AnasayfaBlogKadınların Başarı İçin Mücadelesi
Başarı

Kadınların Başarı İçin Mücadelesi

17 Haziran 2019
Bu görüntü parlak mavi elbiseli bir kadını tasvir ediyor. Kadın arka plandaki bulanık bir bina görüntüsünün önünde durmaktadır. Kadının başı hafifçe yukarı eğik ve yüz ifadesi nötr. Elbisesi dizlerinin hemen altına kadar uzanıyor ve v yakalı bir kesime sahip. Omuz hizasındaki saçları yüzünden uzakta geriye doğru toplanmıştır. Göğsünün yakın çekiminde küçük bir kolye ucu olan narin bir kolye görülüyor. Sol kolunu hafifçe kaldırmış ve sağ elini kalçasına dayamış. Resmin alt köşesinde bir ağacın bulanık görüntüsü görülebiliyor. Bu kadın rahat bir pozda duruyor ve mavi elbisesinin içinde kendinden emin görünüyor.
Kadınların RolüKadınların MücadelesiModern Dünya ve Kadın
Toplumumuzun mihenk taşıHer alanda kendilerini kanıtlamaKadınların kendini kanıtlama zorunluluğu
Narin ve hassas mizaç sahibiMuhtaçlık duygusu ve arka plandaki işleri yürütmeBaşarı için kadınların öne çıkmasına çekimserlik
Bir ailenin temel taşıEşitliği sağlamakCinsiyetler arası eşitsizliklerin azaltılması
Toplumsal ilerlemenin anahtarıToplumda kadına direnen ön yargıları kaldırmakKadın haklarına odaklanma
Yenilikçi ve liderKadın liderliğinin kabulünün arttırılmasıKadınların liderlik rollerini arttırma
Eğitimin üstleniciEğitimde fırsat eşitliğiKadınların eğitim seviyesinin arttırılması
İş dünyasında aktif bireyİş dünyasında cinsiyet eşitliğiKadınların iş hayatında yerinin arttırılması
Politika ve yönetimde etkinKadın temsilinin arttırılmasıKadının politika ve yönetimdeki yerinin genişletilmesi
Sanat ve kültürün ilerlemesinde kilit rolSanat ve kültürde kadın temsilinin arttırılmasıKadın sanatçıların ve yaratıcıların değerlerinin artırılması
Sosyal adaletin savunucusuToplumda cinsiyet tabanlı adaletsizliklerin ortadan kaldırılmasıKadınların cinsiyet eşitliği ve adaleti için mücadele

Kadınlar toplumumuzun mihenk taşıdır. Her alanda kendilerini kanıtlama fırsatı sunan modern dünya sadece kadının kendini kanıtlamasını zorunlu kılar. Çünkü kadına biçilen mizaç narin ve hassas yapıda olmasıdır. Muhtaçlık duygusunu kadının bir vasfı olarak nitelendirmiş ve onun arka plandaki işleri yürütmesine müsaade edip başarı için öne çıkmasına hep çekimser kalmıştır. 

kendini kanıtlamak istemeyen fiziğiyle ya da mizacıyla değil yaptıklarıyla ve ürettikleriyle öne çıkmak isteyen kadın başarılıdır. başarılı kadın ömrü boyunca mücadele etmeye hazırdır. İş hayatında kadınlar mücadele etmeyi severler. Kendini korumayı da kimseyi ezmeyerek gösterirler. Erkeklerle rakip değil iş arkadaşı olurlar.

İş Hayatında Kadınlara Haksızlık Ediliyor Mu?

Toplumlar tarafından yüklenen rollerle birlikte kadınlar işgücü piyasasında hem geri kalmakta hem de iş hayatında ötekileştirilmekte. İş hayatında kadın olmak konusunda her zaman gözükmeyen bir cam tavan vardır. Mevcut koşullar hiçbir zaman eşit değildir. Başarı için uğraşan kadınlar yapı gereği küçük işleri birleştirip bunu devasa çalışmalara çevirip iş ortamında başarı basamaklarını hızla tırmanır. 

Ayrıntılı açıklamak gerekirse birçoğumuzun bildiği bir hikaye vardır. Camdan bir fanusun içindeki hayvanlara alttan gizlice sıcaklık verilir ve üzerilerine de camdan bir tavan yerleştirilir. O can havliyle sıcaklaştıkça zıplayan hayvanlar her seferinde cama çarparlar ve sonra pes ederler. Kısa bir süre sonra cam kaldırılır ama hayvanlar asla zıplamazlar çünkü onlar için artık gözükmeyen ama orada olduğuna emin oldukları bir yer vardır. İş hayatında ise kadınlar tam da buna maruz bırakılır ve istifa gerçeğine uyandırılırlar. 

Eşitsizlik Var Mı?

dünya ekonomi forumu yıllık olarak küresel cinsiyet eşitsizliği endeksi’ni bize sunarak dünya genelinde kadın ve erkeklerin durumunu açıklıyor:. ne yazık ki türkiye %22 ile ab ülkeleri içinde kadınların en az oranda çalıştığı ülke konumunda. yönetici koltuğunda çalışan kadınların ise belirli bir basamaktan sonra yükselmelerini engelleyen faktörler her ülkede yaşanıyor.

Acaba büyük liderlik kadınlara neden cazip gelmiyor? Empati yeteneği gelişmiş el becerisi yüksek, iletişime açık, ayrıntıcı ve konuşkan olmalarına karşın gerçek bir yönetici makamına layık görülmüyorlar. Her zaman onların alt mevkisinde kalmaktan strese meyilli karşı cinsleri vardır. İş hayatında birçok zorluğa karşın akıllarından işten ayrılma fikrini çıkarıp mücadeleci ruha bürünürler. 

İlgili eğitim: Liderlik Sertifikası

Birçok kesim başarı sağlayan kadınların iş hayatında yükselen pozisyonlarını dezavantaj olarak değerlendirir. O kesime göre aile yapısı tehlikeye girmiştir. Eşinden fazla para kazanma ihtimali ile başlayıp evini ihmal edeceğine inanıp çocuk sahibi olmaktan vazgeçmeye kadar söylemlerde bulunurlar.

Çalışan Kadın Başarı İçin Uğraşır

Kadın olmak, bir parçadan başka bir parçayı bütünlemeyi bilerek elindeki her işi tamamlamayı gerektirir. Sürekli yarışa sürüklenen kadının sadece iş yerinde değil ailesiyle de eşit şartlarda ilgilenmemesi eleştirilir. İş hayatında kadın ve anne olmak mücadele gerektirir. Anne ve çocuk kavramının içinin boşaltılacağı kariyer odaklı kadınların çocuk istemeyeceği konuşulur. Eğer çocuk sahibi olursa da işini daha ön planda tutacağı, işini daha ön planda tutmadığı takdirde de işini ihmal edeceği düşüncesi eklenir. 

Oysaki çalışan bir kadının anne olacağını öğrenen kurum ona hemen pozisyon değiştirme teklifi sunar. Doğum için ayrılmak zorunda kaldığında ise yeri doldurulmak için arka planda bekleyenlere yeni fırsatlar tanınır. İşini kaybetmemek için iyileşir iyileşmez işe dönmeli ve kaybettiği mevkisine yeniden yükselmek için epey çabalamalıdır. Yeniden o pozisyona geldiğinde ise bir türlü daha yükseğe çıkamamanın verdiği gerçeklerle yüzleştirilir. Kadının kariyer planı işten ayrılıp çocuğunu yalnız büyütmek ise bu süreci daha farklı atlatabilir. İki durumda da insanların iş gücüne ve zaman yönetimine hatta kaliteye göre değerlendirmesi gereken işçilik fikri tamamen yok sayılır.

İlgili eğitim: Etkili Zaman Yönetimi Eğitimi

İş Hayatında Kadınlar Nelerle Karşılaşır?

İş hayatında kadın olmak konusunda her zaman gözükmeyen bir cam tavan vardır. Mevcut koşullar hiçbir zaman eşit değildir. Başarı için uğraşan kadınlar yapı gereği küçük işleri birleştirip bunu devasa çalışmalara çevirip iş ortamında başarı basamaklarını hızla tırmanır. İş hayatında ise kadınlar cam tavana maruz bırakılır ve istifa gerçeğine uyandırılır.

İş Hayatında Kadınların Başarılı Olması Neden İstenmez?

Birçok kesim başarı sağlayan kadınların iş hayatında yükselen pozisyonlarını dezavantaj olarak değerlendirir. O kesime göre aile yapısı tehlikeye girmiştir. Eşinden fazla para kazanma ihtimali ile başlayıp evini ihmal edeceğine inanıp çocuk sahibi olmaktan vazgeçmeye kadar söylemlerde bulunurlar.

Türkiye'de Kadın Çalışan Oranı Nedir?

Dünya Ekonomi Forumu yıllık olarak Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ni bize sunarak dünya genelinde kadın ve erkeklerin durumunu açıklıyor: Ne yazık ki Türkiye %22 ile AB ülkeleri içinde kadınların en az oranda çalıştığı ülke konumunda.

Yazar: Görkem Gündüz

Toplumumuzun mihenk taşı, Her alanda kendilerini kanıtlama, Kadınların kendini kanıtlama zorunluluğu, Narin ve hassas mizaç sahibi, Muhtaçlık duygusu ve arka plandaki işleri yürütme, Başarı için kadınların öne çıkmasına çekimserlik, Bir ailenin temel taşı, Eşitliği sağlamak, Cinsiyetler arası eşitsizliklerin azaltılması, Toplumsal ilerlemenin anahtarı, Toplumda kadına direnen ön yargıları kaldırmak, Kadın haklarına odaklanma, Yenilikçi ve lider, Kadın liderliğinin kabulünün arttırılması, Kadınların liderlik rollerini arttırma, Eğitimin üstlenici, Eğitimde fırsat eşitliği, Kadınların eğitim seviyesinin arttırılması, İş dünyasında aktif birey, İş dünyasında cinsiyet eşitliği, Kadınların iş hayatında yerinin arttırılması, Politika ve yönetimde etkin, Kadın temsilinin arttırılması, Kadının politika ve yönetimdeki yerinin genişletilmesi, Sanat ve kültürün ilerlemesinde kilit rol, Sanat ve kültürde kadın temsilinin arttırılması, Kadın sanatçıların ve yaratıcıların değerlerinin artırılması, Sosyal adaletin savunucusu, Toplumda cinsiyet tabanlı adaletsizliklerin ortadan kaldırılması, Kadınların cinsiyet eşitliği ve adaleti için mücadele
başarı başarılı kadın istifa işten ayrılma aile yapısı kadın olmak anne ve çocuk kariyer planı
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Koruyucu gözlük ve eldiven takmış bir kadın bulanık bir kutunun önünde durmakta ve eldivenli ellerinde bir paspas tutmaktadır. Kırmızı ve mavi bir ceket giymektedir ve gözleri koruyucu gözlüklerinin ardından görülebilmektedir. Eldivenli eli paspası sıkıca kavrıyor ve eldiveninin yakın çekimi görülebiliyor. Arka plandaki kutu bulanık ve odak dışı görünüyor. Kadının yüzünde sanki her işin üstesinden gelmeye hazırmış gibi kararlı bir ifade var.
İş Hayatında Kadınlar

Kadının İş Yaşamındaki Rolü

29 Ekim 2018
Bu görüntü, baret ve kask takmış, dikkatle bilgisayar ekranına bakan bir kadın mühendisi gösteriyor. Gri ve mavi bir ceket giymektedir ve bilgisayar ekranında detaylı bir tasarım görüntülenmektedir. Sağında bir adam bir plan üzerinde çalışıyor, solunda ise bir insanın kulağına benzeyen bir şey yakından görülüyor. Arka planda mavi ve gri plastik bir türbin görülüyor. Kadın profesyonel bir ortamda, yüzünde odaklanmış ve kararlı bir ifade var. Konsantrasyonu hissediliyor ve duruşu işine derinden bağlı olduğunu gösteriyor.
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadın Olmak

27 Mart 2019
Parlak sarı bir başörtüsü takmış genç bir kadın beyaz bir duvarın önünde duruyor. Eşarp başının etrafına bağlanmış, saçlarını örtüyor ve yüzünü çerçeveliyor. Ciddi bir ifadeyle yana doğru bakıyor. Koyu kahverengi teni gibi açık kahverengi gözleri de görülebiliyor. Dudakları hafifçe ayrılmış ve yanakları hafifçe kızarmış. Eşarbı, görüntüye doku ve detay katan beyaz ve siyah işlemelerle süslenmiş. Kendinden emin bir şekilde duruyor, kolları iki yanında ve çenesi hafifçe yukarı eğik. Resim, yüz hatlarını ve ifadesini vurgulayacak şekilde sıkıca çerçevelenmiş.
İş Hayatında Kadınlar

Kadına Karşı Ayrımcılık Yapan Ülkeler Daha Fakir

15 Mayıs 2016
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Açık kahverengi ceket giyen ve yuvarlak, siyah çerçeveli gözlük takan bir kadın kapalı bir ortamda duruyor. Yüzünde hoş bir ifade var, dudakları hafifçe gülümseme şeklinde kıvrılmış. Saçları kısa ve kıvırcıktır ve boynuna altın bir kolye takmaktadır. Arka plan, üzerinde beyaz yazılar olan mor bir duvardır. Arka planda bir bitkinin bulanık bir görüntüsü var.
Yuvarlak gözlüklü, mavi kot ceketli ve beyaz gömlekli bir kadın resmi. Saçları kahverengi ve at kuyruğu şeklinde geriye doğru toplanmış, yüzü dümdüz karşıya bakıyor. Arka planda birkaç dekoratif bitkinin göründüğü bej renkli bir duvarın önünde duruyor. Yirmili yaşlarının başında olduğu anlaşılıyor ve gözlerinde kararlı ve odaklanmış bir ifade var. Kendinden emin bir pozda duruyor, kolları iki yanında ve çenesi yüksekte. Kıyafetleri şık ve modern, ifadesi ise kararlı ve güçlü.Göksel Yılmaz
11020
Arkasında kırmızı ve sarı bir bayrak bulunan oyuncak bir uçak, siyah ve kırmızı kumaş bir yüzey üzerinde durmaktadır. Oyuncak uçak beyazdır, kanatlarında ve kuyruğunda kırmızı bir şerit vardır ve gövdenin ortasında bir logo bulunmaktadır. Ön planda, sol üst köşede bir numara görülüyor. Güneş parlak bir şekilde parlıyor, sahneyi aydınlatıyor ve uçağa canlı bir parlaklık veriyor. Uçağın arkasında, üzerinde beyaz yazılar bulunan parlak sarı ve kırmızı bir bayrak vardır. Sahne arka planda mavi bir gökyüzü ile çerçevelenmiş ve tüm görüntü neşe ve macera duygusu ile doludur.
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
1102606