Close
Mobil Menu Bars

İşyeri Performansını Her Açıdan Değerlendirin

03 Aralık 2014, 1541 defa okundu.
İşyeri Performansını Her Açıdan Değerlendirin
İşyeri Performansını Her Açıdan Değerlendirin

360 Derece Performans Değerlendirme sistemi; özellikle işyerlerinde toplam kalite yönetiminin uygulanmasında ve bu uygulamanın beklene sonuçlarının alınıp alınmadığının ölçülmesi ve değerlendirilmesi yöntemidir. Performans yönetiminin son halkası olan 360° Performans Değerlendirme sistemi, tüm sistemin, tüm unsurlarının, işçi, yönetici ile birlikte tüm çalışanların bütün olarak iş verimliliği, ürün ya da hizmet kalitesi, üretim hattı yeterliliği gibi her yönüyle incelenmesi ve sonuçların yorumlanmasıdır.

Performans Eğitimi

Bu geniş ve kesin sonuç veren uygulama alanıyla 360 Derece Performans Değerlendirmesi eğitimi almanın da ortaya çıkmaktadır. Sertifika programlarının bazıları uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Online 360 Derece Performans Değerlendirme eğitimi alma imkanı, önemli avantajlar sağlar. Öncelikle yöneticilerin bu eğitimi mesailerinden arta kalan zamanlarda tamamlaması, eğitim zamanının iş verimine olumsuz etkiyi ortadan kaldırır. Bir işyerini oluşturan tüm unsurların değerlendirilebilmesi o işyerinin hedeflerini belirlemesi, hedeflerini revize etmesi, personel politikasını, tanıtım, dağıtım, üretim politikalarının doğru olup olmadığını, eksik yönlerini ortaya koyacaktır.

Şirketlerde Bölüm Ve Kurum Hedefleri Birbirini Desteklemelidir.

İşletmelerin temel bir politikası ve bu politikaya uygun misyon ve vizyonları vardır. Kurumsal hedeflerin zamanında değerlendirilememesi şirketin yanlış yönlenmesine neden olacaktır. Şirketlerin kurumsal hedeflerini gerçekleştirmek için kurum içinde olan tüm departmanların bölüm hedeflerini gerçekleştirmeleri gerekir. Bölüm hedeflerinin de kurumsal hedeflere uygun olması gerekir. Belirlenen periyotlarda Yönetim'in bölüm hedeflerini gözden geçirmeleri ve belirlenen hedefin altına düşüldüğü taktirde de Yönetim'in aksiyon planı oluşturması gerekir. 

Şirketler İçinde Bulundukları Durumu Verilerle Değerlendirmelidir.

Şirketlerin içinde bulunduğu durumu analiz edip, mevcut durumdaki sorunları aşmak için iş planları ortaya koymaları gerekir. Kurumlar güçlü ve zayıf yönlerini swot analizleri ile belirledikten sonra uzun soluklu olarak varlıklarını devam ettirebilmeleri için stratejik hedefler belirlerler. Hedeflerin yakalanmaması durumunda hızlıca hedeflerin revize olmaları ve sapmaların belirlenmesi;  bölümler dahilinde haftalık, aylık ve yıllık olarak planlar ortaya koyulması gerekecektir. Şirketler sorunların altında yatan buzdağlarını görmeli, önlem almalı ve kendilerini hem bugün dengede tutacak şekilde gitmeli hem de geleceğin rotasını çizebilmelidirler.

Hedefler Ve Hedeften Sapmaları İzlemeden Şirket Yönetilemez.

Bölüm yöneticileri sadece kendi bölümlerini çok rahat görebilir ve yönetebilirler. İşletmenin tüm verilerinin Yönetim'in önünde olması gerekir. Şirketin gidişatına bu verileri değerlendirerek karar vermesi önemlidir.

360 Derece Performans Değerlendirmesi eğitimi ile şirket yöneticileri şirket bölümleri ve kurumsal hedeflerin neler olabileceği, bunların ne şekilde elde edilebileceği, hedeflerden sapma olması durumunda aksiyonların ne şekilde olacağına dair bilgileri elde ederler.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!