AnasayfaBlogİtalyanca Öğretmeni Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır?
Meslekler

İtalyanca Öğretmeni Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır?

10 Temmuz 2021
İtalyanca Öğretmeni Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır?

Görev aldığı eğitim kurumu ya da kuruluşunda kursa katılım sağlayan kursiyerlere ya da öğrencilere belirlenen programlar çerçevesinde, konuşma, anlama, okuma ve yazma becerilerini kazandırmak üzere teorik ve pratik İtalyanca eğitimi veren kişilere İtalyanca öğretmeni denir. Sadece dil bilgileri değil aynı zamanda kültürle ilgili bilgileri kazanmalarını sağlar. Öğrencilerinin hem yeni bir dil hem de yeni bir kültür ile tanışmalarına yardımcı olur.

İtalyanca öğretmeni, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda çalışmalarını sürdürür. En temel görevleri yeni bilgiler öğretmektir. Mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olacak şekilde kendinden beklenen işi belirlenen zaman içerisinde tamamaları gerekir. Bir öğretmende beklenen vasıflarla donanmış olmalıdır. 

Yazımızda İtalyanca öğretmeni ile ilgili merak edilen tüm sorulara yanıtlar hazırladık. İtalyanca öğretmeni Nedir? İtalyanca öğretmeni ne iş yapar? İtalyanca öğretmeni maaşları ne kadar? Birlikte inceleyelim.

İtalyanca Öğretmeni Nedir?

Özel ya da kamuya ait eğitim kurumlarında kursiyer ya da öğrencilere eğitim merkezi tarafından belirlenen program çerçevesinde İtalyanca konuşma, okuma, yazma ve anlama becerilerini kazandırmak üzere çalışmalar sergileyen kişilere İtalyanca öğretmeni unvanı verilir. İtalyanca öğretmeni teorik ve pratik eğitim veren kişidir. Aynı zamanda öğrencilerinin eğitimini verdiği dilin kültürü ile de tanışmalarını sağlar. Hemen hemen herkes küçük yaşlarda öğretmen olma hayali kurar. Dil öğrenmeye yatkın olan kişiler tarafından daha çok tercih edilir.

İtalyanca öğretmeni olmak isteyen kişiler alacakları eğitimin yanı sıra öğreteceği dile ve kültüre ilgi de duymalıdır. Üniversitelerin İtalyanca bölümünden mezun olan kişiler ve ardından öğretmenlik formasyonu alanlar İtalyanca öğretmeni olarak çalışmalarına başlayabilir.

Yabancı dile merakı olan ve öğretmenlik mesleğine ilgi duyan kişiler, kariyerlerini bu alana yönelik olarak şekillendirmek isteyebilir. İnsanlarla iletişim içinde olmayı sevmek, öğretmeyi sevmek de mesleğin önemli gereklerinden olarak sıralanabilir.

İtalyanca Öğretmeni Ne İş Yapar?

İtalyanca öğretmeni, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda çalışması gereken meslek mensuplarındandır. İşletme tarafından belirlenen araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanmalıdır. Güçlü bir iletişim becerisine sahip olan İtalyanca öğretmenlerinin temel görevi öğrencisine yeni dil becerisi kazandırmaktır. İtalyanca öğretmenin temel görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • Eğitiminden sorumlu olduğu grubun düzeyine uygun olacak şekilde çalışma planı hazırlamalıdır.

 • Amaç olan dilde, öğrenci merkezli olacak şekilde İtalyanca derslerini işlemelidir.

 • İtalyanca konuşma, anlama, okuma ve yazma becerisini kazandırmak üzere öğrencilere ya da kursiyerlere teorik ve pratik örnekler yaptırmalı ve testler çözdürmelidir.

 • Öğrencilerin ya da kursiyerlerin başarılarını ölçmek değerlendirmek, idareye sonuçları vermekten sorumludur.

 • Öğrencilerine ders saatleri dışında yardımcı olması gereken çalışma saatlerini belirlemeli ve uygulamalıdır.

 • Gerekli durumlarda öğrencilere danışmanlık hizmeti vermeli ve öğrencilerin daha iyi İtalyanca eğitimi almaları hususunda yol göstermelidir.

 • Araştırma ve uygulama merkezlerinde, öğrencilerin gelişimlerine katkı sağlayacak eğitim ve öğretim yöntemlerini geliştirmeli ve uygulamalıdır.

 • Çalıştığı eğitim kurumunda hizmet içi eğitim seminerlerine katılmalıdır.

 • Gerekli durumlarda İtalyanca derslerinde kullanmak üzere eğitim ve öğretim materyalleri hazırlamalıdır.

 • İtalyanca dili eğitim ve öğretimi ile ilgili bilgi şöleni, seminer, panel gibi faaliyetlere katılmalıdır.

 • Mesleği alanındaki gelişmeleri yakından takip etmeli ve uygulamalı aynı zamanda bazı görev ve işlemleri yerine getirmelidir.

İtalyanca Öğretmeni Maaşları

İtalyanca öğretmenleri iş bulma konusunda sıkıntı yaşamaz. Özel dersler vererek ya da bir kuruma bağlı olarak çalışmalarını sürdürebilir. Mesleği ile ilgili kendini sürekli geliştirmelidir. Eğitim verdiği öğrenci ve kursiyerlerin bilgi düzeylerini ölçümledikten sonra uygun çalışma programlarını düzenlemesi gerekir. Öğrenci ya da kursiyerlere İtalyanca yazma, okuma, konuşma ve anlama becerileri kazandırmak üzere çalışmalar sergiler. Bu eksiksiz olarak yerine getirmek üzere testler, örnekler ve içerikler hazırlaması konusunda özenli davranması gerekir.

Aynı zamanda öğrencilerin ders durumuyla ilgili başarılarını ölçmeli ve sonuçları eğitim kurumunun idaresine ve velilere bildirmelidir. İtalyanca öğretmeni; İtalyanca öğrenmek isteyen öğrenci ve kursiyerlere danışmanlık hizmeti de verir. Dili daha kolay ve hızlı öğrenebilmeleri için yol göstericilik yapar. İtalyanca öğrenmek isteyen öğrencilerin ve kursiyerlerin gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla yeni öğretim yöntemlerini araştırır ve geliştirir. İtalyanca öğretmenin maaşları çalıştığı kurumun özelliklerine göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda kişinin tecrübesi ve kendini geliştirme isteği de maaşlarını etkileyen unsurlar arasında yer alır. Peki, Bir İtalyanca öğretmeni ne kadar maaş kazanır?

 • Yeni mezun olmuş ve iş yaşamına yeni başlayan bir İtalyanca öğretmeni 3.800 TL maaş alır.

 • Bir süre tecrübe edindikten sonra ortalama 4.800 TL maaş kazandıkları görülür.

 • Uzun yıllar tecrübe edinmiş bir İtalyanca öğretmeni ise en fazla 6.500 TL maaş kazanmaktadır.

İtalyanca Öğretmeni Nasıl Olunur?

Üniversitelerin İtalyanca bölümünden mezun olan ve sonrasında öğretmenlik formasyonu alanlar İtalyanca öğretmeni olarak çalışma yaşamına başlayabilir. Yabancı dile merakı olan ve öğretmenlik mesleğine ilgi duyan kişiler, kariyerlerini bu alana yönelik olarak şekillendirmek isteyebilir. İtalyanca öğretmeni olarak çalışmak isteyen kişiler hangi eğitimi tamamlamaları gerektiğini ve kariyerlerinde nasıl bir yol almalarını gerektiğini merak eder. İtalyanca öğretmeni olmak için üniversitelere bağlı olan eğitim fakültelerinden "İtalyan Dili ve Edebiyatı" bölümünü tamamlamaları şartı aranır. İsteyen kişiler yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayarak üniversitede öğretim görevlisi olarak kariyer yaşamına devam edebilir. Mezun olanlar Milli Eğitim Bakanlığı’ndan pedagojik formasyon eğitimi alarak İtalyanca öğretmeni olarak çalışmalarını sürdürebilir.

Bu hakkı kazanan kişiler kamu kuruluşlarında öğretmenlik yapabilmek için KPSS’ye girebilir ve beklenen şartları karşılaması durumunda uygun pozisyona atanmayı bekleyebilir. Bunun yanında özel eğitim kurumları ile dershanelerde İtalyanca öğretmenliği yapabilir. Bazı İtalyanca öğretmenleri ise hiçbir kuruma bağlı olmadan özel ders vermeyi de seçebilir. İtalyanca öğretmenliği yapmak isteyen kişilerin mesleğe ait nitelikleri da taşıması beklenir. İletişim yönlerinin güçlü olması, öğretmeyi sevmesi, ilgili ve sevecen olması, başka bir dili ve kültürü öğretmekten keyif alması bu nitelikler arasında en önemlileridir.

italyanca öğretmeni italyanca italyanca öğretmeni nedir italyanca öğretmeni ne iş yapar italyanca öğretmeni nerelerde çalışır italyanca öğretmeni maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İtalyanca Kursu (A1)
5
(3)

İtalyanca Kursu (A1)

30 Konu5 Saat
Duygu ÇetinDuygu Çetin
268169
Barista kursu
4.2
(11)

Barista Eğitimi

10 Konu10 Saat
Betül Yavaş KoçBetül Yavaş Koç
314150
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
15099