AnasayfaBlogİtalyanca Öğrenmenin İpuçları
Kişisel Gelişim

İtalyanca Öğrenmenin İpuçları

20 Ağustos 2021
İtalyanca Öğrenmenin İpuçları

Herhangi bir yabancı dil öğrenmek gibi, İtalyanca öğrenmek de önemli miktarda zaman ve çaba harcamayı gerektirir. Bununla birlikte, ufkunuzu genişletecek ve İtalya gezisine çıkarsanız, gezi keyfinize büyük katkı sağlayacak ilginç ve zevkli bir aktivitedir.

Etkili bir şekilde öğrenmek için, sizin için en iyi olan öğrenme stiline bağlı olarak bir yöntem veya yaklaşım seçmelisiniz. Örneğin bazı insanlar görsel yöntemlerle veya videolarla öğrenmeyi tercih ediyor. Diğer insanlar sesleri duyarak öğrenmeyi sever. Diğer insanlar ise bir İtalyanca öğretmeninden ders alarak gruplar halinde dil öğrenirler. Bazıları ise kitap okuyarak öğrenmeyi (kendi kendine öğrenme) tercih edebilir. Hangi öğrenme stilini seçerseniz seçin, her hafta İtalyanca öğrenmek için birkaç saat ayırdığınızdan emin olun. İtalyanca öğrenme sürecinde kararlı olmak önemlidir, çünkü bu, öğrenme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Atacağınız ilk adım İtalyanca dilbilgisi öğrenmektir. Aslında bu herhangi bir dili öğrenmek için yapılması gereken ilk maddedir. İtalyanca gramer kuralları düzenlidir ve kelimelere göre değişmez. Genel olarak konuşursak, birkaç düzensiz fiil veya çekim vardır. Çoğu kelimenin eril, dişil ve çoğul formları için standart bir formu vardır. İtalyanca öğrenirken, isimlerin cinsiyetini, tekilliğini (yani birinci tekil şahıs) ve çoğulluğunu (yani birinci çoğul şahıs) öğrenmeniz gerekir.

İtalyanca öğrenme amacınız da aslında çok önemli. İletişim kurmak için mi bir dil öğreniyorsunuz? Yoksa akademik kariyer için mi bir dil öğreniyorsunuz? İkisi arasında büyük bir fark var! İtalyancayı günlük yaşamda kullanmak amacıyla öğreniyorsanız, o zaman "Afedersiniz, oraya nasıl gideceğimi söyleyebilir misiniz?", "lütfen bunu alın" gibi günlük şeyleri nasıl söyleyeceğinizi öğrenmelisiniz. Bu gömlek çok büyük vb.

Temel ifadeleri ve kelimeleri öğrenmek, İtalya tatiliniz veya çalışmak için gidiyorsanız iş hayatı için de son derece yararlı olacaktır. Maliyet (ne kadar), miktar ("kaç kez"), perche gibi bazı temel İtalyanca kelimeleri öğrenmek? ("neden?"), cosa significa ("bu ne anlama geliyor?"), chi è questa? ("bu kim?"), perche? ("neden?"), vb., İtalyanca öğrenirken size çok yardımcı olabilir.

İtalyancayı yalnızca akademik çalışmalar için öğreniyorsanız, yazılı olarak nasıl kullanıldığını ve tartışılacağını öğrenmeniz gerekir. Bu, dilin yapısını anlamanızı ve fikirlerinizi yazılı veya sözlü olarak akıcı ve tutarlı bir şekilde aktarabilmenizi sağlayacaktır. Bir dil öğrenirken, sadece dil seviyelerini değil, öğrenme yöntemlerini de öğrenmeniz gerekir. İtalyanca öğrenmek, başka bir kültür, toplum, tarih ve insanlar hakkında yeni şeyler öğrenmek anlamına gelir. Zaten bunlar sadece dil öğrenmek değil, kişisel gelişimimizi ve kültürümüzü arttırmaya katkıda bulunan unsurlardır.

Nasıl İtalyanca Öğrenebilirim?

Yeni bir dil öğrenmek korkutucu olduğu kadar heyecan verici de olabilir. Eğer kitap okuyarak veya ses dosyaları kullanarak İtalyanca öğrenmek sizin için etkili değilse, video derslerden öğrenmeyi tercih edebilirsiniz. Enstitü'de İtalyanca eğitimi bu konuda size oldukça faydalı olacaktır.

Bir başka yararlı öğrenme aracı da iTunes. Daha doğrusu sadece iTunes değil. Geniş anlamda İnternet size bu konuda yardımcı olacaktır. İtalyanca öğrenmek için Netflix bile yardımcı olabilir.

İtalyanca öğrenmek zor ama kafanızda sürekli bu bilgiyle dolaşmayın. Öğrenmeyi ne kadar eğlenceli hale getirirseniz öğrenme o kadar kolaylaşacaktır.

Yeni bir dil öğrenmeye yardımcı olabilecek şeylerden biri, etrafınızda onu akıcı ve doğal bir şekilde konuşan insanların varlığıdır. Mümkünse İtalyanlarla etkileşim kurmaya çalışın. İstanbul gibi kültürel turizm bölgelerinde onları görmeniz mümkün olabilir.

Sıfırdan İtalyanca Öğrenmeye Başla

İtalyanca öğrenmeye alfabeyi öğrenerek başlayın. Daha sonra İtalyanca sayıları öğrenin. Belki de daha sonra renkleri öğrenebilirsiniz. Ben olsam ilk önce İtalyanca renkleri öğrenirdim :)

Öğrendiklerini yaz.

Duyduğunuz her şeyi İtalyanca olarak yazın. Daha ne söylendiğini anlamadan yazmanız sizin için faydalı olabilir çünkü onu yazmak öğrenmeyi pekiştirmeye yardımcı olacaktır. Bu özellikle fiil sonları gibi telaffuz edilmesi zor şeyleri öğrenmeye yardımcı olur (örneğin, kelimeler "o" ile biter. Ancak konuşulduğunda kulağa daha çok "Sono io" gibi gelebilir)

Söylediğin şeyleri yazarsan eğer, doğru duyduğunu teyit edebilir ve bir kez nasıl telaffuz edileceğini öğrendikten sonra, gerisi oldukça kolay bir şekilde gelecektir.

Yüksek sesle konuşun

İtalyancayı yüksek sesle konuşmak, ana dili Türkçe olan biri gibi konuşmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda öğrenmeyi güçlendirir ve pekiştirir. Bunu yaparken kendinizi aptal gibi hissedebilirsiniz. Ama bana güvenin, işe yarıyor, bu yüzden kendinizi aptal yerine koymaktan korkmayın. Sizinle birlikte öğrenen bir arkadaşınız varsa, o zaman söylediğinizin doğru olup olmadığını size söyleyebilir ve her iki durumda da birlikte öğrenebileceksiniz.

İyi bir gramer kitabı alın

Dil bilgisi kitapları temel öğrenme araçlarıdır. Size dili nasıl kullanacağınızı gösterirler ve genellikle kolay anlaşılır bir şekilde açıklarlar. Ayrıca öğretmenlerden veya ikinci dili İtalyanca olan insanlardan öğrenirken bazen ortaya çıkabilecek her türlü belirsizliği (telaffuz sorunları) ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar. Dilbilgisi kitapları sadece kitaptan ibaret değil genellikle set halinde satılır. Bazıları beraberinde CD'ler, bilgi kartları vb. ile birlikte gelir, bu nedenle öğrenme stilinize ve öğrenme ortamınıza en uygun olanı seçin. Yani evde tek başına öğrenirseniz, belki bir CD öğrenme sürecini daha eğlenceli veya daha kolay hale getirir. Sınıfta öğreniyorsanız, o zaman altını çizebileceğiniz bir kitap alın.

Kendi sözlüğünüzü yazın

Sıkça kullanıldığını duyduğunuz ancak anlamadığınız sözcüklerden oluşan kendi sözlüğünüzü yazın. Bu, özellikle günlük konuşmada kullanılan özellikle yaygın ifadeler gibi resmi İtalyancadan farklı olabilen günlük konuşma dilini öğrenirken çok işinize yarar. Aynı kelimenin veya ifadenin tekrar tekrar söylendiğini duyarsanız, onu başka bir şey olarak yazın. Böylece bir dahaki sefere  tekrar duyduğunuzda ne anlama geldiğini hatırlayabilirsiniz. Pratik yaparak bunun gibi şeyleri yazın. Bunlar öğrenmenize yardımcı olacaktır.

italyanca italyanca öğrenmek italyanca kursu italyanca nasıl öğrenilir
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İtalyanca Kursu (A1)
5
(3)

İtalyanca Kursu (A1)

30 Konu5 Saat
Duygu ÇetinDuygu Çetin
800229
Barista kursu
4.2
(11)

Barista Eğitimi

10 Konu10 Saat
Betül Yavaş KoçBetül Yavaş Koç
775209