Close
Mobil Menu Bars

İşyerindeki Anlaşmazlıklar Yeniliği Teşvik Edebilir mi?

09 Mart 2018, 2445 defa okundu.
İşyerindeki Anlaşmazlıklar Yeniliği Teşvik Edebilir mi?
İşyerindeki Anlaşmazlıklar Yeniliği Teşvik Edebilir mi?

İşyerinde kültür oluşturmak için yapılan muazzam çalışmalara rağmen herhangi bir çalışma ortamında anlaşmazlık olacağı gerçeği kaçınılmazdır. Çünkü tüm çalışanların farklı amaçları vardır ve iş arkadaşlarıyla birlikte çapraz amaçlar içinde kendilerini bulurlar ve bu da çalışma ortamında ortaya çıkacak olan değer ve kişilik çatışmalarından önce olur. Bu yüzden mümkün olduğunca anlaşmazlıkları azaltmak önemlidir ama yakın zamada yapılan bir araştırmaya göre anlaşmazlığı kontrol altında tutabiliyorsanız bu şirketinize yenilik getirme konusunda faydalı olabilir.

İşyerinde anlaşmazlık nasıl faydalı olabilir ki?

Kendimize ayna tutmak

Yapılan araştırmaya göre kilit nokta çalışanların kendilerini diğerlerinin yaptığı gibi görebilmeleridir. İşyerinde çalışma arkadaşlarımızla arkadaş canlısı ilişkilere sahip olmak istediğimizi ve buna ulaşmak için potansiyel yollar aradığımızı araştırma sonuçlarında özellikle betimlemişler. Bu, etrafımızdakilerle olan ilişkiden öz imajımızı çıkarttığımızdan dolayı önemlidir. Bu senkronizasyon bozulduğunda dengeyi yeniden kurmak için yaratıcı adımlar atmaya teşvik edileceğiz.

Anlaşmazlıklar yeniliğe nasıl yardımcı olur?

Yapılan çalışmada katılımcılar geçmiş deneyimlerinden oluşan anlaşmazlıklarla dolu olan bir durumu anımsadılar. Her katılımcı bu durumlar sırasında hissettiklerini ve anlaşmazlıkların üstünden nasıl gelmeye çalıştığını anlatmak zorundaydı. Daha sonrasında her kişinin basit bir yaratıcılık testi tamamlaması istendi, ismi Uzaktan İş Ortağı Testi. Bu bizim tipik olarak alakasız sözler arasında bağlantı kurabilme ölçümümüz. Buradaki amaç yaratıcılığın etkilenmeden önce zihniyetin nasıl uyarıldığı.

Anlaşmazlık yaratıcılığa eşittir.

İlginç bir şekilde anlaşmazlık yaşayan insanların aynı zamanda yaratıcılık testlerinde de yüksek derece aldıkları ortaya çıkmıştır. Buradaki teori anlaşmazlığın yaratıcı zihniyete dönüşmesi. Araştırmacılar bunun aynı zamanda daha bağımsız olan insanlar için de geçerli olduğunu söyledi (kendilerini diğerleriyle olan ilişkileriyle değerlendirmeyenler için). Bu insanlar için anlaşmazlığın ilişkiden ziyade süreç odaklı olması lazım. Bütün bunların hepsi işyerinden anlaşmazlığı kaldırmanın aslında sizin yaratıcı ve yenilikçi bir işgücü ayartma çabalarınıza zarar verebileceğini işaret ediyor. Şu kadarını söyleyelim, araştırmacılar burada amaç üzerinden bir çevre yaratmayı savunmuyorlar ama onlar çalışanların kendileri ve iş arkadaşları arasındaki farkların farkında oldukları bir ortamdaki yaratıcılığı savunuyorlar. İş hayatında ve özellikle ülkemizde uygulanabilirliği konusunda söyleyecek çok fazla birşeyim yok ama uluslararası arenada ve işletme bilimine hakkettiği değeri veren işletmelerde işe yarayacağı kesin.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!