AnasayfaBlogİyi ki Doğdun Walt Disney!
Tarihte Bugün

İyi ki Doğdun Walt Disney!

05 Aralık 2019
İyi ki Doğdun Walt Disney!

En sevdiğimiz animasyonların, çizgi filmlerin yönetmeni, senarist ve çok daha fazlası Walter Elias Disney… Disney, tarihte bugün dünyaya gözlerini açtı. 5 Aralık 1901 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Illinois Eyaletinde dünyaya geldi. Çocukluğunun çoğunu Marceline, Missouri'de geçirdi. Burada komşularına ve aile dostlarına resimler çizdi ve satmaya başladı. Disneyland ve Disney World eğlence parklarının kurucusuydu. Aynı zamanda ünlü bir Amerikan sinema ve televizyon yapımcısıydı. Walt Disney kimdir? İlham veren hikayesi nedir?

Walt Disney Kimdir?

Walt Disney, 5 Aralık 1901’de Amerika’da doğan dünyaca ünlü yönetmen ve senaristtir. İrlandalı-Kanadalı bir babanın ve Alman-Amerikalı bir annenin çocuklarından biri olan Disney, ailenin 5 çocuğundan biriydi. Walt Disney, Mickey Mouse dahil olmak üzere dünya çapında ünlü çizgi filmlerin öncüsü olmuştur. Disneyland ve Disney World eğlence merkezlerinin kurucusu olan ünlü bir Amerikan yapımcısıydı.

Walter Elias Walt Disney, kardeşi Roy ile birlikte, dünyanın bilinen en iyi sinema prodüksiyon şirketlerinden biri olan Walt Disney Productions'ı kurdu. Disney, yenilikçi ve farklı bir animatördü. Bunun sonucunda da Mickey Mouse karakterini hayata geçirdi. Disneyland ve Walt Disney World tema parklarının kurucusudur. Disney, yaşadığı süre boyunca toplamda 22 adet Akademi Ödülü kazandı. 

Walt Disney Çocukluğu Nasıldı?

1911 yılında, Disney ve ailesi, Disney'in trenlere ilgisinin oluştuğu ve sevgisinin geliştiği Kansas City'e taşındılar. Amcası Mike Martin, Iowa eyaletine bağlı Fort Madison ile Marceline arasındaki rotada çalışan bir tren mühendisiydi. Disney daha sonra, bir yaz süresince demiryolunda çalıştı ve gezginler için atıştırmalıklar ile gazete sattı. Disney, Şikago'daki McKinley Lisesinde okudu. Burada, çizim ve fotoğrafçılık dersleri aldı. Aynı zamanda okul gazetesine katkıda bulunan bir karikatürist olmuştu. Geceleri Chicago Sanat Enstitüsünde dersler aldı.

Walt Disney Animasyon Stüdyoları

Bir gazete sanatçısı olarak kariyer yapma amacıyla 1919 yılında Disney, Kansas City'e taşındı. Erkek kardeşi Roy, daha önce Ub Iwerks olarak bilinen karikatürist Ubbe Eert Iwwerks ile tanıştığı Pesmen-Rubin Sanat Atölyesinde bir iş buldu. Oradan, Disney, Kansas City Film Reklam Şirketi'nde çalıştı, burada kesme animasyonuna dayanarak reklamlar yaptı. Disney ile Harman, Laugh-O-Grams adlı çizgi filmlerini ekrana yansıtmak için yerel bir Kansas City tiyatrosu ile bir anlaşma gerçekleştirdiler. Karikatürler oldukça popülerliğe sahipti ve Disney aynı isme sahip olduğu kendi stüdyosunu edinmeyi başardı. Ancak 1923'te stüdyonun borçlanması ile Disney, iflas ilan etmek zorunda kaldı.

Disney ve kardeşi Roy, 1923 yılında karikatürist Ub Iwerks ile beraber Hollywood'a taşındılar. Üçü birlikte orada Disney Brothers'ın Karikatür Stüdyosu'na başladı. Şirket kısa süre sonra Roy’un önerisi üzerine adını Walt Disney Studios olarak değiştirdi. 1923 yılında Hollywood'a gelmesi ve amcasının garajında stüdyo açmasıyla animasyona yönelme kararı alan Disney'in ilk hayata geçirmeyi planladığı çizgi film ise "Alice Harikalar Diyarı" idi. Disney 100'den fazla sinema filmi çekti. İlk uzun metrajlı çizgi filmi 21 Aralık 1937 tarihinde Los Angeles'ta ilk kez sahnelenen Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler oldu. Bir buçuk milyon dolarlık dev bir yatırım olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler çizgi filmin getirisi büyüktü. Sekiz Oscar kazandı. Bu, Walt Disney Studios'u önündeki beş yıl boyunca animasyon filmi tamamlamaya yönlendirdi.

En ünlü Disney Filmleri Hangileri?

 • Pinokyo (1940)

 • Fantasia (1940)

 • Dumbo (1941)

 • Bambi (1942)

 • Külkedisi (1950)

 • Hazine adası (1950)

 • Alice Harikalar Diyarında (1951)

 • Peter Pan (1953)

 • Leydi ve Serseri (1955)

 • Uyuyan Güzel (1959)

 • 101 Dalmaçyalı (1961)

Walt Disney Parkları

Disney'in 17 milyon dolarlık Disneyland tema parkı, 17 Temmuz 1955 tarihinde bir dönemler portakal korusu olan Anaheim, Kaliforniya'da açıldı. Oldukça kısa bir süre içinde, park yatırımını on kat artırmıştı ve dünyanın dört bir yanından gelen turistleri eğlendirdi. Disneyland, zaman içindeki ilerlemeleri genişletti ve Orlando, Florida yakınlarındaki Walt Disney World ve Tokyo, Paris, Hong Kong ve Şangay'daki parklarla küresel çapta büyüdü. 

Walt Disney Ölümü

Hayatı boyunca dünya çapında çalışmalara ve başarılara imza atan Walt Disney, 15 Aralık 1966'da Amerika Kaliforniya'da 65 yaşındayken yaşamını yitirdi. Walt Disney, yaşadığı tüm olumsuzluklara, sıkıntılara ve hatta iflasa rağmen yılmadan çalıştı ve çabaladı. Minik bir fare çizimi ile hayatı tamamen değişen Disney, sıkıntılar içerisindeki hayattan, çizgi film ve animasyon dünyasına adını altın harflerle yazdırdı.

walt disney tarihte bugünbaşarı öyküsü disneydisneyland ilham walt disney
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.