AnasayfaBlogİşyerinde Online Eğitim Alma Yöntemleri
Online Eğitim

İşyerinde Online Eğitim Alma Yöntemleri

10 Haziran 2018
İşyerinde Online Eğitim Alma Yöntemleri

Online eğitim yöntemiyle Enstitü’den ders almak kariyer yaşamınızda harika bir etki yaratabilir. Ama online eğitim almak için vaktiniz mi yok? Mesai saatlerinde de online eğitim alabilirsiniz. Nasıl mı? Eğitim operasyon uzmanı Gizem Solak işvereni ya da yöneticinizi ikna etmenin yollarını sizinle paylaştı.

Gerek bizim gerekse yabancı kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre herhangi bir işte çalışanlar ayda 14 saatini online eğitim için harcıyor. Enstitü online eğitim programlarıyla yeni bilgilere ulaşmak hiç zor değil. Ama bu zamanı mesai saati dışında yapıyor olmak birçok kişiyi etkiliyor. 350 bin online eğitim öğrencimiz üzerinde yaptığımız araştırmaya göre akşam saatlerinde eğitim almak onlara bir ızdırap gibi geliyor. Herhangi bir işte çalışan öğrenciler derslere katılmakta zorluk çekiyorlar.

Online Eğitim İpuçları

Şimdi size vereceğim ipuçlarıyla yöneticinizi mesai saatinde online eğitim almaya ikna edebilirsiniz.

1 - Mesai saatinde online eğitim almak yasak mı değil mi öğrenin.

Mesai saatindeonline eğitimalmaya çalışmadan önce şirketinizde bir eğitim politikası olup olmadığını soruşturun. Şirketiniz çalışanların eğitilmesi için bir bütçe ayırmış olabilir. Belkide mesai saatinde online eğitim almak şirketinizin uygulanmayan bir politikası… Bazı şirket politikalarını çalışanlar uygulamayabilirler. Ama bu geçerli olmadığı anlamına gelmez. İK politikasında çalışanların istedikleri zaman online eğitim alabileceğine dair bir ibare yer alabilir. Bu iş sözleşmenizde de yazabilir. Sözleşme kapsamını unutmuş olabileceğinizden şimdi sözleşmenin kopyasını okuyun. Eğer yoksa insan kaynakları çalışanlarından biriyle online eğitim konusunu görüşün. Eğer izin alamazsanız bir sonraki adıma geçmeniz gerekir.

2 - Araştırma yapın.

Amacımızı biliyoruz. Kişisel gelişimimizi hızlandıracak ve kariyer yaşamımıza etki edecek online eğitim programlarına katılmak. O zaman aşağıdaki şu beş soruyu kendimize soralım.

  • Öğrenme hedeflerim ne?

  • Eğitim ne kadar sürecek?

  • Online eğitim için 1 haftada ne kadar zaman harcayacağım.

  • Bu eğitimde ne öğreneceğim?

  • Sertifika bana ne fayda sağlayacak?

Bu soruları kendinize sorun çünkü önceden hazırlıklı olun. Yöneticinize mesai saatinde online eğitim almak istiyorum dediğinizde size bu soruları soracaktır. Yüzyüze konuşmadan önce iyi bir eposta gönderin. İlk önce e-posta göndermek daha etkili olacaktır. Şu e-posta - şablonu işinize yarayabilir.

3 - İtiraz gelebilir

Yöneticinin online eğitim talebinize hayır diyebilir veya daha fazla bilgi isteyebilir. Aşağıdaki soruları bir düşünün ve cevapları önceden hazırlayın. Yöneticiniz size muhtemelen şu soruları soracaktır.

  • Bu online eğitimin ücreti nedir?

  • Online eğitim nasıl faydalar sağlayacak?

  • Bu eğitimi aldığınızda projelerde nasıl bir ilerleme olacak?

  • Öğrendiklerinizi diğer çalışanlarla paylaşmayı teklif edin.

Yöneticiniz inatla online eğitim almanızı red ediyorsanız enstitü’den öğrendiklerinizi diğer çalışma arkadaşlarınıza da aktaracağınızı ve onlarında öğrenmelerine yardımcı olacağını söyleyin. Diğer çalışanlar için eğitmenlik yapamazsınız ama bir özet verebilirsiniz.

Gizem’in en önemli tavsiyesi:

Öğrendiğiniz şeyleri ön plana çıkarın.

Diyelim ki yöneticinizi ikna edemediniz. O zaman bir sonraki aşamaya geçelim. Eğitimde öğrendiklerinizi işinizde uygulayın. Örneğin bordro online eğitim programına katıldınız ve öğrendiklerinizi ik yöneticinize söyleyin ve artık bordro işlerinide sizin yapabileceğinizi söyleyin. Bu öğrendiğinizi kanıtlamanıza ve online eğitimin mesai saatinde öğrenilmesinin hiçbir zararının olmayacağını gösterir.

Eğer bunların hiçbiri işe yaramazsa aşağıdaki yorum bölümünde bize yazın. Ne yaptınız ve işe yaramayan şey ne? Size başka bir çözüm bulmaya çalışalım.

işyerinde online eğitim online eğitim talep yazısı online eğitim almak işyerinde online eğitim alma yöntemleri
Gizem Solak
Gizem Solak
Blog Yazarı

Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden mezun olmuştur. Eğitim, kişisel gelişim ve kariyer tavsiyeleri üzerine blog içerikleri oluşturmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dizi Tadında Online Eğitimler
Online Eğitim

Dizi Tadında Online Eğitimler

03 Nisan 2020
Online Eğitim Deneyimi
Online Eğitim Deneyimi

Online Eğitim Alma Kararım: Neden Alınmalı?

17 Eylül 2018
Online Eğitim Nedir?
Online Eğitim

Online Eğitim Nedir?

16 Mart 2018