tüm bu gerekliliklerin yerine getirilebilmesi için ise işletme yönetiminin oldukça bilgili olması gerekir. Hal böyle olunca da finansal yöneticilerin mutlaka gerekli eğitimlerle kendilerini donatmaları şart olmaktadır. İş dünyasında mesleki yeterlilik için yüksek öğretim düzeyinde eğitim almak zaman kısıtlılığından dolayı pek mümkün olmadığından dolayı online eğitim fırsatları kişilerin imdadına koşmaktadır. Finansal yönetim konusunda da mesleki yeterlilik kazanmak isteyenlerin çoğu finansal yönetim online eğitim programına katılarak kendilerini geliştirme yolunu seçmektedir. Enstitümüz bünyesinde verilen finansal yönetim eğitimi de bu ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır.

Finansal yönetim her işletme için gerekli olan bir durum olduğu gibi büyümekte olan şirketler için mecburi olan bir departman haline gelmiştir. Şirketlerin sürekli büyümesi ve etki alanının genişlemesi neticesinde finansal konularda uzman personel ihtiyacının artması bu alanda verilen eğitimlerin de yetersiz kalmasına neden olabiliyor.

Üniversitelerden alınan finansal eğitim derslerinin çok yeterli olmaması nedeniyle birçok insan kaliteli finansal yönetim için sertifika programlarına katılmayı tercih ediyor. Finansal yönetimin şirketler için gerekli bir duruma gelmesi bu alanda birçok kaliteli ve donanımlı insanın yetişmesini de beraberinde getiriyor. Özel sektörde daha iyi şartlarda çalışmak ve yüksek kariyer elde etmek isteyen insanlar için alınması gereken bir eğitimdir.

Finansal Yönetim Neden Önemli?

Büyüyen ve sürekli artan rekabet ortamında şirketlerin ayakta kalabilmesi için şirketin likiditesini diğer kaynaklarını kontrol eden bir departman olması gerekiyor. Bir şirket rakipleri ile yalnızca üretim alanında rekabet alanında değil aynı zamanda finansal konulardaki uzmanlığı ile de yarışabilecek düzeyde olmalıdır. Ancak bu departmanın başarı gösterebilmesi için finansal yönetim alanında uzman olan insanlarla çalışılması gerekiyor. 

Finansal Yönetim Hangi Alanları Kapsar?

Finansal yönetim şirketin büyümesi açısından birçok alan ile ilgili olan bir departmandır. Yatırım yapılacak alanlar, kriz anında çözüm odaklı çalışma, şirketin likidite durumu hakkında çalışmalar yapma gibi birçok alan ile ilgilenen bir bölümdür. Aynı zamanda sektörde şirketin rekabet alanı da yine finansal yönetim departmanı tarafından belirleniyor.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Hacettepe Üniversitesi'nde Aile ve Tüketici Bilimleri bölümünden mezun oldum. Blog Yazarlığı ve İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikalarım bulunmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!