AnasayfaBlogKabin Memuru Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Kabin Memuru Nedir? Ne İş Yapar?

14 Nisan 2021
Kabin Memuru Nedir? Ne İş Yapar?

Hava yolu şirketlerinde istihdam edilen kabin memurları uçakların vazgeçilmez personelleridir. Yolculuk sırasında konforu sağlamak ve yolcuları bilgilendirmek onların görevidir. Pilotlarla koordineli bir şekilde hareket ederler. Çalıştığı yerin gökyüzü olduğunu düşünürsek oldukça havalı ve farklı deneyimler sunan bir meslektir. Maaşın dolgun olması da tercih edilirliğini arttıran en önemli sebeplerden biridir.

Tabii çalışma alanları sadece uçağın içi değildir. Meslek seçimi döneminde pek çok kişinin ilgisini çeken kabin memurluğuna başvurabilmek için bazı şartları gerçekleştirmek gerekir. Kabin memuru nedir? Kabin memurlarının yolculuk öncesinde ve yolculuk sırasındaki görevleri nelerdir? Ne kadar maaş alırlar? Kabin memuru olmak için ne yapmak gerekir? Kabin memuru olmak isteyenler ya da mesleğin inceliklerini merak edenler için kabin memurluğu hakkında tüm bilinmesi gerekenlere bakalım.

Kabin Memuru Nedir?

Uçuş sırasında yolcularla ilgilenen ve gereken durumlarda pilotun yönergelerini uygulayan görevlilere kabin memuru denir. Halk arasında hostes olarak bilinir. Erkek kabin memurlarına host, kadın kabin memurlarına hostes denir. Kabin memuru olarak göreve başlayabilmek için belli eğitimlerden geçmek gerekir. Normal görmelerinde bozukluk olanlar, renk körlüğü olanlar, gözlük ve lens kullananlar kabin memurluğuna başvuru aşamasında elenirler. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan ve kabin memuru olmak için gereken genel şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak

 • Erken adaylar için en az 190 cm, kadın adaylar için en az 175 cm boya sahip olmak

 • Sağlık taramalarında kabin memuru olmaya engel bir durumu bulunmamak

 • Boyla orantılı kiloya sahip olmak

 • Adli sicil kaydı bulunmamak

 • En az 10 yıl eğitim veren lise veya dengi bir okuldan mezun olmak

 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen bir sağlık kuruluşunun uyguladığı psikolojik testleri geçerek işe yeterlilik belgesi almak

 • İyi derecede İngilizce bilmek

 • Daha önce herhangi bir havacılık kuruluşunda çalışmışsa bu kurumdan disiplinsizlik ya da sağlık sorunları nedeniyle ayrılmış olmamak

Kabin memuru olmak için şartları sağladıktan sonra mesleğe uygun olup olmamak da önemlidir. Herkesin yapabileceği ve yapamayacağı meslekler vardır. Uzun yıllar bu meslekte kalınacağı düşünülürse bu oldukça önemli bir durumdur. Kabin memuru olmak isteyen kişilerin bazı özelliklere sahip olmaları mesleği yapabilmelerini kolaylaştırır. Bu nitelikler şunlardır:

 • İyi iletişim kurabilmelidirler.

 • Kapalı alanda uzun süre kalabilen kişiler olmalıdır.

 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmelidirler.

 • Dış görünüşüne önem veren kimseler olmalıdır.

 • Acil durumlar için hızlı karar verme tekniklerini bilmelidirler.

 • Stres yönetimi yapabilmelidir.

 • Güleryüzlü olmalıdırlar.

 • Ekip çalışmasına uyum sağlayabilmelidirler.

 • Nazik olmalıdırlar.

 • Empati kurabilmelidirler.

 • Disiplinli ve sorumluluk sahibi olmalıdırlar.

Kabin Memuru Ne İş Yapar?

Kabin memurları yalnızca uçağın iç kısmından sorumludur. Uçağın dışı ve kokpit kabin memurunun sorumluluğunda değildir. Hem normal durumlarda hem de acil durumlarda yetki sahibidirler. Uçağın yan taraflarında bulunan çıkış kapılarını talimatlara uygun biçimde açıp kapatmaktan sorumludurlar. Acil durumlarda acil çıkış kapısını açıp kapatırlar. Uçakta kullanılan ihtiyaç malzemelerini temin eder ya da temin ettirirler. Bu hava yolu şirketine göre değişen bir durumdur. Bazı hava yolu şirketlerinde malzeme getirmek için ayrı görevliler bulunur. Yiyecek ve içecek servisi yaparlar.

İmkan dahilinde yolcuların diğer istekleriyle ilgilenirler. Uçak kalkmadan hemen önce acil durumlarla ilgili bilgi verirler. Bu bilgileri hem sözlü olarak hem de işaretlerle ifade ederler. Sözlü ifadelerde önce ülkelerinin dilini sonra da İngilizceyi kullanırlar. Uçak kalkmadan önce pilotla toplantı yaparak uçuş yönergelerini öğrenirler ve bu konuda yolcuları bilgilendirirler.

Uçak kalkamadan önce, uçuş sırasında ve uçuş sonrasında uçağın temizliğini kontrol ederler. Yolcuların uçağa yerleşmelerine ve uçağı terk etmelerine yardım ederler. Uçağın iniş ve kalkışa geçmesi sırasında yolcuları kontrol ederek eksiklik olması durumunda müdahale ederler. Yaşlı ve engelli yolcularla ilgilenirler. Güvenliği tehdit edecek durumların erken önlenebilmesi bakımından kabini ve tuvaletleri sürekli gözlem altında tutarlar. Acil bir durumda prosedürlere uygun olarak hareket ederler ve uçağın tahliye edilmesini sağlarlar.

Yolculuk tamamlandıktan sonra uçuş raporu hazırlayıp sunarlar. Tüm bu görevleri yerine getirirken havacılık kural ve yönetmeliklerine göre hareket ederler. Kabin memurları diğer meslek sahiplerine normal standartlardan farklı çalışma koşullarına sahiptirler. Ancak yolcuların değerlendirme ölçütlerinde en önde gelirler. Yani yolcunun memnun kalması hava yolu şirketini de etkiler. Bu nedenle uçuşlarda çok büyük role sahiptirler.

Kabin Memuru Maaşları

Kabin memurluğu maaşı bakımında pek çok kişinin hayallerini süsleyen mesleklerden biridir. Maaşın yanında farklı ülkeler gezme, kültürler öğrenme, yabancı ülkelerin yemeklerini tatma ve lüks otellerde kalma gibi birtakım fırsatlar da sunar. Kabin memurlarının maaşları herkes için aynı değildir.

Göreve yeni başlayanla tecrübeli kabin memuru farklı maaşlar alırlar. Yaptıkları mesaiye göre ek ücret alabilirler. Ayrıca kabin amirliğine yükselebilirler. Bu durumda da maaşları değişir. Hava yolu şirketinin imkanları kabin memurlarının maaşlarını etkiler. Kabin memurları haftalık 30 saat uçuş yaparlar. Aylık mesai saatleri de 50 saati bulur. Ancak ne durumda olursa olsun tüm kabin memurları yılda 4 maaş tutarında ikramiye alırlar. Aylık 80 saatten fazla uçtuklarında mesai ücreti alırlar.

Yeni başlayan bir kabin memuru 5-6 bin lira civarında maaşla başlar. 15 yıl çalıştıktan sonra kabin amiri olabilirler. Kabin amiri olanların maaşları da 9-10 bin liradır. Ayrıca alınan maaşlar dışında yakıt ücreti, gidilen yerde kalınması durumunda harcırah ücreti de verilir. Kabin memurları aylık maaşlarına göre prim ücreti alırlar. Bu da emeklilik durumda önemlidir.

Kabin Memuru Nasıl Olunur?

Kabin memuru olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekir. Üniversitelerin Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri bölümünden mezun olanlar işe alım sırasında daha avantajlıdır. Bunun dışında Psikoloji, turizm, iletişim gibi bölümlerden mezun olmak da öncelikli olmanızı sağlar.

Kabin memurlarının geneline bakıldığında farklı meslek gruplarından kişiler olabilir. Önemli olan ilanlardaki yeterlilikleri taşıyıp mülakatı başarıyla geçebilmektir. İyi derecede İngilizce normal şartlar için geçerlidir. Ancak bazı hava yolu şirketleri ana dil dışında iki yabancı dili çok iyi derecede konuşma şartını öne sürerler. Boy sınırlaması da hava yolu şirketlerine göre değişebilir. Yeterlilikleriniz fazla olduğu zaman işe alınma olasılığınız da artar.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan ilanlara başvurulur. Hava yolu şirketleri kendi bünyelerinde yazılı sınav ve mülakat açarlar. Bu aşamaları da geçtikten sonra 3 aylık bir eğitim alınır. Kabin memuru olarak işe başlanır. Kabin memurları bilgilerini sürekli canlı tutmak zorundadırlar. Her uçuştan önce küçük bir sınava tabi tutulurlar. Sorulan soruları bilemezlerse uçuştan alınırlar.

Ayrıca sürekli kilolarına ve sağlıklarına dikkat etmek zorundadırlar. Zira uçuş üniforması bir defa verilir ve kilo alma durumunda değiştirilmez. Kilo alırlarsa hava yolu tarafından kilo vermeleri için bir ay süre tanınır. Uçuş sırasında ilginç olaylarla karşılaşabilirler. Doğum yaptırmak, bebek uyutmak zorunda kalabilirler. Ayrıca uzun saatler uçmak zorunda kaldıkları için sosyal hayatları etkilenebilir. Sürekli kapalı alanda kalmak ve aynı kişileri görmek depresyona sebep olabilir. Kabin memuru olmak isteyen adayların tüm bu zorlukları göz önünde bulundurarak bu mesleği seçmeleri gerekir.

Kabin Memuru Kabin Memuru nedir Kabin Memuru ne iş yapar Kabin Memuru maaşları Kabin Memuru nasıl olunur
Seray Akyüz
Seray Akyüz
Blog Yazarı

Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra çeşitli okullarda edebiyat öğretmeni olarak çalışan Akyüz, pandemi sürecinde İstanbul İşletme Enstitüsü'nde çeşitli eğitimler aldı. Aldığı bazı eğitimler sonucunda ajanslarda içerik üretmeye başladı. Edebiyat, eğitim, sağlık ve dekorasyon gibi konularda yazılar yazmakta.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.