AnasayfaBlogİzlemeniz Gereken 5 En İyi Kısa Film
Kişisel Gelişim

İzlemeniz Gereken 5 En İyi Kısa Film

03 Haziran 2020
İzlemeniz Gereken 5 En İyi Kısa Film

Geçmişten günümüze sinema endüstrisi, etki alanını ve gelişmesini sürdüren bir yapı inşa etmeyi başardı. Bu etki ve başarı da  sinemanın görselliği ve televizyonun etkililiği kaybetmesine bağlı olarak ortaya çıktı. Her ne kadar şu günlerde sinema ve sinemacılık, eskisi gibi ilgi ve alaka görmese de sinemanın kökeninde  olan görsel dil ve anlatı film izlememizin ana kaynağını oluşturuyor.

Birkaç yıldır zirvede olan televizyon filmleri dışında sinemadan ayrı olan kısa filmler de izlenmeyi hak eden anlatılar barındırabiliyor. Kısa filmin, sinemadan ayrı değerlendirilmesine yol açan kısalığı ve bu süre zarfındaki öykü yapısı, izleyici açısından hem avantaj hem de dezavantaj olarak görülebilir. Ne var ki kısa film ve en iyi kısa film anlatıları, yönetmenin kendi çizgisi ve öykü anlatımı için büyük bir bağımsızlık içeriyor.

Sinema endüstrisi, her zaman olmasa da süreç içinde belli başlı türleri ve yapıları tekrarlamaktan son derece hoşnut. Bu yapının ve tekrarların dışında pek çok yönetmen ve sinema filmleri olsa da kısa film açısından baktığımızda sinema filmlerine alternatif bir öykü anlatımını yakalayabiliyoruz.

Kısa filmler genellikle kısalığından dolayı, izleyici tarafından alışılmış uzun öykünün dışında olarak algılanıyor ve bu durumda kısa filme yönelik baştan bir önyargıyı yaratıyor. Oysaki listemizde yer verdiğimiz ve yer veremediğimiz pek çok kısa film, kısa sürede derdini anlatacak bir ahengi yakalayabiliyor. Aşırı subjektif listemizde de kısa filme olan bakış açısını geliştirebileceğiniz en iyi kısa film anlatılarını derledik, hiç kısa film izlemediyseniz bile bu listenin iyi bir başlangıç için uygun olacağını umuyoruz.

 5 En İyi Kısa Film Listesi

Kısa filmleri hem değerlendirme hem de izleme kısmında bazı eksiklikler ortaya çıkabiliyor. Alışık olduğumuz uzun metraj filmlerin bir alternatifi gibi gördüğümüz kısa filmler, hem yönetmenin kendini daha özgür ve doğru ifade edebilmesinin ana kaynağı hem de filmlerin sanatsallığını vurgulayan bir kategori. 

Aynı zamanda kısa film türü, tanınmış ve başarılı yönetmenlerin uzun metraj denemelerinden önce pek çok ürün verdikleri bir alan. Sinema filmlerinin çoğunda ticari kaygı ve reklam alma ihtiyacı kısa film sektörü için tam anlamıyla geçerli değil. Genellikle kısa film, festivallerde gösterime sokuluyor ve kısa filmin başarısına bağlı ödül alabiliyor. Kısa filmlere ve en iyi kısa film anlatılarına baktığımız zaman, senaryo yazarlığı ve yönetmenlik için uygun ortam yaratılabiliyor. Bunda dolayı senaryo yazarı ve diğer ekip üyeleri de kendilerini daha bağımsız hissedebiliyor. 

Kısa film yapımına dair ilginin yanı sıra bir girişiminiz olsun istiyorsanız öncelikle bol bol kısa film izlemeniz gerek. Uzun metraj film yapımından daha farklı bir perde arkası hazırlığı ve etkisi olan kısa film sektörü, amatörden profesyonelliğe geçiş için de uygun bir alan. Bunun yanı sıra kısa filmi sadece bu yönüyle değil, size sağladığı bağımsızlık ve fikri anlatabilme özelliğiyle de tanımalısınız. Bu konuda gerekli bilgileri almak için Enstitü tarafından online eğitim şeklinde verilen kısa film yapımı kursunu alabilirsiniz. Film izleme pratiği için de aşağıdaki filmleri izlemeye başlayabilirsiniz. Filmlerin tümünü de online platformlarda bulabiliyorsunuz. 

Cargo / 2013

2013 Avusturya Kısa Film Festivali Finalisti Cargo, hem post-apokaliptik bir dünya kurgusu hem de duygusal anlatı performansını kısa film içinde oldukça güzel bir şekilde yansıtmıştı. Cargo, 7 dakikalık süre zarfında zombi saldırısı sonrası baba ile kız çocuğunun yolculuğunu, duygusal bir tonda anlatmayı başarıyor. Diyalogun olmadığı kısa film, oldukça güzel bir anlatı sunmasının sonucu listemizde kendine yer buluyor.

Ayrıca filmin yarattığı kurgunun, izleyici tarafından beğenilmesi sonucu 2018 yılında ayını adla uzun metraj filminin yapıldığını da hatırlatalım. Kısa filmin, 7 dakika içinde derdini net şekilde anlatma durumundan uzak uzun metraj film, kısa filim ile uzun metraj film arasındaki anlatı farkına da bir örnek oluşturuyor. 

Lights Out / 2013

Bir başka aynı adlı uzun metraj filme esin kaynağı olan kısa film ise Light Out. 2013 yılında Yapımcı ve Yönetmen David. F Sanderg'in online platformlarda paylaştığı Light Out, başarılı kısa korku filmi örneklerinden biridir. Aynı adla vizyona giren uzun metraj filminden daha gerilimli olmayı başaran kısa film, hem yönetmenlik hem de ses açısından da gerilimi izleyene yansıtabiliyor. Bu filmi severseniz yönetmenin diğer kısa korku filmlerine de online mecralardan göz atmanızı öneririz.

Golden Shot /2016

Listemizde yer verdiğimiz animasyon yapımı Türk kısa film örneği ise Gökalp Gönen'in yönetmenliğindeki Altın Vuruş. Hem animasyon kategorisinde hem de kısa film yapımında standardı aşan Altın Vuruş, Türk kısa film yapımları açısından da başarılı bir anlatı sunabilmektedir. Karakter tasarımları ve anlattığı başarılı öykü, animasyon sektörü ile kısa filmin birlikteliğe de güzel bir örnek oluşturuyor. Konusundan bahsedecek olursak karanlığa bırakılmış paslı robotların, Güneşin onları kurtaracağı günü umut etmeleri ve aralarından bir robotun bunu gerçekleştirmek üzere olan mücadelesi anlatılıyor. 

Başarılı bir öykü ve görselliği yaşatmayı başaran Altın Vuruş, pek çok festivalden de ödülle dönmeyi başarmıştır. Hem animasyon kısa film örneği açısından hem de Türk yapımlarının gelişmesine güzel bir örnek oluşturduğundan bu kısa filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

The Neighbor's Window/ 2019

En iyi kısa film listemize, 2020 Oscar kısa film kazananı Neighbor's Window ile devam ediyoruz.  Film yapıcısı Marshall Curry'nın yönetmenliğindeki film, rutin hayat dışındaymış gibi görünen diğer hayatlara pencereden yani uzaktan bakan bir kadının( Alli) hikâyesini anlatıyor. Pek çok uzun metraj anlatısında da karşımıza çıkan "seyirci olma" kavramına değinen film, 20 dakikalık süre içinde kendi hayatımız ve diğer hayatlara seyirci kalma durumunu başarıyla işleyebiliyor. 

Inside/ 2002

Listedeki diğer filmlere göre daha popüler olan filmimiz ise Inside. Psikolojik gerilim türünde başarılı kısa filmlerden biri olan İnside, psikolojik hastalıklar konusunda etkili bir hikâye anlatımı sunuyor. Filmi, başarılı yapan etkenlerden biri de 5 dakika içinde çoğu uzun metraj filmin 2 saatte anlatamadığı psikolojik rahatsızlığı, merak ve ilgi uyandıracak şekilde anlatmasıdır.

En iyi kısa film kategorisinde değerlendirdiğimiz kısa filmler ve adını anmadığımız pek çok başarılı kısa film, bu sektöre ilgi duyanların ilgisini besleyecek senaryo ve görselliği sunma imkânını yaratıyor. Öğrencilikten başlayarak profesyonel olarak kendinizi geliştirebileceğiniz kısa film alanı için bol bol pratik ve kısa film izlemesi yapmanız önerilir. Yine yaptığınız filmi yurt içi ve yurt dışı festivallere göndermek, kendinizi ve filminizi duyurmak adına bir fırsat yaratabilmektedir. 

en iyi kısa film kısa filmler cargo kısa korku filmi senaryo kısa film sektörü
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.