AnasayfaBlogİyi ki Doğdun Walt Disney!
Tarihte Bugün

İyi ki Doğdun Walt Disney!

05 Aralık 2019
Takım elbise giymiş büyük bir adam heykeli büyük bir kalenin önünde durmaktadır. Sağ elinde küçük bir fare tutmaktadır. Fare adama doğru bakmaktadır ve başında bir şapka vardır. Hem adam hem de fare kararlı ve cesur bir görünüme sahiptir. Heykelin arkasında, üzerinde mavi beyaz D harfi bulunan büyük bir pankart görülüyor. Heykelin her iki yanında, yaprakları gökyüzüne doğru uzanan, çimenlerin arasında büyüyen iki bitki görülüyor. Arka planda, izleyiciye ihtişam ve gizem hissi veren bulanık bir kule görülebiliyor. Genel olarak görüntü bir güç ve dayanıklılık hissi veriyor.
Yaşam EvresiBaşarılarEk Bilgiler
ÇocuklukKomşularına ve aile dostlarına resimler çizdi ve satmaya başladı.Çocukluğunu Marceline, Missouri'de geçirdi.
GençlikUb Iwerks ile tanıştı, Kansas City Film Reklam Şirketi'nde çalıştı.Chicago Sanat Enstitüsünde ders aldı, okul gazetesine karikatürler çizdi.
Erken KariyerLaugh-O-Grams çizgi filmlerini yayınladı, stüdyosunu kurdu.1923'te iflas etti ve Hollywood'a taşındı.
İlk BaşarılarıWalt Disney Studios'u kurdu, Alice Harikalar Diyarı çizgi filmi çekti.Disney Brothers'ın Karikatür Stüdyosu'nu kurduğu yer Hollywood'dur.
Uzun Metraj FilmlerPamuk Prenses ve Yedi Cüceler filmini çekti.İlk uzun metrajlı çizgi filmi 21 Aralık 1937 tarihinde Los Angeles'ta ilk kez sahnelendi.
Ünlü FilmlerPinokyo, Fantasia, Dumbo, Bambi gibi dünyaca ünlü filmleri çekti.Disney 100'den fazla sinema filmi çekti.
Eğlence ParklarıDisneyland ve Disney World eğlence parklarının kurucusu oldu.Disneyland 17 Temmuz 1955'te Kaliforniya'da açıldı.
Ölüm22 adet Akademi Ödülü kazanmıştır.15 Aralık 1966'da Amerika Kaliforniya'da 65 yaşındayken yaşamını yitirdi.
MirasSinema ve eğlence sektöründe dev bir marka olan Disney'in kurucusudur.Küresel çapta eğlence parkları bulunur: Orlando, Tokyo, Paris, Hong Kong ve Şangay.

En sevdiğimiz animasyonların, çizgi filmlerin yönetmeni, senarist ve çok daha fazlası Walter Elias Disney… Disney, tarihte bugün dünyaya gözlerini açtı. 5 Aralık 1901 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nin Illinois Eyaletinde dünyaya geldi. Çocukluğunun çoğunu Marceline, Missouri'de geçirdi. Burada komşularına ve aile dostlarına resimler çizdi ve satmaya başladı. Disneyland ve Disney World eğlence parklarının kurucusuydu. Aynı zamanda ünlü bir Amerikan sinema ve televizyon yapımcısıydı. Walt Disney kimdir? İlham veren hikayesi nedir?

Walt Disney Kimdir?

Walt Disney, 5 Aralık 1901’de Amerika’da doğan dünyaca ünlü yönetmen ve senaristtir. İrlandalı-Kanadalı bir babanın ve Alman-Amerikalı bir annenin çocuklarından biri olan Disney, ailenin 5 çocuğundan biriydi. Walt Disney, Mickey Mouse dahil olmak üzere dünya çapında ünlü çizgi filmlerin öncüsü olmuştur. Disneyland ve Disney World eğlence merkezlerinin kurucusu olan ünlü bir Amerikan yapımcısıydı.

Walter Elias Walt Disney, kardeşi Roy ile birlikte, dünyanın bilinen en iyi sinema prodüksiyon şirketlerinden biri olan Walt Disney Productions'ı kurdu. Disney, yenilikçi ve farklı bir animatördü. Bunun sonucunda da Mickey Mouse karakterini hayata geçirdi. Disneyland ve Walt Disney World tema parklarının kurucusudur. Disney, yaşadığı süre boyunca toplamda 22 adet Akademi Ödülü kazandı. 

Walt Disney Çocukluğu Nasıldı?

1911 yılında, Disney ve ailesi, Disney'in trenlere ilgisinin oluştuğu ve sevgisinin geliştiği Kansas City'e taşındılar. Amcası Mike Martin, Iowa eyaletine bağlı Fort Madison ile Marceline arasındaki rotada çalışan bir tren mühendisiydi. Disney daha sonra, bir yaz süresince demiryolunda çalıştı ve gezginler için atıştırmalıklar ile gazete sattı. Disney, Şikago'daki McKinley Lisesinde okudu. Burada, çizim ve fotoğrafçılık dersleri aldı. Aynı zamanda okul gazetesine katkıda bulunan bir karikatürist olmuştu. Geceleri Chicago Sanat Enstitüsünde dersler aldı.

Walt Disney Animasyon Stüdyoları

Bir gazete sanatçısı olarak kariyer yapma amacıyla 1919 yılında Disney, Kansas City'e taşındı. Erkek kardeşi Roy, daha önce Ub Iwerks olarak bilinen karikatürist Ubbe Eert Iwwerks ile tanıştığı Pesmen-Rubin Sanat Atölyesinde bir iş buldu. Oradan, Disney, Kansas City Film Reklam Şirketi'nde çalıştı, burada kesme animasyonuna dayanarak reklamlar yaptı. Disney ile Harman, Laugh-O-Grams adlı çizgi filmlerini ekrana yansıtmak için yerel bir Kansas City tiyatrosu ile bir anlaşma gerçekleştirdiler. Karikatürler oldukça popülerliğe sahipti ve Disney aynı isme sahip olduğu kendi stüdyosunu edinmeyi başardı. Ancak 1923'te stüdyonun borçlanması ile Disney, iflas ilan etmek zorunda kaldı.

Disney ve kardeşi Roy, 1923 yılında karikatürist Ub Iwerks ile beraber Hollywood'a taşındılar. Üçü birlikte orada Disney Brothers'ın Karikatür Stüdyosu'na başladı. Şirket kısa süre sonra Roy’un önerisi üzerine adını Walt Disney Studios olarak değiştirdi. 1923 yılında Hollywood'a gelmesi ve amcasının garajında stüdyo açmasıyla animasyona yönelme kararı alan Disney'in ilk hayata geçirmeyi planladığı çizgi film ise "Alice Harikalar Diyarı" idi. Disney 100'den fazla sinema filmi çekti. İlk uzun metrajlı çizgi filmi 21 Aralık 1937 tarihinde Los Angeles'ta ilk kez sahnelenen Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler oldu. Bir buçuk milyon dolarlık dev bir yatırım olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler çizgi filmin getirisi büyüktü. Sekiz Oscar kazandı. Bu, Walt Disney Studios'u önündeki beş yıl boyunca animasyon filmi tamamlamaya yönlendirdi.

En ünlü Disney Filmleri Hangileri?

 • Pinokyo (1940)

 • Fantasia (1940)

 • Dumbo (1941)

 • Bambi (1942)

 • Külkedisi (1950)

 • Hazine adası (1950)

 • Alice Harikalar Diyarında (1951)

 • Peter Pan (1953)

 • Leydi ve Serseri (1955)

 • Uyuyan Güzel (1959)

 • 101 Dalmaçyalı (1961)

Walt Disney Parkları

Disney'in 17 milyon dolarlık Disneyland tema parkı, 17 Temmuz 1955 tarihinde bir dönemler portakal korusu olan Anaheim, Kaliforniya'da açıldı. Oldukça kısa bir süre içinde, park yatırımını on kat artırmıştı ve dünyanın dört bir yanından gelen turistleri eğlendirdi. Disneyland, zaman içindeki ilerlemeleri genişletti ve Orlando, Florida yakınlarındaki Walt Disney World ve Tokyo, Paris, Hong Kong ve Şangay'daki parklarla küresel çapta büyüdü. 

Walt Disney Ölümü

Hayatı boyunca dünya çapında çalışmalara ve başarılara imza atan Walt Disney, 15 Aralık 1966'da Amerika Kaliforniya'da 65 yaşındayken yaşamını yitirdi. Walt Disney, yaşadığı tüm olumsuzluklara, sıkıntılara ve hatta iflasa rağmen yılmadan çalıştı ve çabaladı. Minik bir fare çizimi ile hayatı tamamen değişen Disney, sıkıntılar içerisindeki hayattan, çizgi film ve animasyon dünyasına adını altın harflerle yazdırdı.

Çocukluk, Komşularına ve aile dostlarına resimler çizdi ve satmaya başladı, Çocukluğunu Marceline, Missouri'de geçirdi, Gençlik, Ub Iwerks ile tanıştı, Kansas City Film Reklam Şirketi'nde çalıştı, Chicago Sanat Enstitüsünde ders aldı, okul gazetesine karikatürler çizdi, Erken Kariyer, Laugh-O-Grams çizgi filmlerini yayınladı, stüdyosunu kurdu, 1923'te iflas etti ve Hollywood'a taşındı, İlk Başarıları, Walt Disney Studios'u kurdu, Alice Harikalar Diyarı çizgi filmi çekti, Disney Brothers'ın Karikatür Stüdyosu'nu kurduğu yer Hollywood'dur, Uzun Metraj Filmler, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler filmini çekti, İlk uzun metrajlı çizgi filmi 21 Aralık 1937 tarihinde Los Angeles'ta ilk kez sahnelendi, Ünlü Filmler, Pinokyo, Fantasia, Dumbo, Bambi gibi dünyaca ünlü filmleri çekti, Disney 100'den fazla sinema filmi çekti, Eğlence Parkları, Disneyland ve Disney World eğlence parklarının kurucusu oldu, Disneyland 17 Temmuz 1955'te Kaliforniya'da açıldı, Ölüm, 22 adet Akademi Ödülü kazanmıştır, 15 Aralık 1966'da Amerika Kaliforniya'da 65 yaşındayken yaşamını yitirdi, Miras, Sinema ve eğlence sektöründe dev bir marka olan Disney'in kurucusudur, Küresel çapta eğlence parkları bulunur: Orlando, Tokyo, Paris, Hong Kong ve Şangay
walt disney tarihte bugünbaşarı öyküsü disneydisneyland ilham walt disney
Koyu kıvırcık saçlı, olgun bir kadın aydınlık bir odada duruyor. Karmaşık beyaz işlemeleri olan kırmızı bir başörtüsü takıyor. Başörtüsü başının etrafına sarılmış ve çenesinin altına sıkıştırılarak yüzünü çerçeveliyor. Hafif bir gülümsemeyle önüne bakıyor, ifadesi nazik ve düşünceli. Elleri önünde kenetlenmiş, krem rengi bir üst ve uzun, desenli bir etek giyiyor. Otuzlu yaşlarının sonunda ya da kırklı yaşlarının başında gibi görünüyor.
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir grup ağaç ve bulutun arasından parlak bir gökkuşağı görünüyor. Gökkuşağı kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve morun canlı tonlarından oluşuyor. Ağaçlar uzun ve gürdür ve her biri koyu yeşil yapraklarla doludur. Gökyüzü, gökkuşağının ve ağaçların üzerinde süzülen beyaz ve gri bulutlarla doludur. Ön planda, kırmızı çizgili parlak renkli sarı bir top var. Daha uzakta, görüntünün ortasında bir logo ve canlı renkli bir nesne var. Sağ tarafta, çeşitli renklerde bir sıra balon var. Görüntünün sağ üst köşesinde yeşil ve kırmızı bir ağaç var. Merkeze doğru yaklaştıkça bir balon ve yeşil bir yaprağın yakın çekimi görülüyor. Tüm bu unsurlar bir araya gelerek çarpıcı bir manzara oluşturuyor.
Bölümler

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü

16 Temmuz 2020
Bu, mavi ve beyaz bir tasarıma sahip bir film logosudur. Arka plan mavidir, logo ise ortada beyaz bir metinden oluşur. Logo biraz bulanıktır ve ortasında beyaz bir daire vardır. Metin, üst kısmı hafifçe yuvarlatılmış dikdörtgen bir şekil ile çevrelenmiştir. Logo küçük beyaz noktalardan oluşan bir kenarlıkla çevrelenmiştir. Logo büyüktür, görüntünün büyük bir kısmını kaplar ve sol üst köşede yer alır. Logo tanınmış bir Disney şirketine ait olduğu için tanınabilir. İzleyicilerin kolayca dikkatini çekecek basit ama etkili bir tasarım.
Popüler Yazılar

Hikayesi İlginç 5 Şirket İsmi

16 Haziran 2020
Bu resim online bir NLP kursunu ve sertifikasını tasvir etmektedir. Resimdeki kadın gülümseyerek kursun eğlenceli ve ödüllendirici olduğunu ima ediyor. Boynunun, saçının ve ağzının yakın çekimi, kursun doğal dil işlemenin tüm yönlerini kapsadığını göstermektedir. Siyah arka plan ve merdiven, kursun kapsamlı ve ilgi çekici olduğunu gösteriyor. Arka plandaki kişinin elleri bulanıklaştırılarak kadına ve kurs materyaline odaklanıldığı vurgulanıyor. Kısacası, bu görsel NLP kursunun ve sertifikasyonunun ilgi çekici, kapsamlı ve ödüllendirici bir deneyim sunduğunu anlatmaktadır.
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
1350790
Bu görsel çevrimiçi bir Python kursuna ait. Kollarını kavuşturmuş, kendine güven ve kararlılık sergileyen bir adam görülüyor. Yüzünün yakın çekimi, odaklanmasını ve öğrenmeye olan bağlılığını ortaya koyuyor. Bir saatin yakın çekimi zaman yönetiminin önemini vurguluyor. Siyah arka plana karşı beyaz harfler, kursun profesyonelliği ve adanmışlığı hakkında bir fikir veriyor. Kıllı kolun yakın çekimi, gerekli olacak sıkı çalışmayı ve çabayı sembolize ediyor. Siyah takım elbiseli adam otorite ve güvenilirlik havası veriyor. Tüm bu unsurlar bir araya gelerek bu kursu olağanüstü bir çevrimiçi Python kursu haline getiriyor. Öğrenciye başarılı olması için gereken bilgi ve becerileri sağlayacağından emin olabilirsiniz.
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat