AnasayfaBlogİtalyanca Öğrenmeye Nereden Başlamalı?
Video

İtalyanca Öğrenmeye Nereden Başlamalı?

15 Temmuz 2021
İtalyanca Öğrenmeye Nereden Başlamalı?

İtalyanca öğretmeni Duygu Çetin; İtalya öğrenmeye nereden başlamak gerektiği konusunda bilgiler verdi. Kolay İtalyanca öğrenme tüyolarını paylaştı. 

Duygu Çetin kimdir?

2016 yılında Ankara Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Mezun olur olmaz da doğrudan özel sektör ile tanıştım. İtalyanca öğretmeni ve eğitmenliğe devam ediyorum. Küçüklüğümden beri dil tutkunuyum. Lisede dil okudum, üniversite tercihim de İtalyanca oldu. Eğitimde başka diller de öğrendim. 

Alfabesinde 21 harf bulunan İtalyanca nasıl bir dildir?

İtalyanca Latin dil ailesine mensup. Türkçe ile burada ayrılıyor. 21 harf mevcut, yabancı dilden gelen sözcüklerden dolayı 5 harf daha ekliyoruz. 21+ 5 harf. J, K, Y, W, X harfleri sonradan gelmiş. İtalyancada farklı sesler, örneğin Ç sesi yanındaki harflerle birleşince öyle okunuyor. Bu kuralları derste anlatıyorum.

Türkçede olup İtalyancada olmayanlar Ğ, H, Ö, Ü, J harfi. 

İtalyanca öğrenmek ne kadar zaman alır? Kendi kendine öğrenmek mümkün mü?

İtalyanca oldukça kolay bir dil. İngilizce alt yapısına sahip olanlar için öğrenmesi oldukça kolay. Latin dil ailesinden gelen İspanyolca ve Fransızca gibi dillerde de gördüğümüz bir durum var. Nesneleri eril ya da dişil olması. Buna bağlı olarak artikel alıyor. İtalyancada bu artikeller biraz daha fazla. Tek zorluğu bu olur. Artikellere alışmak biraz zaman alıyor. Alıştıktan sonra belli başlı kuralları var. O tablo gözümüzün olduğu sürece sonrasında kolayca kavranabilir. 

Öğrenmek ne kadar zaman alır soruş kişiye bağlı olmakla birlikte, ben 1 yılı deneyimledim. Kendi kendine tabi öğrenilebilir ancak çok disiplinli olmayı gerektirir. Dili yaşamak ve dile maruz kalmak önemli. Bunu da siz sağlıyorsunuz. Dizi fil izleyerek ya da öğrenmiş olduğunuz hedef dilde arkadaş edinerek. 

İspanyolca ile ortak kelimeleri var mı?

İspanyolca ve Fransızca ile ortak kelimeler yakalayabiliyoruz. 

İtalyancayı öğrenme aşamasında nelere dikkat etmek gerekiyor? 

Aslında ilk dikkat etmemiz gereken şey; ilgi, zaman, dikkat, itina ile yaklaşmak. Biz biraz hobi gibi yaklaşıyoruz dil öğrenmeye. Dil öğrenmeniz için bir amacınızın olması sizi o dile bağlı ve sadık kılıyor. Bir amaç için dil bir araç için dil olarak ayırıyorum. İş için öğrenebilirsiniz, eğitim amaçlı İtalya’da bulunmanız gerekiyor. Bunlar sizin çalışma sitilinizi de beliriyor. Özellikle dikkat etmeniz gereken dili ne için öğrenmek istediğiniz. Sürekli aktif tutmanız, sürekli dinlemek, okumak yapılabilir. Dinleme daha tercih edilen kolay ve eğlenceli kısım. Ben özellikle yazmayı da öneriyorum. Dil öğreniminde yazmaya da ağırlık verilmesini öneriyorum.

İtalyanca öğrenmeye başlayanlar için neler önerirsiniz?

İtalyancanın telaffuzu Almanca ve Fransızcaya göre daha kolay. Kurallar diğer Latin dillerine göre daha kolay. Uygulamalar var. Telefon uygulamaları olarak telefon kartları çıkıyor. Dizi olarak Netflix izleyerek İtalyanca olarak kategorize edilmiş bir alan var. O anadile sahip biriyle sohbet etmek çok faydalı. Dili teoride ve pratikte kullanmanız çok farklı. Önemli olan dilin kendine özgü pratiğini düzenli olarak yapmak. 

İtalya öğrenmeye nereden ve nasıl başlamalıyız?

Hem İtalyanca hem yeni bir dil olarak düşünmeliyiz. Önce alfabesini tanımakla başlamalıyız. İkinci önemli şey telaffuzdaki belli başlı kuralları tanımak önemli. Dili öğrenmeye devam ederken o kuralları sürekli tekrar ediyoruz. Gramer önemli değil kelime öğrenin diyen bir taraf var. Diğer taraf kelime nasılsa öğrenilir gramer öğrenin diyor. Bir diğer tarafta gramer de kelime de pratikte öğrenilir diyor. 

Dil bir kurallar bütünü. Gramer önemli ama boğmayalım da kendimizi. Gramer sizin alt yapınızı oluşturur. Daha sonra ufak ufak kelimeleri ekleyerek ve dilbilgisiyle harmanlayarak, ufak ufak paragraflar yazarak geliştirebilirsiniz. Sadece gramer gitmek dilden sıkılmanıza sebep olur. Kelime öğrenseniz de asılı kalır havada. Hepsi birbirini tamamlıyor. Önemli olan dengeli başlamak. Yazarak, okuyarak, dinleyerek pekiştirmekte fayda var. Eril, dişil artikelleriyle öğrenmekte fayda var. 

Dil öğrenmek bizi korkutan süreç, o korkuyu yenmek gerekiyor. Adım atmanız gerekiyor. 

İtalyanca için romantik dil benzetmesi var mı?

Romantik dil Fransızcaya daha çok yakışıyor. Melodik bir dil deniliyor. Melodik daha yakışan kavram. Aksanlar çok var. Keyifli bir dil. 

İtalyancada bir isim o ile bitiyorsa erkek, a ile bitiyorsa kadın ismi mi oluyor?

İtalyanca'da bir ismin erkek mi yoksa kadın adı mı olduğu genellikle kelimenin sonuna bakılarak belirlenebilir. Sonu o ile biten isimler için genellikle erkek isimleri oldukları varsayılır. Benzer şekilde, bir isim a ile bitiyorsa, genellikle bir kadın ismi olarak kabul edilir. Ancak bu kuralların istisnaları vardır; örneğin, İngilizce kadın isimleri her zaman -o ile bitmez ve bunun tersi de geçerlidir. Ayrıca, İtalyanca isimleri nasıl kategorize ettiğimizi etkileyebilecek başka hususlar da vardır; mesleki unvanlar ve belirli coğrafya veya milliyet terimleri bazen kelimelerin cinsiyet sınıflandırmasını görünüşte rastgele yollarla değiştirebilir. Bu nedenle, İtalyanca öğrenen herkes, yalnızca çeviride cinsiyetle ilgili genel yönergeleri değil, aynı zamanda bu büyüleyici dilin birçok istisnasını ve kendine özgü özelliklerini de öğrenmelidir.

İtalyanca dersinizde öğrenciler neler öğreniyor?

İtalyanca kursunda; alfabe, telaffuz konularına değiniyoruz. Sonrasında artikelleri başlıyoruz. İsimlerin nesnelerle uyumu. O bitimliler ve a bitimlileri tanıyoruz. Fiil çekimleri. Meslekleri, ülkeleri, milletleri tanıyoruz. Taşıtlar, hayvanlar, bitkiler şeklinde temel başlangıç yapıyoruz. Her derse İtalyanca şarkı ile başlıyoruz. 

İtalyancadan dilimize geçen kelimeler var mı?

Çok fazla var. Trafik, makine, palyaço, çikolata gibi çok basit kelimeler de var. 

İtalyanca öğrenmeye yeni başlayanlar için önerileriniz nelerdir?

Amaç belirlemeleri önemli. Bu dili ne için öğrenmek istiyorum? Kararlı ve istikrarlı olmanız gerekiyor. Her gün vakit ayırmasını öneriyorum. Hem dilbilgisi hem kelime harmanlanarak ve pratikler de yaparak pekiştirmeleri gerekiyor. 

İtalyanca nasıl bir dildir?

İtalyanca Latin dil ailesine mensup. Türkçe ile burada ayrılıyor. 21 harf mevcut, yabancı dilden gelen sözcüklerden dolayı 5 harf daha ekliyoruz. 21+ 5 harf. J, K, Y, W, X harfleri sonradan gelmiş.

İtalyancayı öğrenme aşamasında nelere dikkat etmek gerekiyor? 

Aslında ilk dikkat etmemiz gereken şey; ilgi, zaman, dikkat, itina ile yaklaşmak. Biz biraz hobi gibi yaklaşıyoruz dil öğrenmeye. Dil öğrenmeniz için bir amacınızın olması sizi o dile bağlı ve sadık kılıyor.

İtalya öğrenmeye nereden ve nasıl başlamalıyız?

Hem İtalyanca hem yeni bir dil olarak düşünmeliyiz. Önce alfabesini tanımakla başlamalıyız. İkinci önemli şey telaffuzdaki belli başlı kuralları tanımak önemli. Dili öğrenmeye devam ederken o kuralları sürekli tekrar ediyoruz.

İtalyanca
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Barista Nedir? Nasıl Olunur?
Meslekler

Barista Nedir? Nasıl Olunur?

20 Şubat 2021
İş ve Eğitim Hayatında İspanyolcanın Önemi
Yabancı Dil Eğitimi

İş ve Eğitim Hayatında İspanyolcanın Önemi

14 Eylül 2021
Fransızca Öğrenmek Zor Mu?
Yabancı Dil Eğitimi

Fransızca Öğrenmek Zor Mu?

15 Eylül 2021
İtalyanca Kursu (A1)
5
(3)

İtalyanca Kursu (A1)

30 Konu5 Saat
Duygu ÇetinDuygu Çetin
800229
Barista kursu
4.2
(11)

Barista Eğitimi

10 Konu10 Saat
Betül Yavaş KoçBetül Yavaş Koç
775209
Fransızca Kursu (A1)
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Jenya İçliyürekJenya İçliyürek
800229
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299