AnasayfaBlogİyi Bir Şirkette Çalışıyorum Diyebilir misiniz?
İş Hayatı

İyi Bir Şirkette Çalışıyorum Diyebilir misiniz?

15 Ağustos 2016
İyi Bir Şirkette Çalışıyorum Diyebilir misiniz?

İnsanların gerçekten çalışmak istediği bir şirket, oyunda en güçlü rekabetçi avantajlardan birine sahiptir: en iyi personeli işe alma ve sahaya çıkarma yeteneği. Bu özellik birçok şirkette yok ve bu sonradan kazanılabilecek bir şey. Diğer bir ifadeyle diğer şirketlere göre avantajlı bir konumda olmak demektir. Bu avantajı yaratmak yıllar hatta daha fazlası bile sürebilir. İşverenin itibarındaki olay tamamen budur. Bunlar kariyerden kariyere, yıllık rapordan yıllık rapora, krizlerden krize ve sürekli iyileşmelerle inşa edilir. Bugünün dünyasında yine de itibar yönetmenin oluşumunda büyük bir istisna vardır. Şirketler artık çabuk reaksiyonlara yol açan sanal alemin viralleştirme etkisi sayesinde çalışanlarını bir gecede seçebiliyorlar. Teknolojiye yabancı olmayan ve teknolojiyi kullanan bir şirkette viraller genellikle heyecan verici bir paradigma veya yenilikle birlikte bir ürün veya hizmeti değiştirerek - geliştirerek gelir. Google, Amazon ve Twitter buna harika örnekler. Viral aynı zamanda harika veya prestijli bir marka sahibi olmaktan da gelebilir. Ama bütün bu çekici şirketlerin dışında birkaç bilindik payda da var.

Büyük bir şirkette mi çalışıyorsunuz?

Büyük şirketler sürekli öğrenmeye gerçek bir bağlılık gösterirler. Bu şirketler dersler, eğitim programları ve saha dışı deneyimler aracılığıyla insanlarının gelişimine yatırım yaparlar ve bu da organizasyonun kişisel gelişim için sağlam bir yol izlemeye istekli olduğunu gösterir. Büyük şirketler meritokrasilerdir. Maaşlar ve terfiler sıkı bir şekilde performansa bağlıdır ve düzenli değerlendirme sistemleri insanların nerede olduklarının farkında olmalarını sağlar. Her şirkette olduğu gibi tanıdığınız insanlar ve gittiğiniz okul sizin kapıdan girmenize yardımcı olabilir. Ama daha sonrasında her şey yaptığınız şeylerin sonuçlarıyla alakalıdır. Beyine, özgüvene ve rekabetçi bir ruha sahip olan insanlar böyle çevrelere bağlıdır.

Risk Faktörü

Büyük şirketler sadece insanların risk almasına izin vermezler ayrıca yapanları da kutlarlar. Ve bunu deneyip başarısız olan insanları da ateş edip öldürmezler. Meritokrasilerde olduğu gibi risk alma kültürü şirketlerin istediği olan yeniliğin katı fiyat yarışına karşı tek savunması olduğu global pazar yerine yaratıcı ve cesur çalışanları çeker. Büyük şirketler hem toplum hem de iş için iyi olan şeyin ne olduğunu bilirler. Cinsiyet, ırk ve ulus hiçbir zaman tercih nedeni olmamıştır. Herkesin fikri önemlidir. Tercih edilen işverenler pratiklerinde görünüş ve çevresel hassasiyetlerinde çeşitlidir ve küreseldir. Tek bir kelimeyle büyük şirketler aydınlardır. Büyük şirketler işe alım standartlarını yüksek tutar. Adayların zeka ve önceki deneyimler etrafında merkezlenen katı kriterleri tarafından oluşan kademeye katılmaları için zorlu bir mülakat süreciyle çok çalışmalarını sağlarlar. Yeteneğin diğer bir yeteneği çekmede esrarengiz bir yolu vardır. Büyük şirketler kazançlıdırlar ve büyürler. Yükselen bir hisse fiyatı bir işe alım ve muhafaza mıknatısıdır. Ama bunun arkasında sadece büyüyen şirketler size gelecekte kariyer hareketliliği ve parasal ödüller teklif edebilirler. Aslında bir şirketin size söyleyebileceği en sarhoş edici şeylerden biri de, bir potansiyel çalışan olarak "Hayatınızın sürüşü için bize katılın." Ve bu da bir çember ortaya çıkarır. En iyi takım en iyi takımı çeker ve kazanmak genellikle daha fazla kazanmayı getirir. Bu sizin ve yanınızdaki insanların hiç bırakmak istemeyecekleri bir sürüş.

İnsanların çalışmak istediği şirket hangisidir?

İnsanların gerçekten çalışmak istediği bir şirket, oyunda en güçlü rekabetçi avantajlardan birine sahiptir: en iyi personeli işe alma ve sahaya çıkarma yeteneği. 

Büyük şirkette mi çalışıyorsunuz?

Büyük şirketler sürekli öğrenmeye gerçek bir bağlılık gösterirler. Bu şirketler dersler, eğitim programları ve saha dışı deneyimler aracılığıyla insanlarının gelişimine yatırım yaparlar ve bu da organizasyonun kişisel gelişim için sağlam bir yol izlemeye istekli olduğunu gösterir.

Büyük şirketler ne sağlar?

Büyük şirketler meritokrasilerdir. Maaşlar ve terfiler sıkı bir şekilde performansa bağlıdır ve düzenli değerlendirme sistemleri insanların nerede olduklarının farkında olmalarını sağlar.

İyi Bir Şirkette Çalışıyorum Diyebilir misiniz?güzel bir iş bulmak iyi bir işte iş bulmak iyi bir şirkette iş arıyorum iyi bir şirkette çalışmak iyi işe girmek
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi Aile ve Tüketim Bilimleri Bölümü mezunuyum. Blog yazarlığı ve insan kaynakları yönetimi sertifikalarım var. İngilizce dilinde yüksek lisans derecem var ve 3 yıl ABD'de yaşadım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
CV Hazırlama Eğitimi
4.6
(50)

CV Hazırlama Eğitimi

6 Konu3 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
700209
Kariyer Yönetimi Eğitimi
5
(26)

Kariyer Yönetimi Eğitimi

23 Konu4 Saat
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat