AnasayfaBlogİşyerinde Online Eğitim Alma Yöntemleri
Online Eğitim

İşyerinde Online Eğitim Alma Yöntemleri

10 Haziran 2018
Yöneticimi mesai saatleri içinde online eğitim almaya nasıl ikna edebilirim?

Birçoğumuz için, şimdi her zamankinden daha fazla, günlük işimizi çevrimiçi öğrenmenin ek sorumluluklarıyla dengelememiz bekleniyor. Bu, üstlenilmesi zor ve göz korkutucu bir görev olabilir, ancak iş yerinde çevrimiçi eğitimin nasıl yönetileceğini öğrenmek mümkündür. Önemli olan bir plana sahip olmak ve bu plana sadık kalmaktır.

Bir Çalışma Programı Oluşturun

Çalışırken derslerinizi yönetmenin en önemli adımı, size uygun bir çalışma programı oluşturmaktır. Planınızı, iş görevlerinizden veya diğer yükümlülüklerinizden ödün vermeden hafta boyunca ders çalışmak ve ödevlerinizi tamamlamak için yeterli zaman ayırabileceğiniz şekilde yapılandırın.

Bu, her hafta belirli saatlerin bloke edilmesini ve günün hangi bölümlerinin sizin için en uygun olduğunu bulmayı içerir. Sabahın erken saatlerinin veya akşamın geç saatlerinin ders çalışmak için en iyi zamanlar olduğunu fark edebilirsiniz çünkü bu saatlerde dikkatinizi dağıtacak daha az şey vardır. Ayrıca, iş günü içinde beklenmedik bir durumla karşılaşırsanız (son teslim tarihi veya beklenenden daha erken teslim edilmesi gereken ekstra bir proje gibi) kendinize biraz esneklik tanımanız da önemlidir.

Odaklanın

İş yerinde çevrimiçi çalışırken, gün boyunca gelen bildirimler veya diğer görevler nedeniyle odağınızı kaybetmek ve dikkatinizin dağılması kolaydır. Bunu önlemek için, gün boyunca kendinize mini hedefler koymayı veya hatta odaklanmanızı sıfırlamak için görevler arasında kısa molalar vermeyi deneyin.

Ayrıca, açık ofis ortamında çalışıyorsanız gürültü önleyici kulaklıklar veya Freedom gibi dikkat dağıtıcı web sitelerini engelleyen uygulamalar kullanmayı düşünün, böylece herhangi bir kesinti olmadan çalışmalarınıza odaklanabilirsiniz. Çalışmak için ne zaman ara vereceğinizi iş arkadaşlarınıza bildirmeniz de faydalı olacaktır, böylece bu zamanlarda sizi rahatsız etmezler ve bunun yerine çalışmalarınıza odaklanma zamanınıza saygı duyarlar.

Görev Listelerine Öncelik Verin

Görev listeleri oluşturmak, hem işte hem de okuldaki tüm sorumluluklarınızı takip etmenize yardımcı olabilir, böylece hiçbir şey gözden kaçmaz. Tüm günlük görevlerinizi ya fiziksel bir ajandaya ya da AnyDo gibi kullanıcıların görevlerini aciliyet düzeyine göre (örn. acil ve acil olmayan) önceliklendirmesine olanak tanıyan bir uygulamaya yazarak başlayın. Bu şekilde, gün içinde beklenmedik bir şey ortaya çıksa bile, listenizdeki belirli öğelerin yerini değiştirerek buna göre ayarlama yapabilir ve son tarihler yaklaşmadan önce her şeyi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

İş yerinde online eğitim

Online eğitim yöntemiyle Enstitü’den ders almak kariyer yaşamınızda harika bir etki yaratabilir. Ama online eğitim almak için vaktiniz mi yok? Mesai saatlerinde de online eğitim alabilirsiniz. Nasıl mı? Eğitim operasyon uzmanı Gizem Solak işvereni ya da yöneticinizi ikna etmenin yollarını sizinle paylaştı.

Gerek bizim gerekse yabancı kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre herhangi bir işte çalışanlar ayda 14 saatini online eğitim için harcıyor. Enstitü online eğitim programlarıyla yeni bilgilere ulaşmak hiç zor değil. Ama bu zamanı mesai saati dışında yapıyor olmak birçok kişiyi etkiliyor. 350 bin online eğitim öğrencimiz üzerinde yaptığımız araştırmaya göre akşam saatlerinde eğitim almak onlara bir ızdırap gibi geliyor. Herhangi bir işte çalışan öğrenciler derslere katılmakta zorluk çekiyorlar.

Online Eğitim İpuçları

Şimdi size vereceğim ipuçlarıyla yöneticinizi mesai saatinde online eğitim almaya ikna edebilirsiniz.

1 - Mesai saatinde online eğitim almak yasak mı değil mi öğrenin.

Mesai saatinde online eğitim almaya çalışmadan önce şirketinizde bir eğitim politikası olup olmadığını soruşturun. Şirketiniz çalışanların eğitilmesi için bir bütçe ayırmış olabilir. Belkide mesai saatinde online eğitim almak şirketinizin uygulanmayan bir politikası… Bazı şirket politikalarını çalışanlar uygulamayabilirler.

Ama bu geçerli olmadığı anlamına gelmez. İK politikasında çalışanların istedikleri zaman online eğitim alabileceğine dair bir ibare yer alabilir. Bu iş sözleşmenizde de yazabilir. Sözleşme kapsamını unutmuş olabileceğinizden şimdi sözleşmenin kopyasını okuyun. Eğer yoksa insan kaynakları çalışanlarından biriyle online eğitim konusunu görüşün. Eğer izin alamazsanız bir sonraki adıma geçmeniz gerekir.

2 - Araştırma yapın.

Amacımızı biliyoruz. Kişisel gelişimimizi hızlandıracak ve kariyer yaşamımıza etki edecek online eğitim programlarına katılmak. O zaman aşağıdaki şu beş soruyu kendimize soralım.

  • Öğrenme hedeflerim ne?

  • Eğitim ne kadar sürecek?

  • Online eğitim için 1 haftada ne kadar zaman harcayacağım.

  • Bu eğitimde ne öğreneceğim?

  • Sertifika bana ne fayda sağlayacak?

Bu soruları kendinize sorun çünkü önceden hazırlıklı olun. Yöneticinize mesai saatinde online eğitim almak istiyorum dediğinizde size bu soruları soracaktır. Yüzyüze konuşmadan önce iyi bir eposta gönderin. İlk önce e-posta göndermek daha etkili olacaktır. Şu e-posta - şablonu işinize yarayabilir.

3 - İtiraz gelebilir

Yöneticinin online eğitim talebinize hayır diyebilir veya daha fazla bilgi isteyebilir. Aşağıdaki soruları bir düşünün ve cevapları önceden hazırlayın. Yöneticiniz size muhtemelen şu soruları soracaktır.

  • Bu online eğitimin ücreti nedir?

  • Online eğitim nasıl faydalar sağlayacak?

  • Bu eğitimi aldığınızda projelerde nasıl bir ilerleme olacak?

  • Öğrendiklerinizi diğer çalışanlarla paylaşmayı teklif edin.

Yöneticiniz inatla online eğitim almanızı red ediyorsanız Enstitü’den öğrendiklerinizi diğer çalışma arkadaşlarınıza da aktaracağınızı ve onlarında öğrenmelerine yardımcı olacağını söyleyin. Diğer çalışanlar için eğitmenlik yapamazsınız ama bir özet verebilirsiniz.

Öğrendiğiniz şeyleri ön plana çıkarın.

Diyelim ki yöneticinizi ikna edemediniz. O zaman bir sonraki aşamaya geçelim. Eğitimde öğrendiklerinizi işinizde uygulayın. Örneğin bordro online eğitim programına katıldınız ve öğrendiklerinizi ik yöneticinize söyleyin ve artık bordro işlerinide sizin yapabileceğinizi söyleyin. Bu öğrendiğinizi kanıtlamanıza ve online eğitimin mesai saatinde öğrenilmesinin hiçbir zararının olmayacağını gösterir.

Eğer bunların hiçbiri işe yaramazsa aşağıdaki yorum bölümünde bize yazın. Ne yaptınız ve işe yaramayan şey ne? Size başka bir çözüm bulmaya çalışalım.

işyerinde online eğitim online eğitim talep yazısı online eğitim almak işyerinde online eğitim alma yöntemleri
Gizem Solak
Gizem Solak
Blog Yazarı

Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden mezun olmuştur. Eğitim, kişisel gelişim ve kariyer tavsiyeleri üzerine blog içerikleri oluşturmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dizi Tadında Online Eğitimler
Online Eğitim

Dizi Tadında Online Eğitimler

03 Nisan 2020
Online Eğitim Deneyimi
Online Eğitim Deneyimi

Online Eğitim Alma Kararım: Neden Alınmalı?

17 Eylül 2018
Online Eğitim Nedir?
Online Eğitim

Online Eğitim Nedir?

16 Mart 2018