Close
Mobil Menu Bars

İyi Bir Yönetici Nasıl Olmalı ?

04 Şubat 2015, 2097 defa okundu.
İyi Bir Yönetici Nasıl Olmalı ?
İyi Bir Yönetici Nasıl Olmalı ?

Yöneticilerin en çok özledikleri şey biraz özgürlük ve kendisine vakit ayırabilmektir. Bir yönetici olarak uzun tatiller yapmayı özlediniz mi ? Ya da sorumluluklarınızı birilerine yüklemeyi istiyor musunuz ? Cevabınız "evet" ise bu kişi sizin yardımcınız olabilir. Eğer iyi bir yönetici asistanına sahipseniz sorumluluklarınızı birçoğunu ona yükleyebilirsiniz. İyi bir yönetici asistanı ya da diğer tabirle "sağ kol" birçok toplantıda size vekalet edebilir. Siz de toplantılarda vakit geçirmek yerine daha fazla kendinize zaman ayırabilirsiniz. İyi bir yönetici olmak herşeyi sahiplenmek, herşeye hakim olmak, her konuda mutlak bilgi sahibi olmak ve her konuya bireysel olarak katılmak demek değildir. İyi bir yönetici olmak görevleri dağıtmak, sorumluluk vermek ve iyi bir sağ kol seçmektir. Bu yazıda iyi bir yönetici asistanı seçebilmek için neler yapılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekeceğiz.

İyi bir yönetici asistanı

  • Seçici olun: İyi bir yönetici asistanına sahip olmak için doğru kişiyi işe aldığınızdan emin olmanız gerekiyor. Doğru kişiyi doğru işe almak hiçbir zaman kolay bir iş olmamıştır. Bu sebeple bir  yönetici asistanından ne beklediğinizi bilmeniz gerekir. Doğru kişiye karar verdikten sonra o kişiden neler beklediğinizi içeren bir iş tanımı oluşturun. İş görüşmesi öncesinde de adaya bu görevlerden bahsedin. Eğer yapabiliyorsanız onu bir toplantıya davet edin. Ya da günlük rutin işlerinizden birine dahil edin. Bu seçme konusunda size fazlasıyla yardımcı olacaktır.
  • Yönetici asistanından ne beklediğinizi net bir şekilde ortaya koyun: Yapılan araştırmalara göre yöneticiler, asistanlarının herşeyiyle ilgilenmesin isterler. Kravatının renginin uygun olup olmadığını, işle ilgili olmayan tatillerini planlamalarını ve diğer kişisel görevlerini yapmalarını isterler. Ancak yönetici asistanları için bu hiç istenmeyen ve iş verimini düşürecek taleplerdendir. Ancak bu genelleme yapılamayacak bir durumdur. Bunun tam tersi de söz konusu olabilir. Ancak iyi bir yönetici nasıl olmalı sorusuna cevap olarak; iyi bir yönetici, yönetici asistanı için genelleme yapmamalıdır. Taleplerini net bir şekilde ortaya koymalıdır.
  • Yetki verin: Yönetici asistanınıza önemli yetkiler vererek onu daha güvenli bir konuma yerleştirin. İş ortaklarınız ya da diğer mevkidaşlar size söylemesi gereken bilgileri yönetici asistanınız kanalıyla iletebilmeli. Yönetici asistanınızı güçlendirerek işlerinizi hafifletebilir ve asistanınızın konumunu yükseltebilirsiniz.
  • İletişim: Bazı yönetici asistanları CEO ların toplantılarına yönetici adına katılıyor. Buna mutlaka fırsat verin. Ayrıca e-postalarınıza cevap verebilmesine de olanak sağlayın. Bu durumun oluşması elbette zaman alıcı olacaktır. Ama iletişimi sağlamak size mutlaka fayda sağlar.
  • Bırakın işini yapsın: Yönetici asistanı bu işi yapmak üzere işe alındı. Onun işini daha iyi yapmasını istiyorsanız işine odaklanmasına fırsat verin.
Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!