AnasayfaBlogKadınların İşten Erken Çıkmaları Neden Göze Batıyor?
İş Hayatı

Kadınların İşten Erken Çıkmaları Neden Göze Batıyor?

22 Eylül 2015
Bu resim, masa başında bilgisayarın önünde oturan bir kadını tasvir ediyor. Yüzünde parlak bir gülümseme var, gözleri neşe içinde kapalı. Masa çeşitli nesnelerle darmadağınıktır - delikli pembe bir cilt, pembe bir nesnede bir delik, bir kalemlik ve siyah bir sandalye. Kadının sol tarafında mor bir duvarın bulanık bir görüntüsü var. Masanın ortasında beyaz bir yüzey var ve üzerinde kadının elleri klavyede bir şeyler yazıyor. Görüntünün arka planında bulanık ve odak dışı kırmızı bir kapı var. Genel olarak, görüntü bir neşe ve memnuniyet duygusu taşıyor, bu da onu neşeli bir anın mükemmel bir temsili haline getiriyor.
KonuProblemÇözüm
Çalışma SaatleriÇalışma süreleri uzadıkça insanlar hem fiziksel hem de psikolojik olarak yıpranır.Çalışma saatlerinin daha dengeli bir biçimde düzenlenmesi veya esnetilebilmesi ve daha çok dinlenme süresine imkan tanınması.
Çalışan AnnelerÇalışan anneler, işten erken çıkma ve aileye daha çok vakit ayırma ihtiyaçları nedeniyle yargılanabilir.Çalışan annelerin durumlarının daha iyi anlaşılması ve empati ile yaklaşılması gerekmektedir.
Algı SorunuKadınların iş hayatındaki başarıları ebeveynlik yeteneklerine karşı ön yargı oluşturabilir.Kadınların hem başarılı bir kariyere sahip olabileceği hem de etkili bir ebeveyn olabileceği algısının desteklenmesi gerekiyor.
Kadın Liderlerin SayısıKadınların liderlik pozisyonlarına terfi etmeleri erkeklere nazaran daha azdır.Kadınlara yönetim rollerine daha çok davet edilmesi ve cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi.
Kariyer ve AileÇalışan kadınlar genellikle kariyer ve aile arasında seçim yapmak zorunda kalırlar.Çalışmanın ve ailenin birbirine engel olmadığı, her ikisinin de bir arada başarılabilir olduğu fikrinin yaygınlaştırılması.
Aile Dostu PolitikalarÜcretli doğum ve hastalık izinleri gibi politikalar yeterli olmayabilir.Çalışma saatlerinin daha esnek hale getirilmesi ve aileyi destekleme imkanlarına yönelik politikaların oluşturulması.
Kadın ve Erkek Çalışanları Arasındaki FarklarKadın ve erkek çalışanlar aynı seviyede aileye meşgul olduklarını bildiriyorlar, fakat algılar aynı değil.Farklı cinsiyetlerin aynı seviyede aile yükümlülüklerini yerine getirdiği algısını değiştirmek gerekiyor.
Kadınların İşi Bırakma OranlarıKadınların işi bırakma oranları erkeklere göre daha yüksek.İşyerlerinde daha fazla cinsiyet eşitliği politikasının uygulanması ve kadınların işyerinde daha çok desteklenmesi.

Ülkemizde insanlar yılda yaklaşık olarak ortalama 1.836 saat çalışırlar. Neredeyse 1979’daki 1.687 saatten yüzde on daha fazla. Çalışma ekonomistleri bu sayının özelikle yüksek paya sahip rekabetçi alanlarda giderek artmasını bekliyorlar.

İş Hayatında Kadınlar!

Bunun bir sebebi de teknolojinin gecenin bir yarısı çalışanların bileklerine mail gönderebilmesi ve Silikon Vadisi güçlerinin çalışanları eve kablosuz internet bağlantılı otobüslerde göndermeden önce organik besinlerle beslemesidir.

Çalışmanın saatleri ne zaman uzasa, herkes acı çeker. İnsanlar uyku kaybederler. Hasta düşerler. Futbol maçlarını, tv dizilerini özlerler. Psikolojik olarak yıpranırlar.

Yapılan bir araştırmaya göre bu problem gittikçe güçleniyor. Özellikle çalışan anneler için.

Çalışan bir anne ailesinden ayrı vakit harcadığı için kendini sert bir biçimde yargılamaya daha yatkındır. Onun iş arkadaşları da onu uzun saatler çalıştığı veya ofisten erken ayrıldığı için yargılar.

Araştırmacılar buldu ki bir kadın çalışan iş kültürü gereği kabul edilen zamandan erken çıktığında iş arkadaşları ‘’büyük ihtimal çocuklarını almaya gitti’’ diye düşünmeye yatkınken bir erkek çalışan erken çıktığında ‘’müşterilerle buluşmaya gitti’’ diye düşünebilirler.

Patronlar seyahat görevlerini  kadınların ailelerinden ayrılmak istemeyeceğini düşünerek erkeklere vermeye daha yatkındırlar.

İş yerinde cinsiyet eşitliğini araştıran Harvard Meslek Okulu Profesörü Robin Ely diyor ki Bu varsayımlar yetenekli çalışanları adaletsiz bir şekilde gelişmekten alıkoyabilir. Ve belki de kadınların pratik olarak her meslekte neden erkeklerden çok daha az yönetici rollerine terfi edildiğini açıklamaya yardımcı olabilirler.Ely diyor ki ‘’bizim onlara uygun yaşamaya çalıştığımız güçlü kültürel ideallerimiz var.’’ ‘’Bence herhangi birinin korkacağı en kötü yargı şekli onların kötü ebeveyn olduğunun düşünülmesidir. Ve bu yargı devamlı çalışan erkeğe nazaran kadına daha kötü vurmaktadır.’’

Ely’nin takımı katılımcıların yüzde 90’ının erkek olduğu ve neredeyse bütün çalışanların haftada en az 60 saat çalıştığı uluslararası bir danışma şirketini inceledi.

Soru: İşi bırakan kadın sayısını nasıl azaltabilir ve liderlik rollerindeki sayılarını nasıl arttırabiliriz?

İlgili eğitim: Yöneticilik Ve Liderlik Eğitimi

Soru: Neden kadınların terfi edilmediğini düşünüyorsunuz?

Akademikler belirtti ki ‘’Neredeyse her görüşülen kişi-kadın ve erkek- kadınların neden işi bıraktığını veya partner bulmada başarısızlığa uğradığını iş-aile çatışmasının bir versiyonu ile tekrarladı: iş çok uzun saatler gerektiriyor; kadınların aileye olan bağlılığı (ama erkeklerin değil) onların gerekli saatlerde çalışmalarına engel olmaktadır ve kariyerleri sonuç olarak acı çekmektedir.’’

Araştırma sırasında Ely’nin belirttiğine göre genç kadın çalışanlar arasında rahatsız edici bir kaygı ortaya çıktı. Üst kademelere tırmanmak için çoğu şeyin üstesinden gelen kadın yöneticilere baktılar. Onları yetkili liderler olarak gördüler. Ama erkek çalışan arkadaşlarının hiç bahsetmedikleri bir şey hakkında sessizce meraklandılar: Eğer ben de benzer bir başarı yakalarsam, ben de mi kötü bir ebeveyn olacağım?

Algının gerçeklikle eşleşmediğini öğrendiler. Şirketteki erkek çalışanlar da kadın çalışanlar gibi ailelerine meşgul olma eğiliminde aynı derecede isteği rapor ettiler. Hepsi evlerinden ayrı geçirdikleri vakit hakkındaki suçluluklarını belirtti. ‘’Aileye bağlılık’’ cinsiyet tanımıyor.

Bulgulara göre ‘’Aradaki fark kadınların daha az saat çalışmaları uygulamasından daha çok avantajlı olmalarıydı... ve şirkette daha az saatlerde çalışmak onların beklentilerini zedeledi.’’

Ely’nin sonucu: Yenilikçi aile dostu politikalar (ücretli doğum izni ve hastalık izni gibi ) 7/24 çalışma kültüründe cinsiyet eşitsizliğini azaltmak için yeterli değil.

Çalışma Saatleri, Çalışma süreleri uzadıkça insanlar hem fiziksel hem de psikolojik olarak yıpranır, Çalışma saatlerinin daha dengeli bir biçimde düzenlenmesi veya esnetilebilmesi ve daha çok dinlenme süresine imkan tanınması, Çalışan Anneler, Çalışan anneler, işten erken çıkma ve aileye daha çok vakit ayırma ihtiyaçları nedeniyle yargılanabilir, Çalışan annelerin durumlarının daha iyi anlaşılması ve empati ile yaklaşılması gerekmektedir, Algı Sorunu, Kadınların iş hayatındaki başarıları ebeveynlik yeteneklerine karşı ön yargı oluşturabilir, Kadınların hem başarılı bir kariyere sahip olabileceği hem de etkili bir ebeveyn olabileceği algısının desteklenmesi gerekiyor, Kadın Liderlerin Sayısı, Kadınların liderlik pozisyonlarına terfi etmeleri erkeklere nazaran daha azdır, Kadınlara yönetim rollerine daha çok davet edilmesi ve cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi, Kariyer ve Aile, Çalışan kadınlar genellikle kariyer ve aile arasında seçim yapmak zorunda kalırlar, Çalışmanın ve ailenin birbirine engel olmadığı, her ikisinin de bir arada başarılabilir olduğu fikrinin yaygınlaştırılması, Aile Dostu Politikalar, Ücretli doğum ve hastalık izinleri gibi politikalar yeterli olmayabilir, Çalışma saatlerinin daha esnek hale getirilmesi ve aileyi destekleme imkanlarına yönelik politikaların oluşturulması, Kadın ve Erkek Çalışanları Arasındaki Farklar, Kadın ve erkek çalışanlar aynı seviyede aileye meşgul olduklarını bildiriyorlar, fakat algılar aynı değil, Farklı cinsiyetlerin aynı seviyede aile yükümlülüklerini yerine getirdiği algısını değiştirmek gerekiyor, Kadınların İşi Bırakma Oranları, Kadınların işi bırakma oranları erkeklere göre daha yüksek, İşyerlerinde daha fazla cinsiyet eşitliği politikasının uygulanması ve kadınların işyerinde daha çok desteklenmesi
Kadınların İşten Erken Çıkmaları Neden Göze Batıyor? iş hayatında kadın işten erken çıkma bahaneleri işten erken çıkmak iş yaşamında kadın
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir kadın masada oturmakta ve kucağında bir bebek tutmaktadır. Bebeğin üzerinde beyaz bir tulum ve ağzında bir emzik var. Kadın elini bebeğin yanağına koymuş, sevgi dolu bir ifadeyle ona bakmaktadır. Önlerindeki masada turuncu kapaklı yeşil bir plastik şişe ve kapaklı mavi bir kap var. Arka planda dizüstü bilgisayarında yazı yazan bir kişi ve bulanık bir kapı görüntüsü var. Görüntünün odak noktası, narin yüz hatları ve parlak gözleriyle bebeğin yakın çekimidir. Kadın ve bebek sıcak bir ışıkla yıkanıyor ve sahne sevgi ve şefkat hissi yayıyor.
İş Hayatında Kadınlar

Çalışan Anne Olmanın Zorluğu

04 Temmuz 2019
Bir kişi ahşap bir yüzey üzerinde küçük, mavi bir heykelciği dengede tutarken görülüyor. Kişi çerçevenin ortasında durmakta, kollarını açmış ve gözlerini aşağıya dikerek dikkatini heykelciğe odaklamaktadır. Ahşap yüzey, heykelciği çevreleyen dairesel bir desene sahip ve arka planda pembe kağıttan bir kadın kesiti de görülüyor. Heykelciğin altındaki kum yüzeyin yakın çekimi sahneye daha da katkıda bulunuyor. Arka plandaki masa da genel görüntüye katkıda bulunarak güzel ve ayrıntılı bir görsel oluşturuyor.
Nedir?

Toplumsal Cinsiyet Nedir?

22 Aralık 2020
Dokuz kişiden oluşan bir grup insan büyük bir ahşap masanın etrafında toplanmıştır. Masa görüntünün ortasına yerleştirilmiştir ve her iki yanında dörder kişi oturmaktadır. Kırmızı elbiseli bir kadın masanın başında oturmuş, gülümsüyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Kadının sağında beyaz gömlekli ve kravatlı bir adam oturmaktadır. Karşı tarafta ise takım elbise giymiş ve kravat takmış bir adam. Ön planda, masanın üzerinde bir dizüstü bilgisayar ve solda bir dizüstü bilgisayarın yakın çekimi vardır. Sağda, yakın planda beyaz bir kupa var. Masanın etrafındaki herkes sohbet ediyor gibi görünmektedir ve atmosfer neşeli ve rahattır.
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadın Ve Anne Olmak

21 Mayıs 2019
Bu görüntü, muhtemelen bir kursu tamamlamak için hesap makinesi kullanan bir kişiyi gösteriyor. Bu kişi takım elbise giymiş ve kravat takmış, sakallı ve bıyıklı bir adam gibi görünüyor. Bulanık bir elle hesap makinesindeki bir düğmeye basıyor, bu da kursa çok dikkat ettiğini gösteriyor. Kişi aktif olarak materyalle ilgileniyor, muhtemelen anlıyor ve not alıyor. Bu görüntü, kursların zorlayıcı olabileceğini, ancak kendinizi özenle uyguladığınızda da ödüllendirici olabileceğini hatırlatıyor.
4.5
(117)

Bordro Uygulamaları Eğitimi

8 Konu5 Saat
Bülent ÇaparBülent Çapar
12491010
Bu görüntü Sosyal Güvenlik üzerine çevrimiçi bir kursu tasvir etmektedir. Bir kişi elinde bir tablet tutarken görülüyor ve cihazın yakın çekimi görülebiliyor. Ekranda, muhtemelen interaktif bir öğrenme modülü olan Sosyal Güvenlik kursuyla ilgili bilgiler yer almaktadır. Kurs, Sosyal Güvenlik ile ilgili olarak yardım almaya uygunluk, yardım başvurusunda bulunma ve Sosyal Güvenlik tarihini anlama gibi önemli konuları kapsamaktadır. Kurs, kullanıcılarına Sosyal Güvenlik sistemi ve bu sistemden en iyi şekilde nasıl yararlanabilecekleri hakkında kapsamlı bir anlayış kazandırmak için tasarlanmıştır. Kullanıcılar bu kursa katılarak sistemi daha iyi anlayabilir ve kendi yararlarına nasıl kullanabileceklerini öğrenebilirler. Bu online kurs, Sosyal Güvenlik hakkında bilgi edinmenin kolay bir yolunu sunarak kullanıcıların bu önemli kaynaktan en iyi şekilde yararlanmaları için ihtiyaç duydukları bilgileri edinmelerine yardımcı olmaktadır.
5
(11)

Sosyal Güvenlik Eğitimi

7 Konu5 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
1139464
Bir kadın kara tahtanın önünde duruyor. Kollarını kavuşturmuş ve yüzünde şaşırtıcı derecede sıcak bir gülümseme var. Uzun, siyah saçları arkaya toplanmış ve üzerinde rahat, açık renkli bir gömlek var. Kara tahtanın üzerinde beyaz bir metin ve farklı renklerde birkaç şekil ve diyagram yazılı. Kadın kendinden emin ve memnun görünüyor, önündeki tahtada yazılı olan bilgileri bir an için kavrıyor. Görüntü kara tahtanın yakın çekimidir ve metnin ve diyagramların karmaşık ayrıntılarını göstermektedir. Kadının varlığıyla çerçevelenen genel kompozisyon, çevreye benzersiz bir bakış açısı sağlıyor.
4.9
(33)

Mobbing Eğitimi

15 Konu5 Saat
Uzun dalgalı siyah saçlı genç bir kadın beyaz bir arka plan üzerinde duruyor. Üzerinde ince siyah beyaz çizgili bir gömlek ve mavi bir kot pantolon var. Ellerini kalçalarına koymuş, kendinden emin ve kararlı bir ifadeyle doğrudan kameraya bakıyor. Gözlerinin kenarları kırışan sıcak bir gülümsemesi var. Saçları geriye doğru toplanmış ve birkaç tutam yüzünü çerçeveliyor. Duruşu rahat ama kendinden emin, güçlü ve bağımsız bir varlık sergiliyor.Dr. Burcu Yiğit
1028464