AnasayfaBlogKadınların Başarı İçin Mücadelesi
Başarı

Kadınların Başarı İçin Mücadelesi

17 Haziran 2019
Kadınların Başarı İçin Mücadelesi

Kadınlar toplumumuzun mihenk taşıdır. Her alanda kendilerini kanıtlama fırsatı sunan modern dünya sadece kadının kendini kanıtlamasını zorunlu kılar. Çünkü kadına biçilen mizaç narin ve hassas yapıda olmasıdır. Muhtaçlık duygusunu kadının bir vasfı olarak nitelendirmiş ve onun arka plandaki işleri yürütmesine müsaade edip başarı için öne çıkmasına hep çekimser kalmıştır. 

Kendini kanıtlamak istemeyen fiziğiyle ya da mizacıyla değil yaptıklarıyla ve ürettikleriyle öne çıkmak isteyen kadın başarılıdır. Başarılı kadın ömrü boyunca mücadele etmeye hazırdır. İş hayatında kadınlar mücadele etmeyi severler. Kendini korumayı da kimseyi ezmeyerek gösterirler. Erkeklerle rakip değil iş arkadaşı olurlar.

İş Hayatında Kadınlara Haksızlık Ediliyor Mu?

Toplumlar tarafından yüklenen rollerle birlikte kadınlar işgücü piyasasında hem geri kalmakta hem de iş hayatında ötekileştirilmekte. İş hayatında kadın olmak konusunda her zaman gözükmeyen bir cam tavan vardır. Mevcut koşullar hiçbir zaman eşit değildir. Başarı için uğraşan kadınlar yapı gereği küçük işleri birleştirip bunu devasa çalışmalara çevirip iş ortamında başarı basamaklarını hızla tırmanır. 

Ayrıntılı açıklamak gerekirse birçoğumuzun bildiği bir hikaye vardır. Camdan bir fanusun içindeki hayvanlara alttan gizlice sıcaklık verilir ve üzerilerine de camdan bir tavan yerleştirilir. O can havliyle sıcaklaştıkça zıplayan hayvanlar her seferinde cama çarparlar ve sonra pes ederler. Kısa bir süre sonra cam kaldırılır ama hayvanlar asla zıplamazlar çünkü onlar için artık gözükmeyen ama orada olduğuna emin oldukları bir yer vardır. İş hayatında ise kadınlar tam da buna maruz bırakılır ve istifa gerçeğine uyandırılırlar. 

Eşitsizlik Var Mı?

Dünya Ekonomi Forumu yıllık olarak Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ni bize sunarak dünya genelinde kadın ve erkeklerin durumunu açıklıyor:. Ne yazık ki Türkiye %22 ile AB ülkeleri içinde kadınların en az oranda çalıştığı ülke konumunda. Yönetici koltuğunda çalışan kadınların ise belirli bir basamaktan sonra yükselmelerini engelleyen faktörler her ülkede yaşanıyor.

Acaba büyük liderlik kadınlara neden cazip gelmiyor? Empati yeteneği gelişmiş el becerisi yüksek, iletişime açık, ayrıntıcı ve konuşkan olmalarına karşın gerçek bir yönetici makamına layık görülmüyorlar. Her zaman onların alt mevkisinde kalmaktan strese meyilli karşı cinsleri vardır. İş hayatında birçok zorluğa karşın akıllarından işten ayrılma fikrini çıkarıp mücadeleci ruha bürünürler. 

Birçok kesim başarı sağlayan kadınların iş hayatında yükselen pozisyonlarını dezavantaj olarak değerlendirir. O kesime göre aile yapısı tehlikeye girmiştir. Eşinden fazla para kazanma ihtimali ile başlayıp evini ihmal edeceğine inanıp çocuk sahibi olmaktan vazgeçmeye kadar söylemlerde bulunurlar.

Çalışan Kadın Başarı İçin Uğraşır

Kadın olmak, bir parçadan başka bir parçayı bütünlemeyi bilerek elindeki her işi tamamlamayı gerektirir. Sürekli yarışa sürüklenen kadının sadece iş yerinde değil ailesiyle de eşit şartlarda ilgilenmemesi eleştirilir. İş hayatında kadın ve anne olmak mücadele gerektirir. Anne ve çocuk kavramının içinin boşaltılacağı kariyer odaklı kadınların çocuk istemeyeceği konuşulur. Eğer çocuk sahibi olursa da işini daha ön planda tutacağı, işini daha ön planda tutmadığı takdirde de işini ihmal edeceği düşüncesi eklenir. 

Oysaki çalışan bir kadının anne olacağını öğrenen kurum ona hemen pozisyon değiştirme teklifi sunar. Doğum için ayrılmak zorunda kaldığında ise yeri doldurulmak için arka planda bekleyenlere yeni fırsatlar tanınır. İşini kaybetmemek için iyileşir iyileşmez işe dönmeli ve kaybettiği mevkisine yeniden yükselmek için epey çabalamalıdır. Yeniden o pozisyona geldiğinde ise bir türlü daha yükseğe çıkamamanın verdiği gerçeklerle yüzleştirilir. Kadının kariyer planı işten ayrılıp çocuğunu yalnız büyütmek ise bu süreci daha farklı atlatabilir. İki durumda da insanların iş gücüne ve zaman yönetimine hatta kaliteye göre değerlendirmesi gereken işçilik fikri tamamen yok sayılır.

İş Hayatında Kadınlar Nelerle Karşılaşır?

İş hayatında kadın olmak konusunda her zaman gözükmeyen bir cam tavan vardır. Mevcut koşullar hiçbir zaman eşit değildir. Başarı için uğraşan kadınlar yapı gereği küçük işleri birleştirip bunu devasa çalışmalara çevirip iş ortamında başarı basamaklarını hızla tırmanır. İş hayatında ise kadınlar cam tavana maruz bırakılır ve istifa gerçeğine uyandırılır.

İş Hayatında Kadınların Başarılı Olması Neden İstenmez?

Birçok kesim başarı sağlayan kadınların iş hayatında yükselen pozisyonlarını dezavantaj olarak değerlendirir. O kesime göre aile yapısı tehlikeye girmiştir. Eşinden fazla para kazanma ihtimali ile başlayıp evini ihmal edeceğine inanıp çocuk sahibi olmaktan vazgeçmeye kadar söylemlerde bulunurlar.

Türkiye'de Kadın Çalışan Oranı Nedir?

Dünya Ekonomi Forumu yıllık olarak Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ni bize sunarak dünya genelinde kadın ve erkeklerin durumunu açıklıyor: Ne yazık ki Türkiye %22 ile AB ülkeleri içinde kadınların en az oranda çalıştığı ülke konumunda.

Yazar: Görkem Gündüz

başarı başarılı kadın istifa işten ayrılma aile yapısı kadın olmak anne ve çocuk kariyer planı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş Hayatında Kadınlar
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadınlar

04 Şubat 2019
Kadın Girişimcilerin Başarıları
Girişimcilik

Kadın Girişimcilerin Başarıları

11 Mart 2019
E-Ticaret Ve Kadın Girişimciler
İş Hayatında Kadınlar

E-Ticaret Ve Kadın Girişimciler

03 Temmuz 2019